AneVivo to nowa metoda leczenia niepłodności, która pojawiła się na rynku medycznym. Polega ona na pobraniu komórek jajowych i plemników, następnie umieszczeniu ich w plastikowym pojemniku w wewnątrz macicy, gdzie w przeciągu 24h dochodzi do zapłodnienia. Następnie kapsułka jest wyciągana i pobierane są z niej zdrowe zarodki, które podlegają ocenie, aby następnie dokonać transferu jednego- dwóch najlepszych do macicy.

Czym ta metoda różni się od in vitro?

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro IVF) jest jedną z technik wspomaganego rozrodu. Techniki przeprowadzenia in vitro z jakimi możecie się spotkać w klinikach to: zapłodnienie pozaustrojowe polegające na wstrzyknięciu do cytoplazmy komórki jajowej plemnika IVF-ICSI, oraz IVF- IMSI- 6600 czyli wybranie plemnika, po wcześniejszej dokładnej ocenie za pomocą sprzętu mikroskopowego w dużym powiększeniu i następnie wstrzyknięciu go do komórki jajowej.

Czyli jeszcze raz, biorąc pod uwagę, że staram się tworzyć teksty dla osób, które kompletnie nie wiedzą nic o tematach medycznych. IVF jest to zapłodnienie na szkiełku, potocznie mówiąc, komórka jajowa zostaje umieszczona na specjalnym podłożu do którego wprowadzane są plemniki i jeden plemnik zapładnia komórkę – kto pierwszy ten lepszy, albo, kto lepszy ten pierwszy. Metody ICSI i IMSI- 6600 to metody w których plemnik zostaje wybrany przez embriologa.

Różnica IVF, a AneVivo polega na tym, że do zapłodnienia dochodzi w organizmie kobiety, a nie na specjalnych podłożach. Przygotowanie do procedury, stymulacja, wybór zarodków, transfer, oddanie nasienia są podobne, jak w przypadku pierwszej techniki wspomaganego rozrodu.

Zalety metody AneVivo

Ogromną zaleta tego zabiegu jest to, że do zapłodnienia dochodzi w naturalnym środowisku matki. Plastikowa balon, który umieszczany jest w macicy, przepuszcza płyny, dzięki temu plemniki i komórka mogą odżywiać się naturalnym środowiskiem, a to może wpływać na przygotowanie macicy do implantacji i zapoczątkowanie procesów, które są potrzebne na przyjęcie zarodka.

Zapłodniona komórka jajowa znajduje się w naturalnym środowisku, co wspomaga jej rozwój oraz sygnalizuje organizm o tym, że nastąpi niedługo implantacja i czas się do niej przygotować.

Czy AneVivo to alternatywa dla in vitro?

Anevivo jest jedną z technik wspomaganego rozrodu. Jeżeli mamy na myśli alternatywę w kwestii in vitro czy AneVivo to owszem, może być w niektórych przypadkach alternatywą, ale biorąc pod uwagę, że mamy wybierać techniki wspomaganego rozrodu. Czy jest alternatywą dla wielu ideologi, jakie panują w naszym kraju? O ile przeciwnicy in vitro, są przeciwko tylko łączeniu się komórki jajowej z plemnikiem na szkiełku, to jest to alternatywa. Jeżeli są przeciwnikami stymulacji, pobierania komórek, oddawaniu nasienia, selekcji zarodków i ich transferowaniu, to moim skromnym zdaniem, nie możemy mówić tutaj o alternatywie, która pogodzi wszystkie zwaśnione opinie przeciwników i zwolenników.

Jednak trzeba przyznać, że jest to kolejny krok w rozwoju technik wspomaganego rozrodu, który jest krokiem w stronę zaangażowania naturalnego środowiska organizmu matki i jest to ogromnym plusem tej metody.

Badania o skuteczności

Metoda została już wprowadzona w kilku krajach m.in. zdecydowała się na to Wielka Brytania, Szwajcaria, Dania i Polska. Do tej pory badania zostały przeprowadzone na 250 kobietach i wykazały, że metoda ma podobną skuteczność co in vitro. Badania na tak małej grupie osób wymagają dalszego postępowania.

Cena metody Anevivo

Cena zabiegu w placówkach w Wielkiej Brytanii wynosi 700 £ .  Na dzień 07.08.2016 wynosi:

Kwota 700,00 GBP – W. Brytania
Przelicznik 5,1995
Kwota 3639,65 PLN – Polska

 


źródło:
1.Complete Fertility Center
2.Natural fertilisation device for IVF