Badania genetycznie na NFZ. Jak uzyskać skierowanie na bezpłatne badania

badania genetyczne

Zobacz poprzednie wpisy z tej serii

Jak w leczeniu niepłodności może pomóc lekarz rodzinny – wywiad z lekarzem rezydentem Dominiką Wojsz
Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny
Jakie skierowania może wydać lekarz rodzinny – wpis pojawi się w październiku.


Badania genetyczne na NFZ. Jak uzyskać skierowanie i wykonać je bezpłatnie

 

Warunkiem zakwalifikowania do bezpłatnych badań genetycznych jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego (lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę np ginekologa) z informacją o wskazaniach do badań. Lekarz lub placówka w której pracuje, musi mieć podpisaną umowę z NFZ.

Skierowanie na przeciwciała antykardiolipinowe, przeciwciała antyfosfolipidowe oraz antykoagulant tocznia powinnaś uzyskać od immunologa (takie skierowanie może wydać również ginekolog).

Jeżeli doświadczyłaś dwóch poronień od lekarza genetyka możesz dostać skierowanie na badanie genetyczne kariotypu rodziców, które określa, czy występują u rodziców wady w chromosomach.

Dotyczy osób, które doświadczyły niepowodzenia rozrodu (brak ciąży, wrodzony brak nasieniowodów, zaburzenia spermatogenezy, poronienia nawykowe, wczesne obumarcia ciąży, porody martwe, zgon dziecka w okresie perinatalnym).

W niektórych przypadkach lekarz może wydać skierowanie na wykonanie badania genetycznego, którego celem jest wskazanie występowania genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną tj. mutacja V Leiden, mutacja genu protrombiny.

Przydatne może okazać się wizyta u hematologa, który wyda skierowania na określenie parametrów krzepnięcia krwi (białko C i białko S).

źródło: http://www.nfz.gov.pl
http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal2_porad_specj_06062011.pdf

 

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Comments

    • Marzena
    • Listopad 28, 2017
    Odpowiedz

    Jakie badania można zrobić na nfz? Mój mąż ma zrobić kariotyp i azf? Czy azf też można na nfz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 shares

Kategorie