Zakażenia Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis, to zakażenia przenoszone drogą płciową, które mogą być przyczyną niepłodności i które są bardzo często pomijane w diagnostyce niepłodności. Bakterie te powodują zakażenia organizmu, zakażenia układu moczowo- płciowego, które mogą przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo. 

Wiele badań potwierdza, że częstość występowania Chlamydi trachomatis u niepłodnych pacjentów sięga 23%!!!

Co to jest chlamydia trachomatis?

Chlamydie to bakterie, które przenoszone są drogą płciową. Mężczyźni najczęściej spotykają się z tą bakterią pomiędzy 20-24 rokiem życia, a kobiety 16-19 rokiem życia. W Polsce ilość ilość osób zakażonych według badań waha się od 20% – 40%. Jest to naprawdę bardzo wysoki wynik.

Zakażenie chlamydiami u kobiet przebiegają głównie bezobjawowo (80%) i pozostają z tego powodu nieleczone. Takie postępowanie może prowadzić do zapalenia narządów w obrębie miednicy mniejszej, skutkiem czego są poronienia, ciąże pozamaciczne, niepłodność i ból w obrębie miednicy oraz problemy w implantacji zarodka. Badania sugerują, że chlamydia wzmaga wydzielanie cytokin prozapalnych, które przyczyniają się do zaburzeń implantacji i powodują zmiany w obrębie jajowodów.

Czytaj: Cytokiny, dlaczego nie udaje się implantacja

 

Infekcje wywołane przez Chlamydie trachomatis nie dają charakterystycznego obrazu klinicznego i często przebiegają bezobjawowo (80%) lub skąpoobjawowo co utrudnia ich rozpoznanie

Zakażenie Chlamydiami trachomatis należy do bardzo niebezpiecznych w ciąży, ponieważ mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Bakterie z łatwością przechodzą na dziecko powodując zakażenia płuc i spojówek.

Chlamydia u mężczyzn prowadzi do obniżenia jakości i parametrów nasienia

Chlamydia jest przyczyną zapalenia cewki moczowej i gruczołu krokowego, co może powodować niepłodność, zaburzać budowę i funkcję plemników (uszkodzenia nasienia, obniżenie ruchliwości plemników).

Co to jest Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealyticum

Wpływ na kobiety

Są to bakterie, które również przenoszone są drogą płciową. Bardzo często występują w drogach układu moczowo- płciowego. Mycoplasma hominis powoduje zapalenia jajników i jajowodów oraz zapalenia nerek. Na kobiecą płodność działają podobnie jak chlamydie. Mogą prowadzić do poronień.

U mężczyzm Mycoplasma hominis i Ureaplasma obniżają jakość i ilość nasienia

W badaniach wykazano szczególnie wysoką częstość występowania ureaplazm (38%) u pacjentów leczących się z powodu niepłodności, u których równocześnie występowały anomalie dotyczące liczby i morfologii plemników, a także u tych, u których objawy dotyczyły jedynie nasienia (36%).

U 63% badanych niepłodnych par małżeńskich potwierdzono obecność ureaplazm i/lub mykoplazm u obojga lub u jednego z małżonków.

Jakie są objawy chlamydii trachomatis?

Późne objawy:

  • śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy,
  • ropna wydzielina z pochwy,
  • bóle w dole brzucha,
  • krwawienia międzymiesiączkowe i po stosunkach,
  • dolegliwości i zaburzenia podczas oddawania moczu,
  • stany zapalne narządów miednicy małej,
  • niepłodność,
  • poronienia
  • porody przedwczesne
  • wzrost cytokin prozapalnych i ich konsekwencje

 

Badania chlamydia, ureaplasma i mycoplasma hominis

Wymaz z kanału szyjki macicy pod kątem Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hominis. U mężczyzn będzie to wymaz z cewki moczowej.


 

Pytania i pytania

Mamy potwierdzenie, że mamy zakażenie, co dalej?

Leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii u obojga partnerów

Nie miałam nigdy dolegliwości ze strony układy moczowego, czy mam wykonać to badanie?

W większości przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo lub skąpobjawowo, dlatego brak objawów nie oznacza braku bakterii.

Cierpimy na niepłodność idiopatyczną

Ważna jest eliminacja tej potencjalnej przyczyny, która często jest pomijana

Czy przed zabiegiem IVF lub IUI należy wykonać to badanie?

Nie tylko przed tymi zabiegami, ale przed staraniami o dziecko. Zakażenia tymi bakteriami, często są powiązane z przyczyną niepłodności, a w ciąży są niebezpieczne dla dziecka

Czy zakażenie chlamydiami może być przyczyną poronienia?

Tak, nieleczone zakażenie (nawet to bezobjawowe) zwiększa ryzyko poronienia

Mam jednego partnera, czy to mnie chroni?

[Informacja do konsuktacji z lekarzem. Dokładne info w środę w którym zostanie poruszony aspekt zakażenia w publicznej toalecie i ryzyka takiego zakażenia.] Jeżeli przeszłość Twojego partnera nie budzi zastrzeżeń i wiesz, że zarówno Ty jak on nie mieliście innych kontaktów seksualnych w przeszłości, to wystąpienie zakażenia tymi bakteriami jest mało prawdopodobne. Pewność o braku zakażenia daje tylko brak kontaktów seksualnych, gdyż są to bakterie przenoszone drogą płciową. 

Edit: Konsultacja z ginekologiem i wenerologiem

Chlamydie przenoszone są GŁÓWNIE drogą płciową, ale nie zmienia to faktu, że nie można zarazić się w publicznej toalecie. Bo nie można czegoś zanegować na 100% taka jest medycyna i ludzki organizm.

Ale, żeby zarazić się w publicznej toalecie trzeba się trochę postarać. Wydzielina osoby zarażonej zostawiona w toalecie, musi wniknąć do błon śluzowych osoby zdrowej. Samo dotknięcie skórą tej wydzieliny nie gwarantuje nam zakażenie, należałoby ją wprowadzić do dróg rodnych i w takim przypadku istnieje możliwość zakażenia, które również nie jest powiedziane, że wystąpi. Ryzyko zakażenia jest bardzo małe, ale nie można powiedzieć, że nie istnieje. 

Odsyłam do badań na temat izolacji tych bakterii z publicznych toalet kliknij


źródło:
1.Chlamydia trachomatis – charakterystyka patogenu i diagnostyka zakażeń Chlamydia trachomatis – characteristics and diagnostics of infections Justyna Gornowicz
2. Przegląd Epidemiologiczny K W A R T A L N I K ORGAN NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO – PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU HIGIENY I POLSKIEGO TOWARZYSTWA EPIDEMIOLOGÓW I LEKARZY CHORÓB ZAKAŹNYCH.
3. Występowanie Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis w drogach moczowo-płciowych mężczyzm Małgorzata Biernat-Sudolska , Małgorzata Koprynia , Jerzy Szczurek,  Zbigniew Liber
4
.Występowanie zakażeń Chlamydia trachomatis u kobiet z niepłodnością w Polsce Occurrence of Chlamydia trachomatis infections in infertile women in Poland