Clotilbegyt, klomifen, cytrynian klomifenu są popularnymi nazwami z którymi możesz się spotkać podczas stymulacji owulacji. Clo (nazwa potoczna) jest lekiem pierwszego rzutu do stymulacji jajeczkowania u kobiet z nieregularnymi cyklami spowodowanymi problemem działania osi podwzgórze-przysadka.

Taki zespół w większości występuje u osób cierpiących na PCOS, ale nie jest on tylko wykorzystywany tylko w takich przypadkach.

W celu wywołania owulacji u kobiet podaje się cytrynian klomifenu lub egzogenne gonadotropiny.

Standardowy schemat leczenia obejmuje dawkowanie po 50 mg leku na dobę przez 5 dni począwszy od 2-5 dnia cyklu licząc od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego występującego spontanicznie, albo po indukcji progesteronem.

pexels-photo-54289

Jak to działa? Estrogeny posiadają swoje receptory w organizmie kobiety. Klucz (estrogen) i zamek (receptor). Klomifen to dodatkowy kluczyk do zamka, który powoduje zablokowanie receptorów estrogenowych w przysadce i inne kluczyki (estrogen) już do niego nie mogą wejść. Dzięki temu działa na system sprzężenia zwrotnego i nie pozwala estrogenom na hamowanie wydzielania gonadotropin. Ich poziom zwiększa się we krwi i pobudzają w ten sposób wzrost pęcherzyków jajnikowych. Gonadotropiny stymulują i pobudzają wzrost i rozwój pęcherzyka jajnikowego (następuje wzrost poziomu estrogenów we krwi). Lek podawany jest przez 5 dni i u 80% kobiet powinien wywołać owulację.

Po stymulacji clo prowadzony jest monitoring cyklu za pomocą USG. Pierwsza wizyta powinna odbyć się 2 dni przed spodziewaną owulacją w 12 dc (nie zawsze termin owulacji wypada na 14dc).

Kiedy pęcherzyk osiągnie 18-20mm, zaleca się podanie hrmonu hCG w celu  wywołania owulacji po 36-44 godzinach. Pomimo, że klomifen jest bardzo skutecznym lekiem, daje 40%- 50% szans na poczęcie dziecka. W przypadku oporności na ten preparat zaleca się stosowanie gonadotropin.

Ile mm powinien mieć pęcherzyk przy clo i owulacji?

**

Pęcherzyk powinien wynosić 18mm-20mm jednak zazwyczaj jest on większy 22mm-24 mm

***

Ryzyko ciąży bliźniaczej zwiększa się u kobiet, które stymulowane są klomifenem, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko stymulacji więcej, niż jednego pęcherzyka. Gdy pęcherzyk osiągnie rozmiar od 18 do 20 mm, podaje się HCG, która działa, jak LH (powoduje dojrzewanie pęcherzyka i owulację). Owulacja nastąpi w ciągu 36–44 godzin.

Jeżeli stężenie progesteronu w surowicy w środkowej fazie lutealnej (21 dnia) jest niższe niż 10 ng/ml, dawka klomifenu może być zwiększona o 50 mg dziennie w późniejszych cyklach, aż do dawki do 150 mg/dobę.

Clotilbegyt, klomifen, cytrynian klomifenu - stymulacja owulacji

***

Czy clostibegyt może upośledzić śluz i endometrium?

Badania sugerują, że przyczyną upośledzenia endometrium jest efekt antyestrogenowy, który działa niekorzystnie na endometrium i śluz szyjki macicy.

Klomifen przyłącza się w miejsca, gdzie normalnie powinien przyłączać się estrogen i to powoduje zmniejszenie wydzielania śluzu i endometrium. W niektórych badaniach wykazano, że lepsze efekty na endometrium i śluz miała stymulacja w pierwszym dniu miesiączki, a nie w piątym.

W przeszłości w celu poprawy śluzu włączano estrogen, który był podawany od 10-16 dni cyklu miesiączkowego, aby poprawić produkcję śluzu. Obecnie istnieje podejrzenie, że ta metoda jest nieskuteczna.

pexels-photo-104853

Jak poprawić śluz u kobiet, które biorą klomifen?

***Syrop na kaszel i na śluz-

Profesor Grzegorz Jakiel stwierdził w swoich w badaniach, że chlorowodorek ambroksolu potrafi zmodyfikować skład fosfolipidowy śluzu szyjkowego. Zastosowany przy terapii cytrynianem klomifenu zmniejsza jego negatywny wpływ na śluz szyjkowy. Ambroksol to składnik wielu syropów na kaszel. Według jego badań, stosowanie syropu podczas stymulacji  menotropiną (gonadotropina) powoduje zmiany w składzie śluzu, ale nie poprawia cech śluzu ponad poziom fizjologiczny.

Endometrium

Podczas jednego z badań na kobietach stymulowanych, aż 12,6% kobiet zaszło w ciąże, kiedy grubość endometrium wynosiła ≥ 9 mm,  6,9%, gdy grubość wynosiła 6 mm do 8 mm. Nie stwierdzono ciąży u kobiet, których endometrium miało >6mm. Średnia grubość śluzówki macicy była zmniejszona, gdy gonadotropinę menopauzalną i klomifen stosowano razem (7,9 mm) w porównaniu z samą gonadotropiną menopauzalną (9,4 mm).

Clotilbegyt, klomifen, cytrynian klomifenu – stymulacja owulacji u kobiet z PCOS

Syrop na kaszel i na śluz- (1)

Badania na kobietach z PCOS – badaniem objęto 212 kobiet (438 cykli) z PCOS

Na 10 dni przed stymulacją, pierwszej grupie podano progesteron, który miał za zadanie powstrzymanie krwawienia miesiączkowego. Wycofanie krwawienia osiągnięto przy użyciu 10 mg tabletek octanu medroksyprogesteronu (MPA) w ciągu 10 dni przed stymulacją. MPA to syntetyczna pochodna progesteronu o przedłużonym działaniu,  działaniu progestagennym i hamującym owulację, pozbawiona działania androgennego i estrogennego.

***

2 GRUPY KOBIET Z PCOS – stymulowane clo w różnych dniach cyklu

 

Grupa pierwsza otrzymała 100 mg klomifenu codziennie, zaczynając następnego dnia po zakończeniu MPA  (przed wystąpieniem krwawienia z odstawienia), przez 5 dni (110 pacjentów, 227 cykli).

Grupa druga brała 100 mg klomifenu codziennie przez 5 dni, od 3dc (102 pacjentów, 211 cykli).

U wszystkich pacjentów prowadzono USG i sprawdzano wielkość pęcherzyków i grubość śluzówki macicy, w dniach 10, 12 i 14 cyklu.

***

WYNIKI

Grupa 1/ Grupa 2
Liczba pacjentów  których wystąpiła owulacja
65 (59,1%) ♦ 53 (51,9%)
Surowica E 2 (pg/ml) mierzona w dniu podania hCG
311,1 
 ♦  288
Ciąża /ilość badanych cykli
23/110 (20,9%)  
♦  16/102 (15,7%)
Grubość endometrium w dniu podania  hCG
9,1 mm 
♦  8,2 mm
Średnia grubość endometrium (mm)
3,7 mm 
♦   3,9 mm
Progesteron w surowicy 21-23 dc (ng / ml)
10,2 10,3
Nie było istotnych różnic w grubości błony śluzowej przed leczeniem pomiędzy grupami, ale grubość śluzówki macicy w czasie podawania hCG znacząco więcej wynosiła w GRUPIE 1

***

Który dzień przyjmowania CLO jest najlepszy?

**

 1. Chung i Craig to Panowie, którzy w swoim badaniu nie stwierdzili różnic w odpowiedzi przez jajniki na różne dni podania klomifenu.
  ***
 2. Pan Bilijan i współpracownicy w swoich badaniach udowodnili, że gwałtowny wzrost pęcherzyków następował u kobiet u których leczenie zaczynało się w 1 dniu cyklu.
  ***
 3. Pan Marrs i współpracownicy wykazali, że liczba maksymalna liczba pęcherzyków stymulowanych występuje u kobiet, które miały stymulowane cykle od 5dc
  ***
 4. Pan Dehbhabsi  zbadał 78 niepłodnych kobiet z PCOS. 37 osób, 71 cykli z clostylbegytem (100 mg/dobę) w dniach od 1 do 5 cyklu miesiączkowego (grupa 1). 41 osób,  73 cykli z clostylbegytem w tym samym stężeniu w dniach od 5 do 9 (grupa 2). WYNIKI: Średnia liczba pęcherzyków i maksymalnej wielkości pęcherzyków była większa w grupie 1. Wskaźnik owulacji wynosił 72,8% w grupie 1, 70,8% w grupie 2 Ciąża wystąpiła u 40,5% w grupie 1, u 19,5 % osób w grupie  2.
♦  źródła podane są niżej

W jakich przypadkach stosowany jest clostylbegyt

 • U pacjentek z zaburzeniem jajeczkowania – najczęściej PCOS
 • Niepłodność idiopatyczna w grupie >30 lat –  zalecana jest stymulacja owulacji przez 6 cykli, a pozniej wykonanie inseminacji na cyklach stymulowanych clo lub gonadotropinami (maksymalnie 6 cykli)
 • Niepłodność idiopatyczna u kobiet 30-35 zaleca się inseminacje i stymulacje clo/gonadotropinami w pierwszych 6 cyklach (nie zaleca się stosowania samej stymulacji clo)
 • Niepłodność idopatyczna powyżej 35- 39 lat – zaleca się 4 cykle stymulowane +inseminacja
 • Powyżej 39 roku życia wszystkim parom po nieudanej stymulacji – zaleca się podejście do procedury in vitro.

 


źródło:
1.Rekomendacje dotyczące leczenia niepłodności. Waldemar Kuczyńsni i inni
2. Int J Gynaecol Obstet.
3. Time of initiation of clomiphene citrate and pregnancy rate in polycystic ovarian syndrome. Dehbashi S, Vafaei H, Parsanezhad MD, Alborzi S.
4. Relationship of endometrial thickness and pattern to fecundity in ovulation induction cycles: effect of clomiphene citrate alone and with human menopausal gonadotropi Richard P. Dickey,
5. Czynnik szyjkowy niepłodności Cervical factor of infertility Małgorzata Sobstyl, Dorota Robak-Chołubek, Kinga Malec, Grzegorz Jakiel
6. Zastosowanie techniki ultrasonograficznej w diagnostyce i leczeniu niepłodności Application of ultrasound in the diagnosis and treatment of infertility Joanna Piechowska1 , Elżbieta Roczon1 , Andrij Bazylewicz
7. Leczenie niepłodności w warunkach ambulatoryjnych Infertility treatment in out-patient clinic Tomasz BączkowskiB, D–F, Rafał KurzawaA
8. Luteal phase clomiphene citrate for ovulation induction in women with polycystic ovary syndrome: a novel protocolAhmed Badawy

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.