Tłuszcze trans zmniejszają ilość plemników. Sprawdź co jeszcze obniża męską płodność [POBIERZ LISTĘ]

Tłuszcz trans w diecie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, choroby wieńcowej. Działają poprzez częściowe podwyższenie poziomu lipoprotein LDL (często określanego jako “złego cholesterolu”), obniżając poziom lipoprotein HDL (często określany jako jako “dobry cholesterol”), zwiększając poziom trójglicerydów we krwi i zwiększają stan zapalny w organizmie.

Tłuszcze trans nasilają procesy zapalne i zwiększają oporność na insulinę oraz wpływają na spermatogeneze

Ilość tłuszczy trans nie powinna przekraczać 2% energii dziennej, przekłada się to na ok. 4 gramów tłuszczu w diecie 2000 kcal.

Zawartość tłuszczy trans w przykładowych produktach.

Picture1

Trans-kwasy tłuszczowe w diecie – rola w rozwoju zespołu metabolicznego. Dietary trans-fatty acids and metabolic syndrome. Zdzisław Kochan, Joanna Karbowska, Ewa Babicz-Zielińska. 2010.

Tłuszcze trans 3 razy NIE!

Mężczyźni w najwyższym kwartylu spożycia tłuszczów trans mieli o 37% niższą ogólną liczbę plemników oraz 15% niższe poziomy testosteronu i 4% mniejszą objętość jąder niż mężczyźni w najniższym kwartylu spożycia.

Jakie tłuszcze wybierać?

Aby wspomóc parametry nasienia, należy zmniejszyć ilość kwasów trans, kwasów nasyconych i zwiększyć ilość kwasów omega 3.

Kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA, EPA i ALA) są niezbędne dla prawidłowej fizjologii człowieka.

Mogą działać również, jako przeciwutleniacze, dlatego są bardzo ważne w diecie mężczyzn  z obniżonymi parametrami nasienia! Omega-3 powoduje wyższą aktywność przeciwutleniającą w płynie ludzkiego nasienia i zwiększoną liczbę, ruchliwość i morfologię plemników. Plemniki i jądra mają wyższe stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), zwłaszcza kwasu (DHA), w porównaniu z innymi komórkami lub tkankami w ludzkim ciele.

Jak zwiększyć ilość omega 3?

Zapisz się na webinar i zobacz, jak w kilku krokach możesz zwiększyć ilość omega 3!

zapisuje sie

Jak czytać etykiety?

Tworzenie się kwasów tłuszczowych trans powoduje tylko CZĘŚCIOWE utwardzanie/uwodornianie olejów roślinnychunikaj takich oznaczeń. W reakcji CAŁKOWITEGO uwodorniania olejów wytwarzają się kwasy tłuszczowe nasycone – nie są to tłuszcze trans.

Wyższe stężenie tłuszczów trans może wpływać na spermatogenezę

Jedno z badań oceniło pomiar składu spermy kwasów tłuszczowych  w anonimowych próbkach nasienia 33 mężczyzn.

W badaniu stwierdzono, że kwasy tłuszczowe trans były obecne w ludzkich plemnikach i były odwrotnie proporcjonalne do stężenia plemników (im więcej tłuszczy trans tym mniej plemników).

Dzięki temu badaniu sugeruje się, że kwasy tłuszczowe trans mają wpływ na spermatogenezę!

Jakich produktów unikać aby poprawić parametry nasienia?

Pobierz listę i sprawdź, które elementy stylu życia i diety wymagają poprawki!

parametry nasienia

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Comments

  • Justyna
  • Luty 13, 2018
  Odpowiedz

  Witam,
  dlaczego na liście rzeczy które obniżają płodność jest jazda na rowerze? Jak to wpływa na płodność?

   • Ania
   • Luty 15, 2018
   Odpowiedz

   U zawodowych kolarzy może wystąpić pewne problemy, u osób, które jeżdżą rekreacyjnie jazda nie powinna wpływać na parametry nasienia. 🙂

   Naukowcy z University College London przebadali 5,282 “męskich rowerzystów”, których pogrupowali na osoby, które na rowerze spędzały:

   – poniżej 3,5 godziny w tygodniu;
   – 3.5 – 5.5 godzin, 5,5 – 8.5 godzin;
   – ponad 8,5 godzin.

   W tym badaniu nie wykazano jednak powiązania zaburzeń erekcji, niepłodności i raka prostaty z jazdą na rowerze.

   Bo tak naprawdę ta krótka jazda na rowerze od czasu do czasu, Miłe Panie, nie bądźmy już takie krytyczne – nie powinna mieć wpływu na płodność. Ale już pokonywanie 400 km tygodniowo może faktycznie ją obniżać.

   Wśród 100 badanych kolarzy pokonujących tygodniowo dystans powyżej 400 km, zespół ucisku nerwu sromowego występował u 61%, podczas gdy zaburzenia erekcji zgłaszało 24% badanych.

   W innym badaniu, przeprowadzonym przez pana Andersena, zespół ucisku oraz zaburzenia erekcji zgłaszało 21% i 13% długodystansowych kolarzy amatorów.

   Jazda na rowerze może mieć wpływ na parametry nasienia u osób, które faktycznie dużo jeżdżą.
   Do najczęstszych powikłań u długodystansowców należą: zespół ucisku na nerw sromowy oraz zaburzenia erekcji. Zespół ucisku objawia się bólem w obrębie moszny i krocza oraz drętwieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 shares

Kategorie