Czy słyszeliście co to jest efekt lustra? A, o tym, że w sposób w jaki odbieramy rzeczywistość, zależy od tego, jak radzimy sobie z własnymi emocjami? Ja wiem, przecież ta koleżanka, która tak bardzo Cię wkurza, to tylko jej zasługa. Muszę Cię rozczarować. Znasz takie hasło “Oceniając innych, oceniasz samego siebie?” To jest właśnie efekt lustra, tylko w bardzo uproszczonym skrócie. Oceniając innych i przypisując im negatywne cechy, bardzo często są to nasze wyparte emocje. Na przykładach będzie Ci lepiej zrozumieć co mam na myśli.

*

Przeanalizuj siebie

*

Przed przeczytaniem dalszej części tego postu, odpowiedz na pytanie: Kto mnie denerwuje i dlaczego. Koleżanka w pracy? Sąsiadka? A może ja Cię irytuje? Zapamiętaj i czytaj dalej.

*

Denerwuje nas to, że inni kłamią, bo sami chcemy kłamać

*

Szukając trochę na ten temat, znalazłam taką definicję lustra.

Inną odmianą tego lustra może być sytuacja gdy mamy emocje na skutek jakiejś nieuczciwości innego człowieka. Jednak nie ma to związku z tym, że my jesteśmy nieuczciwi tylko nasze uczciwe postępowanie jest zbudowane na nieczystości intencji. Dla podświadomości gdy jakaś cecha jest zbudowana na nieczystości intencji to tak jakbyśmy jej w ogóle nie mieli.

*

Irytują nas cechy w innych, których pragniemy

*

Kiedyś Panią T. bardzo, ale to bardzo wkurzała Pani C., która otworzyła swój sklep internetowy. Pani. T. komentowała jej szatę graficzną, jako ohydną, jej sprzęty były ohydne, jej instagram również był ohydny. Na początku pomyślisz, że to trochę z zazdrości. Zawsze tłumaczymy taką złośliwość zazdrością. Efekt lustra, to nasze własne niepowodzenia z którymi walczymy. Okazało się, że Pani T. była okropnie sfrustrowana tym, że nie miała pracy i nie mogła się przyznać przed innymi, że strasznie ją to gryzie. Jest ona bardzo ambitną osobą. Strata pracy nie sprawiła wielkich zmian majątkowych, bo jej mąż dobrze zarabiał, ale dla niej to była mała porażka. Upust temu, jak bardzo ją to bolało, dawała obrzucając biznes Pani C.

Podam kilka przykładów, które ułatwią Ci zrozumienie zasady lustra.

  • Masz koleżankę, która jest miła i zawsze uśmiechnięta, a Ciebie to drażni? Może sama chciałabyś być taka otwarta, jak ona.
  • Denerwuje Cię bałagan u koleżanki? Może dlatego, że Ty sama chciałabyś być perfekcyjna.

*

Otaczaj się ludźmi wspaniałymi i staraj się takimi otaczać. Żyj w zgodzie z sobą i akceptuj siebie – to przełoży się na postrzeganie świata jaki Cię otacza.

*

Jak łatwo rozszyfrować innych
*

Nasza relacja i stosunek do innych, to nic innego, jak odzwierciedlenie naszych lęków, obaw, niespełnionych marzeń i emocji. Zastanów się nad tym, dlaczego masz taką awersję do koleżanki, której zachowanie wzbudza w Tobie złość i irytacje. Mam nadzieję, że otworzysz oczy i zobaczysz, że to co przeszkadza Ci w innych – tkwi w Tobie samej. Popracuj nad sobą, a zobaczysz, że nagle świat stanie się lepszy.

Wiedząc o tym łatwo jest doskonalić siebie, a taka wiedza otwiera oczy na wiele spraw. Poruszyłam ten temat, bo “Strefa relaksu” świeci pustkami i czasami, lubię sobie mędrkować z zakresu doskonalenia i rozwoju.

Znając efekt lustra, lepiej jest zrozumieć innych ludzi, a rozumieć innych ludzi to komfort w dzisiejszych czasach i mniej konfliktów, które rodzą się na zasadzie niedomówień i złego odbioru rzeczywistości.