Nigella sativa, czyli czarnuszka używana jest od wieków w medycynie chińskiej. Szukając publikacji i badań odniosłam wrażenie, że jest to jedna z roślin, które mają naprawdę wielkie możliwości – podobnie zresztą jak kurkuma o której pisałam kilka dni temu.

Czarnuszka to ziarna błogosławieństwa

Ilość badań, jaka została poświęcona czarnuszce jest naprawdę imponująca i można się w nich zakopać na wieki.

Czarnuszka to roślina z której najważniejsze są jej czarne ziarna. Można je kupić w wielu sklepach w formie oleju lub ziarenek.

Ekstrakty alkoholowe działają przeciwkaszlowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Czarnuszka posiada właściwości spazmolityczne – zalecana w astmie oskrzelowej.

Olej z czarnuszki może być stosowany na skórę w  alergiach, stanach zapalnych skóry, zmianach trądzikowych oraz  grzybicach. Nienasycone kwasy tłuszczowe w nasionach to kwas linolowy 50-60%, oleinowy 20% i eikozadienowy 3%. Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych kwasu palmitynowego i stearynowego wynosi około 30%.

DAWKOWANIE:

*

Łyżka oleju z czarnuszki 2 lub 3 razy dziennie
_

 

*

Właściwości czarnuszki

 • Przeciwzapalne

Nasiona czarnuszki mają szerokie działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Na przykładzie badania chorych na RZS  (reumatoidalne zapalenie stawów), które jest chorobą autominulogiczną.

Czterdziestu dwóch pacjentów z RZS zostali przydzieleni do dwóch grup. Pacjenci w grupie 1 otrzymali dwie kapsułki 500 mg oleju z czarnuszki  przez 8 tygodni. Druga grupa spożywała dwie kapsułki dziennie placebo.

Zmierzono:

 • TNF-α (powoduje wzrost wolnych rodników, zwiększa indulinooporność tkanek, zwiększa białko CRP)
 •  IL-10 (hamuje wydzielanie cytokin, które powodują zapalenia)
 • całość parametrów stresu oksydacyjnego

Wyniki: Poziom w surowicy IL-10 było wyższe w grupie z czarnuszką. Ponadto, leczenie doprowadziło do znacznego zmniejszenia MDA w osoczu i NO (wolne rodniki) w porównaniu ze stanem wyjściowym. Nie stwierdzono istotnych różnic w TNF-a, SOD, katalaza wartości i TAS między lub w grupach, przed i po zabiegu.

[message_box title=”Aby określić zdolność do wymiatania wolnych rodników” text=”Całkowita zdolność zmiatania wolnych rodników to TRAP. Całkowity potencjał antyoksydacyjny osocza  to TAS. Można jeszcze zbadać E, A, C , koenzymu Q10, aktywności peroksydazy glutationu i dysmutazy nadtlenkowej. Pośrednim wskaźnikiem jest stężenie końcowego produktu peroksydacji lipidów, czyli MDA dwualdehyd malonowy”].

Inne właściwości

 • Przeciwdepresyjne 
 • Antyalergiczne
 • Walczy z grzybami, bakteriami i wirusami – działanie hamujące na gronkowca złocistego opornego na metycylinę, działanie przeciwko różnym szczepom Candida albicans
 • Przeciwbólowo
 • Obniża poziom cukru we krwi
 • Przeciwzakrzepowe,
 • Przeciwnowotworowe  (płuca, nerki, wątroby, prostaty, piersi, szyjka macicy)

_

Wpływa pozytywnie na Hashimoto

Stosowanie 2 g proszku przez osoby z Hashimoto spowodowało obniżenie TSH i AntyTPO. Badanie

Czarnuszka a endometrioza

Ostatnio na warsztatach niepłodnirazem jedna z uczestniczek zadała mi pytanie, czy czarnuszka wpływa na endometrium – przyznam szczerze, że nie wpadły mi w ręce badania, które by to potwierdziły, ale chyba znalazłam źródło tego pytania.

Badanie na 40 szczurach z wyciętymi jajnikami, którym podawano przez 21 dni suplement czarnuszki 300mg, 600mg, 1200 mg na KILOGRAM masy ciała. Od razu dopowiem, że przeliczając to na człowieka 60kg należałoby wziąć 72 000 mg największej dawki lub 18 000 mg czarnuszki w suplemencie. 72 000 mg/500mg (typowy suplement) = 144 tabletek dziennie. Część szczurów dostało czarnuszkę a część koński estrogen 0,2mg na kg.m.c

Suplementacja czarnuszką spowodowało znaczny wzrost ciężaru macicy w stosunku do drugiej grupy. Przeprowadzono badanie histopatologiczne części macicy szczurów i stwierdzono zmiany charakteryzujące się zanikiem macicy w grupie kontrolnej, podczas gdy szczurom z czarnuszką wykazano zwiększoną odpowiedź endometrium i rozrost błony co wskazuje, prawdopodobną korzystną rolę w leczeniu objawów po menopauzie.

Stąd zapewne wniosek, że czarnuszka ma wpływ na endometrium i nie może być stosowana u kobiet z endometriozą. Ciężko tu jest określić, jaki wpływ ma czarnuszka w  normalnych dawkach i czy warto rezygnować z jej właściwości przeciwzapalnych.

Źródło: Czarne ziarna i rozrost błony

Czarnuszka a rzekomy wzrost testosteronu

Dawki, które spowodowały wzrost testosteronu wynosiły 400 mg na kilogram szczura. Sami rozumiecie, że przy 60kg dawka musiałaby wynosić 24 000mg a ten wzrost był i tak minimalny.

nigellasativatestosterone

źródło: Testosteron i czarne ziarna

Czarnuszka poprawia jakość i ilość nasienia

Po dwóch miesiącach stosowania 2,5 ml oleju z czarnuszki x 2 dziennie, zaobserwowano wzrost poprawy nasienia u mężczyzn. W badaniu z udziałem 68 niepłodnych mężczyzn z nieprawidłowymi parametrami nasienia. (60,2 × 10 6 vs 42,9 × 10 6 ml ), ruchliwość (69,7% vs. 61,7%), morfologia (49,1% vs. 37,2%) i objętość nasienia (4,2 vs 3,1 ml) w porównaniu z placebo

Źródło: Nasienie i i czarne ziarna

Toksyczność nasion czarnuszki jest niska. Przewlekłe stosowanie oleju u szczurów nie powoduje wzrostu poziomu AspAT i AlAT. Wzrost poziomu tych enzymów mogą spowodować wyciągi wodne i etanolowe (nie uszkadzając wątroby).

f3cf55 (4)

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku


Zapraszam Cię również na Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:
Anti bacterial activity of Nigella sativa against clinical isolates of methicillin resistant Staphylococcus aureus. Hannan A, Saleem S, Chaudhary S, Barkaat M, Arshad MU.
Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw Dagmara SztabaThe effects of Nigella sativa on thyroid function, serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) – 1, Nesfatin-1 and anthropometric features in patients with Hashimoto’s thyroiditis: a randomized controlled trial Mahdieh Abbasalizad FarhangiParvin DehghanSiroos Tajmiri,and Mehran Mesgari Abbasi
Magdalena Borusiewicz, Zbigniew Janeczko Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych