Zastanawiałaś się, czy laptop obniża parametry nasienia? Albo, czy jego temperatura wpływa na jego jakość. Okazuje się, że tak. Znalazłam ciekawe badania, podczas których naukowcy sprawdzali, jak zachowywała się próbka nasienia przy komputerze i jak zachowywała się ta sama próbka w innym pomieszczeniu bez komputera.

O wpływie temperatury na jakość plemników możesz przeczytać:


Temperatura obniża parametry nasienia
Co obniża męską płodność

Pole magnetyczne może wpływać i wprowadzać zmiany biochemiczne w organizmie człowieka.

Korzystanie z laptopów połączonych bezprzewodowo (WiFi) z internetem pogarsza ruchliwość nasienia i zwiększa fragmentację DNA plemników

Fale radiowe z telefonów komórkowych mogą powodować uszkodzenia DNA, zmniejszoną ruchliwość i żywotność plemników. 1, 2 

***

Czy laptop obniża parametry nasienia?

Badanie w którym wystawiono nasienie na ekspozycję laptopa podłączonego do internetu (WiFi) przez 4 godziny.

W badaniu użyto 29 próbek nasienia od zdrowych dawców, u których potwierdzono normozoospermię. Nasienie zostało nałożone na szalki i odpowiednio przygotowane (swim- up, przykrycie olejem mineralnym). Szalki zostały podzielone na dwie grupy. Analizie poddano ruchliwość nasienia zgodnie z V edycją WHO, a fragmentację DNA określono przy pomocy metody TUNEL.

Pierwsza wylądowała przy laptopie na 4 godziny

Druga została umieszczona w pomieszczeniu bez urządzeń

I co wyszło?

Odsetek obumarłych plemników nie różnił się pomiędzy grupami (9,5% i 8,9%). Na szalce, która znajdowała się przy laptopie w próbce zmniejszył się ruch postępowy plemników. Wynosił on w poszczególnych grupach –

68,7% (laptop)  80,9% (bez laptopa)

Zwiększyła się liczba plemników nieruchomych o

24,5% (laptop)   13,6%  (bez laptopa)

Fragmentacja DNA zwiększyła się. Fragmentacja jest czymś co określa zdolność do zapłodnienia, im większa fragmentacja tym mniejsza szansa na zapłodnienie.

8,6% (laptop) 3,3% (bez laptopa)

Starasz się o dziecko? Odpuść trzymanie laptopa na kolanach i chroń swoje jądra to ze względu na temperaturę, bo w badaniach nie zostało jasno określone, czy wpływ na nasienie miało pole magnetyczne, czy obniżenie parametrów nasienia było spowodowane podłączeniem do internetu. Niemniej, trzymaj się ciepło, byle nie za ciepło.

 

Czy laptop obniża parametry nasienia?

Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:
1.Conrado Avendaňo, Ariela Mata, César A. Sanchez Sarmiento, Gustavo F. Doncel. Use of laptop computers connected to internet through WiFi decreases human sperm motility and increases sperm DNA fragmentation. Fertil Steril 2012
2. Impact of radio frequency electromagnetic radiation on DNA integrity in the male germline. Aitken RJ1, Bennetts LE, Sawyer D, Wiklendt AM, King BV.
3.Effects of electromagnetic radiation from a cellular phone on human sperm motility: an in vitro study. Erogul O1, Oztas E, Yildirim I, Kir T, Aydur E, Komesli G, Irkilata HC, Irmak MK, Peker AF.