Czy test LH może wykryć ciąże? To pytanie, które często zadają sobie osoby starające się o dziecko, to również pytanie z kategorii Urban Story, czyli ktoś gdzieś słyszał, ktoś coś mówił, ktoś napisał na forum, ale nic więcej nie wiadomo.

Testy LH służą do wykrywania hormonu luteinizującego, który wydzielany jest na 24-36 godzin przed owulacją, powodując ostatecznie dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. W internecie panuje wiele mitów na temat tego, czy testy LH mogą wskazywać ciąże. W tej krótkiej notatce postaram się wszystko wyjaśnić. Zaczniemy od pytania:

***

Czy testy ciążowe mogą mylić hormon beta HCG z wysokim poziomem LH?

***

Tak było kilkadziesiąt lat temu. W 1972 po raz pierwszy odróżniono HCG od bardzo podobnego do niego i zawyżającego wyniki hormonu luteinizującego (LH). Pierwsze testy ciążowe wykrywały podjednostki beta i alfa. Kiedy stwierdzono, że to nie ma sensu, bo podjednostka α-HCG jest taka sama jak α-LH zaczęto wykrywać w badaniach samą podjednostkę b-HCG. Już wiesz czemu w labie robisz badanie beta-HCG.

Jeszcze raz.

Hormon HCG to podjednostka alfa i beta.

Hormon LH to również podjednostka alfa i beta.

LH i HCG mają podobną podjednostkę alfa, różne podjednostki beta.

***

Czy test LH może wykryć ciąże?

***

Należałoby się dowiedzieć, czy testy LH wykrywają dwie podjednostki alfa i beta, czy tak jak w przypadku testów ciążowych, jest to jedna podjednostka beta.

Czy test LH może wykryć ciąże? Jeżeli testy LH wykrywają dwie podjednostki to możliwe jest, że im się coś pomiesza i wykryją jednostkę hormonu α-HCG wskazując tym samym ciąże. Nie znalazłam informacji na stronie producentów, jakie jednostki LH są wykrywane przez ich testy. Ciężko mi jest odpowiedzieć na to pytanie, ale przynajmniej wiecie już o co w tym wszystkim chodzi.

[message_box title=”Ciekawostka” text=”Podjednostka alfa- HCG jest podobna do hormonów glikoproteinowych przysadki: LH, FSH i TSH.”]

Jak działa test ciążowy?

Testy ciążowe mają zadanie potwierdzić obecności w moczu hormonu hCG, który wytwarzany jest po zapłodnieniu przez komórki trofoblastu. Aby wykonać test należy umieścić kroplę moczy w okienku. Jeżeli w moczu znajduje się hCG zachodzi reakcja  immunologiczna, pomiędzy hormonem, a przeciwciałami obecnymi w teście. W rezultacie dochodzi do zabarwienia się części testowej i kontrolnej. Testy ciążowe charakteryzuje czułość diagnostyczna i czułość analityczna 99,5% i 10/ 25 mlU/ml.

Czy testom można wierzyć?

Skuteczność testów wynosi 99,5%. W jednym potwierdzającym badaniu w którym testowano próbki z krwi i moczu skuteczność na 265 próbek (badane krew i mocz) wynosiła 99,6%. Ten jeden procent zaniżył wynik pozytywnego testu z krwi 81 mlU/ml i fałszywie negatywnego wyniku z moczy (kobieta była po poronieniu).

Zobacz: Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.