Donq Quai, czyli dzięgiel chiński – mały korzeń o wielkich możliwościach?

beets-1420381_1920

Dong Quai to suszony korzeń Angelica sinensis, który stosowany jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, aby promować (zwiększać?) krążenie krwi i leczyć zaburzenia miesiączkowania (bolesne miesiączkowanie).

Dzięgiel poprawia działanie układu immunologicznego [1], mikrokrążenie oraz ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.  Nie wykazano, aby miał znaczące działanie estrogenowe. [1a] Spożywanie dzięgla chińskiego przez kobiety po menopauzie nie miało wpływu na grubość ich endometrium [2].

Jakiś czas temu dostałam pytanie “Czy Dong Quai to naturalny clomid?”. Nigdy nie spotkałam się w literaturze z takim porównaniem, gdyż właściwości Donga są zupełnie inne. Jego wpływ polega na “ukrwieniu” macicy i “odżywieniu”.

Angelica sinensis (Dong Quai/dzięgiel chiński)

Wykazano, że bioaktywnym składnikiem dong quai jest głównie Z -ligustilide [3]. Ligustylid ma działanie przeciwzapalne [5]. Badania na szczurach wykazały, że podawanie im Dong Quai w macicy szczurów poprawiło ich mikrokrążenie [4].

Żadne związki estrogenowe nie zostały wyizolowane z Dong Quai i stwierdzenie, że posiada aktywność estrogenową nie ma potwierdzenia w badaniach. Badania w tym temacie są niejasne. [6].

 Dong Qui zalecany jest dla osób:

  • które mają bolesne, skąpe miesiączki (działanie rozluźniające),
  • skąpe miesiączki i nieregularne.

 

Ze względu na takie działanie nie poleca się dzięgla osobom, które mają obfite miesiączki lub biorą leki typu acard.

Nie zaleca się stosowania dzięgla podczas miesiączki, ciąży oraz po owulacji, a także przed zabiegami chirurgicznymi.

Żadnych ziół nie należy łączyć z lekami!

*zdjęcie w nagłówku, to nie dzięgiel, tylko jakaś bulwa

 

Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:
1.Pharmacological effects of Radix Angelica Sinensis (Danggui) on cerebral infarctionYi-Chian Wu1 and Ching-Liang Hsieh
1a Liu J, Burdette JE, Xu H, et al. Evaluation of estrogenic activity of plant extracts for the potential treatment of menopausal symptoms. J Agric Food Chem.
2. 
Does dong quai have estrogenic effects in postmenopausal women? A double-blind, placebo-controlled trial. Hirata JD1, Swiersz LM, Zell B, Small R, Ettinger B.
3. Botanicals and Their Bioactive Phytochemicals for Women’s Health Birgit M. Dietz, Atieh Hajirahimkhan, Tareisha L. Dunlap, and Judy L. Boltoncorresponding author4. Ligustilide inhibits spontaneous and agonists- or K+ depolarization-induced contraction of rat uterus. Du J1, Bai B, Kuang X, Yu Y, Wang C, Ke Y, Xu Y, Tzang AH, Qian ZM.
5. Ligustilide prevents LPS-induced iNOS expression in RAW 264.7 macrophages by preventing ROS production and down-regulating the MAPK, NF-κB and AP-1 signaling pathways. Su YW1, Chiou WF, Chao SH, Lee MH, Chen CC, Tsai YC.
6. Botanical modulation of menopausal symptoms: Mechanisms of action? Atieh Hajirahimkhan, Birgit M. Dietz, and Judy L. Bolton*
7. 
Pharmacological effects of Radix Angelica Sinensis (Danggui) on cerebral infarction Yi-Chian Wu1 and Ching-Liang Hsieh
 
Tagi: , ,

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Comments

    • Natalia
    • Listopad 10, 2017
    Odpowiedz

    Dzień dobry, mam 20 lat, mam nieregularne miesiączki od zawsze, przyjmowałam castagus, który początkowo świetnie na mnie działał, lecz gdy już kilkukrotnie go przyjmowałam (kuracje 3-miesięczne) nie przynosił rezultatów. Lekarka przepisała mi tabletki antykoncepcyjne, ale jestem sceptycznie do tego nastawiona. Postanowiłam zacząć przyjmować inne zioła (dzięgiel chiński, saw palmetto, a także tran, magnez i dalej castagnus). Zauważyłam, że są równie skuteczne, lecz boje się, że z czasem te też przestaną na mnie działać. Czy jest taka możliwość, żeby całe życie leczyć się ziołami, czy też z czasem organizm się przyzwyczaja i trzeba zacząć stosować leki hormonalne? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 shares

Kategorie