20 dodatków do diety Endokobiety – suplementy, zioła, witaminy

lista 20 (2)

Endometrioza to bardzo podstępna bestia z którą walkę można wspomóc na kilka sposobów. Medycyna niekonwencjonalna, dieta, suplementy, zioła, przyprawy. Dzięki takim  dodatkom możesz zmniejszyć stan zapalny, zlikwidować ból a także wspomóc swoją płodność.

 *

Endometrioza i 20 dodatków do diety Endokobiety

 

BROMELINA Z ANANASA

Bromelina jest naturalnym dodatkiem pozyskiwany z ananasa. Może zmniejszać stan zapalny w organizmie, dodatkowo pomaga zmniejszyć obrzęk stawów. Endokobietki, które przyjmowały wobenzym (nazwa preparatu z bromeliną) przed zabiegiem operacyjnym, wskazały po zabiegu mniejsze natężenie bólu. [B]

 

Bromelina posiada właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki oraz ilość PGE2.

RESWERATROL

Należy do polifenoli, który wytwarzany jest głównie z winogron i  morwy. Resweratrol został zaproponowany w leczeniu endometriozy w medycynie naturalnej ze względu na silne właściwości przeciwutleniające. Resweratrol hamuje aktywność aromatazy, a aromataza to taki enzym, który przekształca androgeny w estrogeny. [B]

Uprzejmie informuję, że dawki stosowane w badaniach były w formie suplementów, także zanim znowu przeczytacie, że wino jest dobre w endometriozie, bo ma resweratrol, przypomnijcie sobie te oto słowa – aby uzyskać dawkę z suplementu, musicie wypić kilkanaście butelek wina.

Kliknij i zobacz  obszerny wpis

DIETA PRZY ENDOMETRIOZIE

JAKA DIETA PRZY ENDOMETRIOZIE

PYCNOGENOL wyciąg z sosny

Kobiety, które przyjmowały 30 mg pycnogenolu, dwa razy dziennie przez 48 tygodni, potwierdziły, że ból zmniejszył się o 33% (w tym nastąpiło zmniejszenie ostrego bólu). Ponadto 5 kobiet w grupie Pycnogenol zaszło w ciążę.

NAC N-ACETYLOCYTEINA

NAC jest silnym przeciwutleniaczem

Badanie na  92 kobietach.

47 Endokobietek przyjmowało NAC, 42  placebo. Spośród tych, które brały 600 mg NAC trzy razy dziennie, przez trzy kolejne dni w tygodniu przez trzy miesiące. W grupie NAC, 24 pacjentkom anulowania zaplanowaną laparoskopię z powodu zmniejszenia torbieli (14 osób) lub zaniku cyst (4 osoby ) w tym zmniejszeniu bólu (21 osób) lub ciąży (1 osoba).

U 14 kobiet w grupie NAC zmniejszyła się ilość torbieli jajnikowych, a w  8 przypadkach doszło do całkowitego zaniku, 21 miało zmniejszenie bólu, a 1 zaszła w ciążę. W drugiej grupie placebo tylko 1 pacjentowi anulowano operację.

Łącznie 8 kobiet zaszła w ciążę w grupie NAC.  [B]

KURKUMINA

Aktywuje mikrokrążenie oraz  posiada różne działania farmakologiczne, w tym przeciwzapalne, przeciwutleniające i antyproliferacyjne, może znacznie złagodzić objawy endometriozy!

Kurkuma to bardzo popularna roślina lecznicza wykorzystywana od dawna w medycynie chińskiej. Ułatwia trawienie, chroni wątrobę oraz ma silne działanie przeciwzapalne. Nazwa “kurkuma” pochodzi od kurkuminy, która odpowiedzialna jest za żółtą barwę przyprawy. Kurkuma to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który wykazuje skuteczność w procesie gojenia ran, a także leczenia schorzeń wątroby oraz infekcji dróg moczowych. Polecana dla osób z endometriozą! Więcej na jej temat: Kurkuma dla endometriozy.

NONI

Noni to taki  owoc, który stosowany jest od wielu lat jako środek przeciwzapalny. [B] Może wpłynąć na ból związany z endometriozą.

 

ZIELONA HERBATA

Zielona herbata a konkretnie to znajdujące się w nim Galusan 3-galusan (EGCG), wydaje się być obiecującym składnikiem, którego działanie nie pozwala rozrastać się endometriozie. EGCG ma właściwości przeciwutleniające i antyangiogenetyczne, czyli po polskiemu, hamuje tworzenie  naczyń, a jak jakiś twór nie ma naczyń, które doprowadzają krew, to nie może się rozrastać. [B]

PROBIOTYK

Jeżeli przyjmujesz leki, antykoncepcję, dużo leków przeciwzapalnych to zastanów się nad wprowadzeniem probiotyku. Jest to ważne dla całego organizmu a ilość korzyści jest naprawdę ogromna.

 

CZARNUSZKA

Nigella sativa, czyli czarnuszka używana jest od wieków w medycynie chińskiej. Szukając publikacji i badań odniosłam wrażenie, że jest to jedna z roślin, które mają naprawdę wielkie możliwości – podobnie zresztą jak kurkuma.

 

Czarnuszka to roślina z której najważniejsze są jej czarne ziarna. Można je kupić w wielu sklepach w formie oleju lub ziarenek.

Ekstrakty alkoholowe działają przeciwkaszlowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Czarnuszka posiada właściwości spazmolityczne – zalecana w astmie oskrzelowej.

Olej z czarnuszki może być stosowany na skórę w  alergiach, stanach zapalnych skóry, zmianach trądzikowychoraz  grzybicach.

DAWKOWANIE: Łyżka oleju z czarnuszki 2 lub 3 razy dziennie

A jeżeli słyszałaś o tym, że osoby z endometriozą nie mogą używać czarnuszki, to obaliłam to we wpisie o Czarnuszce.

LEN

Wiele wzmianek dotyczących diety przy endometriozie dotyczy eliminacji lnu z diety. Idąc dalej, osoby głoszące takie poglądy opierają się, że len ma ligniany, które zaliczane są do fitoestrogenów, a jak coś jest fitoestrogenem to znak, że absolutnie nie można tego brać przy endometriozie.

Działanie fitoetrogenów, jest troszeczkę inne, niż wydaje się większości, owszem oddziaływają one na receptory, ale nie oznacza to tego, że działają jak estrogeny.  Spożywanie 2 łyżeczek dziennie, jest jak najbardziej zalecane ( aczkolwiek, jeżeli zauważysz, że jednak to nie pomaga to go odstaw) Badania o wpływie lnu na raka piersi (nowotwór estrogenozależny) większości przeważają na korzyść lnu. Tutaj znalazłam ciekawe zestawienie o wpływie lnu w prewencji raka.

f3cf55 (4)

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku

 

OSTROPEST

Jego zadanie polega na ochronie wątroby, chociaż myślę, że twoja wątrobą ma się dobrze, no chyba, że ją zbytnio obciążasz alkoholem i nieprawidłową dietą i lekami(!). Ostropest to takie fajne zielsko, które działa pozytywnie w sytuacjach takich jak marskość wątroby i inne ustrojstwa, które tę wątrobę niszczą. W przypadku wątroby fajnie się nim wesprzeć, bo naprawdę ostropest ma silne działanie regenerujące. [B]

Składnik aktywny ostropestu to sylimaryn . Substancja ta ułatwia naprawę komórek wątroby oraz zapobiega wchłanianie niektórych toksyn do wnętrza. Sylimaryna może wpływać na wzrost komórek wątroby. Dzięki temu może zmniejszyć stan zapalny (ważne dla osób z zapaleniem wątroby) i ma silne działanie antyoksydacyjne. [B]

 

OMEGA 3

Omega3, czyli wybieramy tłuste ryby lub suplementację (Omega3 EPA i DHA). Olej lniany jest również źródłem omega3, ale pozyskanie z niego EPA i DHA może być niewystarczające. [B]

Ryby, które warto wprowadzić to śledź, makrela, sardynki, łosoś, pstrąg i tuńczyk. Upewnij się, że ryby jesz  z czystych źródeł wolnych, możesz wybierać ryby z połowów, a nie hodowane.

Koszyk Endokobietki: miruna, dorsz, makrela, szprotki, tuńczyk

Omega3 to łagodzenie bólu i lepsze samopoczucie, to samo tyczy się stosowania witamin A, C, E, które są przeciwzapalne.  Przewaga omega6 w diecie to pogłębianie stanu zapalnego. Źródłem omega6 są jaja, mięso, nabiał, pestki, oleje roślinne. Wiem, że wyda to się dziwne, bo na dole zalecam spożywanie pestek, a teraz mówię o ich ograniczeniu, ale generalnie chodzi tutaj o jakiś balans.

Stosunek omega3 do omega6 powinien wynosić 1:4-2, najlepiej, jak będzie wynosił 1:1 lub 2:1, ale dla przeciętnego obywatela będzie to trudne do zrealizowania.

 

 

OLEJ Z WIESIOŁKA

Olej z wiesiołka ma wiele korzyści zdrowotnych dzięki wysokiemu stężeniu kwasów tłuszczowych GLA.  Kwas gamma-linolenowy wpływa na PMS, zmniejsza tkliwość piersi, dzięki temu, że zakłóca produkcję prostoglandyn zapalnych. Jeżeli cierpisz na migrenę to również możesz wprowadzić go do diety. Podobne właściwości ma ogórecznika.

ACAI (badanie 2016 r.)

Acai wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwrakowe, zmniejsza ilość wolnych rodników oraz może wpływać na dolegliwości bólowe.

Jak może działać w przypadku endometriozy?

Badanie na szczurach, więc proszę podjeść do tego z dystansem, ale zaciekawiło mnie wyjątkowo, ze względu na efekt na zdjęciach.:)

Były sobie szczurki i to właśnie na ich tkankach badano, czy podawanie ekstraktu z Acai wpływa na zmiany endometrialne, które to na ich tkankach stworzono. Wynik był taki, że grupa której podawano 200mg ekstraktu Acai na kg, oczywiście nie można przeliczać tego 1 do 1 na człowieka i proszę się tym nie sugerować, wykazały, że w grupie Acai doszło do zmniejszenia ognisk endometeriozy. [B]

 

NAC + BROMELINA + KWAS A-LIPONOWY

Badanie zwierzętach, więc podchodzimy z dystansem

NAC + Kwas a-liponowy + bromelina oddziałuje przeciwzapalne [B].

CYNK

Wykazano, że kobiety z endometriozą cierpią na niedobory cynku, który jest kluczowym składnikiem w organizmie.
[B]

 

Inne przydatne dodatki to selen, DIM, witaminy A,C,E oraz witaminy z grupy B i zioła.

Kilka innych znajdziesz jeszcze tutaj

Lista 26 wspomagaczy dla PCOS, małe endometrium, słabe parametry nasienia, Hashimoto, niedoczynność tarczycy

26 W

Skąd biorą się problemy w zajściu w ciąże?

Szacuje się, że 30-50% kobiet z endometriozą mają problemy z płodnością. Przyczyną dodatkową u kobiety z endometriozą mogą być czynniki mechaniczne, czyli zrosty. Inne przyczyny mogą obejmować zaburzenia immunologiczne ze względu na wzrost cytokin, prostaglandyn i makrofagów.

Niektóre badania twierdzą, że kobiety z endometriozą mogą mieć złej jakości oocyty, taki wniosek powstał, kiedy wykazano wzrost apoptozy (to samouśmiercanie się komórki i jest procesem naturalnym). Duża ilość apoptozy w komórkach jajnika mogą być markerem złej jakości oocytów. 

Dodatkowo endometrioza może uszkadzać, a raczej przeszkadzać plemnikom w dotarciu do celu. [B]

 

źródło:

1.ESHRE guideline for the diagnosis and treatment of endometriosisErtan Saridogan on behalf of the ESHRE Special Interest Group for Endometriosis and Endometrium Guideline Development Group.
2.  The Complementary and Alternative Medicine for Endometriosis: A Review of Utilization and Mechanism Sai Kong,  Yue-Hui Zhang,  Chen-Fang Liu,  Ilene Tsui,  Ying Guo,  Bei-Bei Ai, and Feng-Juan Han.
3. Recipes and diet advice for endometriosis by carolyn levett.
4. + źródła w nawiasach oznaczone literą “B”

 

Endometrioza leczenie niekonwencjonalne

 

 

 

 

 

 

Tagi: ,

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Comments

  • Sofia
  • Kwiecień 5, 2017
  Odpowiedz

  Ciekawy artykul, duzo przydatnych informacji!

   • Ania
   • Kwiecień 5, 2017
   Odpowiedz

   🙂

  • Magda
  • Marzec 5, 2018
  Odpowiedz

  Artykuł świetny, tylko zastanawiam się, jak suplementować tyle składników dziennie. Obecnie przyjmuję już 7 leków każdego dnia z powodu innych chorób. A endometrioza daje przy tym nieźle w kość…
  A przy okazji, gdzie kupować suplementy? Gdzie szukać sprawdzonych?

  • Natalia Wojtczak
  • Marzec 6, 2018
  Odpowiedz

  Dzięki za artykuł!
  Pytanie ode mnie; Czy branie tylu suplementów na raz może zaszkodzić? Kupiłam właśnie Resveratrol, NAC, Cynk, Jagody Acai oraz butle Radirexu z żelazem i witaminami, po za tym przyjmuję magnez i suplement diety na włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 shares

Kategorie

Masz wrażenie, że ciąże, brzuchy i dzieci Cię osaczają?

Rozpaczasz, gdy ktoś ogłasza, że jest w ciąży?

Przerażają Cię Twoje uczucia w stosunku do ciężarnych, dzieci?

Trudno Ci uczestniczyć w spotkaniach z małymi dziećmi?

JEŻELI CHOCIAŻ RAZ ODPOWIEDZIAŁAŚ „TAK” TO ZDECYDOWANIE TEN WEBINAR MOŻE POPRAWIĆ KOMFORT TWOJEGO ŻYCIA

CHCĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ 

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (4)