Zastanawiałyście się, jak endometrioza wpływa na mężczyzn? Kiedy zobaczyłam taki tytuł artykułu w Human Reproduction, dałam się ponieść wyobraźni, a przez moją głowę przelała się lawina absurdu: Ale że co? Że mężczyzna też ma endometriozę?

Z ciekawością kliknęłam sobie w najnowsze doniesienia o endometriozie, wszak, kto wie, może przyda się to moim Czytelniczkom, a wszystko to, co może się Wam przydać, musi znaleźć się w moim notatniku “na zaś”.

Zanim przejdziemy do meritum wpisu, powiem, że wiem, co może się kłębić w głowie niejednej z Was. Obwiniacie się na przykład o to, że robicie krzywdę swojemu partnerowi. Proszę tak nie myśleć. Negatywne emocje, jakie towarzyszą partnerowi mogą być spowodowane pragnieniem troski o drugą osobę.

Wniosek, jaki mi się nasunął po przeczytaniu tego badania, jest taki, że niepłodność zawsze dotyka partnerów i wsparcie psychiczne powinno być skierowane zarówno na kobietę, jak i na mężczyznę. Oboje partnerzy powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Raz, że całą tę sytuację lepiej jest zrozumieć, jeżeli dbacie o siebie nawzajem i rozumiecie wzajemne potrzeby oraz kiedy druga strona wie, czego oczekuje od niej partner i jakie ma sama oczekiwania. Czasami trzeba wylać myśli i cały lęk, jaki Wam towarzyszy, żeby lepiej się zrozumieć. Żeby normalnie żyć.

Nie wiem, czy w języku psychologów tak to się nazywa, ale ja to nazywam po prostu przerobieniem tematu. Temat niepłodności się przerabia, dzięki temu możliwe jest dojście do szczęścia, do tego, co daje Wam to szczęście i zrozumienie, dlaczego tak bardzo pragniecie dziecka. Wiele z Was zapewne pomyśli, że to puste slogany, ale terapia jest naprawdę pomocna przy staraniach i pomaga zrozumieć, dlaczego czujesz tak, a nie inaczej. Czy możesz coś z tymi emocjami zrobić, a uwierz, że wielu przypadkach da się coś z nimi zrobić.

Taka terapia pomaga, kiedy jest kryzys, a niepłodność to jest właśnie jeden z kryzysów życia.

***

Zastanawiałyście się, jak endometrioza wpływa na Waszych mężczyzn?

Mężczyźni potwierdzają, że endometrioza wpływa na ich życie i dotyka sfer seksu i intymności, planowania i posiadania dzieci, pracy zawodowej oraz dochodów.

4 odczuwane emocje: bezradność, frustracja, zmartwienie i złość.

Co ciekawe, w tym badaniu większość mężczyzn poinformowała, że po raz pierwszy zapytano ich, jak się czuli i jaki wpływ ma na nich endometrioza.

Niewielu badanych stwierdziło, że rozmawiali z partnerkami, w jaki sposób endometrioza dotyka ich emocjonalnie. Stwierdzili, że własne odczucia były mało istotne w porównaniu do ich partnerki, więc zostały zlekceważone.

Niektórzy mężczyźni mówili o ukrywaniu własnych emocji i o “odważnym spojrzeniu”, aby chronić swoją partnerkę. Starali się pozostać silni i wykazać pozytywne nastawienie. 5 na 44 mężczyzn wykazało, że nie potrzebują wsparcia. Aż 17, że zdecydowanie jest go za mało.

Kiedy pojawiają się te cztery emocje?

Niektórzy mężczyźni opisywali, że uczucie bezradności i bezsilności pojawia się w odpowiedzi na niezdolność do złagodzenia objawów partnerki, zwłaszcza bólu. Oraz z momencie, w którym endometrioza uniemożliwiła im życie i relacje, które chcieliby mieć.

Mężczyźni opisywali również obawy o dobre samopoczucie swojej partnerki, niepokój związany z diagnozą i leczeniem, a także strach o niepłodność i długoterminowe efekty leczenia.

Jak mężczyźni postrzegają walkę z endometriozą?

Niektórzy z nich opisywali także uczucie gniewu, które było skierowane głównie w stronę opieki zdrowotnej. Kilku mężczyzn wyraziło niezadowolenie z jakości i terminowości diagnozowania, leczenia i opieki nad ich partnerkami.Mężczyźni częściej niż kobiety postrzegali walkę z endometriozą jako cel.

O tym, jak wygląda niepłodność “Jego oczami” przeczytacie tutaj.

Mężczyźni stwierdzili, że trudno poradzić sobie z wpływem endometriozy na emocje partnerki. Co ważne – większość kobiet mówiła, że objawy i leczenie endometriozy powodują, że czują się przygnębione, rozdrażnione, płaczliwe i są w emocjonalnym dołku.

Mężczyźni byli przytłoczeni i poniżeni przez sposób, w jaki te emocje wpływały na relacje pary.

Dla czterech mężczyzn wpływ endometriozy został opisany jako wszechogarniający, który dotyka ich codziennie w takim stopniu, że “nie mają życia”.

Endometrioza – wsparcie
Czy mężczyźni chcą wsparcia?

“Nie mogę szukać wsparcia, kiedy ona cierpi, bo myślę, że moją rolą jest, aby ją popierać”

8 na 44 badanych czuło, że ich partnerki ich wspierają.

Kilku mężczyzn uznało, że prośba o wsparcie i mówienie swoim partnerkom, w jaki sposób endometrioza dotyka ich, to oznaka samolubstwa.

“Skupienie wyraźnie musi być na kobiecie z oczywistych powodów, to ona ma dyskomfort i to ją boli … ale czasami myślisz: co z tobą, nikt nie pyta mnie, jak się czuję”.

Endometrioza wpływa również pozytywnie

Mężczyźni opisali, że endometrioza pozwoliła nauczyć ich wspierania partnerki, umożliwiła im bycie lepszym partnerem, zdolnym słuchać i oferować wsparcie. Inni opisali, jak ich doświadczenia umożliwiły im i ich partnerkom zbliżenie się i wzmocnienie wspólnych relacji.

 Zadanie na dziś –  zrób coś miłego dla swojego partnera –  powiedz mu, że jest fajny, wymasuj plecki, zrób dobrą kanapkę i podziękuj, że jest przy Tobie.  🙂

źródło:

A qualitative study of the impact of endometriosis on male partners. L. Culley. C. Law. N. Hudson. H. Mitchell. E. Denny. N. Raine-Fenning.

Dodaj nagłówek (27)