Płodny sklep

Diety, webinary, ebooki, które pomagają zajść w ciążę

Kiedy kłamie test ciążowy i występuje fałszywie dodatni? Istnieje kilka sytuacji, kiedy Twój test, pomimo, że nie jesteś w ciąży może pokazać pozytywny wynik. W celu weryfikacji zaleca się wykonanie dwukrotnie testu z krwi zwracając uwagę na przyrost bety-HCG oraz wykonanie badania USG.

Prawidłowy przyrost najlepiej zobrazuje Ci kalkulator przyrostu 

Jeżeli wynik testu jest pozytywny, a Ty uważasz, że nie ma możliwości, która spowodowałaby cień podejrzenia, że jesteś w ciąży, istnieje kilka innych przyczyn, które mogą wykazywać brak ciąży, a mogą dawać pozytywny wynik testu ciążowego.

Test ciążowy po podaniu HCG” text=”Działanie biologiczne tego leku jest dłuższe niż czas eliminacji z osocza. Nie stwierdza się różnic pomiędzy podaniem domięśniowym a podskórnym. Okres półtrwania wynosi około 33 godziny. Okres półtrwania to czas w którym dawka zmniejszy się o połowę wartości wyjściowej. Największe stężenie występuje po około 20 godzinach. Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności testu po podaniu np. Pregnylu – sprawę wyjaśni dwukrotne oznaczenie betyHCG, jeżeli wynik rośnie to znak, że ciąża jest wysoce prawdopodobna. Ciężko jest określić. kiedy dokładnie tego leku nie będzie we krwi. Nie zaleca się wykonywania testów wcześniej, niż 10 dni po podaniu (8 dni po owulacji)

*
Czym jest hCG, czyli ludzka gonadotropina?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem glikoproteinowym zawierającym 2 podjednostki alfa i beta, które naturalnie występuje tylko w okresie ciąży (małe ilości może produkować przysadka).  Jego produkcja rozpoczyna się już w pierwszych dniach od zapłodnienia, a najwyższy poziom osiąga 11–13 tygodnia ciąży, po tym okresie zaczyna  spadać i utrzymuje się na określonym poziomie do końca ciąży.

HCG podtrzymanie wydzielania progesteronu przez ciałko żółte, zanim jego produkcja zostanie przejęta przez łożysko.

*

Nieprawidłowe wydzielanie HCG

Jeżeli wysoki poziom hCG nie jest spowodowany ciążą, mogą ją produkować nowotwory trofoblastyczne lub nowotwory wywodzące się z innych tkanek

Wzrost stężenia wolnej beta-HCG obserwowany jest w przebiegu ciąży (fizjologia). Wzrost oznacza prawidłowy przebieg ciąży. Kiedy występuje ciąża pozamaciczna towarzyszy jej słabszy wzrost poziomu wolnej beta-HCG, a poronieniu towarzyszy gwałtowny spadek.

Nieprawidłowe zmiany poziomu wolnej beta-HCG mają miejsce, kiedy płód posiada aberracje chromosomalne.

Wolna beta-HCG jest stosowana w diagnozowaniu chorób trofoblastu (zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny, rak kosmówki, nabłoniak kosmówkowy złośliwy), różnicowaniu łagodnych (zaśniad groniasty, zaśniad inwazyjny) i złośliwych nowotworów trofoblastu (rak kosmówki,  nabłoniak kosmówkowy złośliwy), diagnostyce i monitorowaniu wznowy nowotworów wytwarzających HCG (germinalne nowotwory jąder i niektóre nowotwory nie trofoblastyczne).

[message_box title=”” text=”W przypadku powyższych chorób zwykle dochodzi do wzrostu stosunku wolnej beta-HCG do HCG, a w niektórych przypadkach do wyłącznej produkcji wolnej beta-HCG. W razie zastosowania wolnej beta-HCG jako markera nowotworowego należy stosować test o czułości diagnostycznej co najmniej 0,1 ng/ml.”]

Podsumowując. Badania HCG (jego różnych cząsteczek) używa się do rozpoznania:

 • ciąży pozamacicznej (niższe przyrosty b- HCG w jamie macicy brak pęcherzyka ciążowego)
 • poronienia (niższe przyrost b- HCG)
 • choroby trofoblastycznej ( stwierdza się podwyższone stężenia b-HCG)
 • zaburzenia chromosowego płodu,
 • nowotworów nietrofoblastycznych
 *

[message_box title=”Ciąża pozamaciczna” text=”Co piąta ciąża pozamaciczna może mieć prawidłowy przyrost beta-hCG”]
*

Kiedy test jest pozytywny, a ciąży nie ma?

Nieprawidłowy wynik mogą powodować

 • ciąża biochemiczna,
 • nieprawidłowe użycie testu ciążowego i odczytanie wyniku po zalecanym czasie.

Nowotwory pochodzenia trofoblastycznego

 •  zaśniad groniasty,
 • zaśniad inwazyjny,
 • rak kosmówki,
 • guz miejsca łożyskowego.

Nowotwory pochodzenia nietrofoblastycznego

 •  rak piersi, pęcherza, jąder, endometrium, płuc, nerki, prostaty, trzustki, jelita grubego, odbytu, sromu, szyjki macicy, jajnika, oraz jamy ustnej.

 *

Fałszywie dodatni test ciążowy, który uratował życie

 

portrait-1535266_1920

Pamiętasz historię w której chłopak zrobił test ciążowy dla żartów i jego wynik był pozytywny? Okazało się, że miał raka.

Wszystko zaczęło się od głupiego żartu, a skończyło na tym, że zdjęcie testu zostało wrzucone na popularny w USA serwis reddit.com. Osoby z niego korzystające sugerowały mu, że może być to oznaka raka. Badania diagnozę potwierdziły. Chłopak miał raka jąder.

***

Pozytywny test – brak ciąży

Schemat, który pozwala poznać przyczynę pozytywnego testu, jeżeli nie podejrzewasz ciąży.

beta-hcg

źródło: rys

Wyniki bety HCG, które mogą wskazywać na ciąże i choroby

 • Ciąża 3-4t 22-239 mIU/ml
 • Ciąża pozamaciczna >1500 IU/l
 • Zaśniad groniasty  >100.000 mIU/ml 
 • Rak kosmówki >1.000.000 mIU/ml
 • Guz miejsca łożyskowego od 1 – 231 mIU/ml  
  źródło 

fałszywie dodatni test ciążowy


źródło:
1. Gonadotropina kosmówkowa – Czego Nie mierzą komercyjne testy. Anna Szczerba, Piotr Białas, Paweł P, Pięta, Anna Jankowska
2. Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej Monika Olczyk, Lucyna Bułaś, Aleksandra Konieczny
3. New discoveries on the biology and detection of human chorionic gonadotropin. Laurence A Cole
4. ALEKSANDRA GŁODEK TESTY CIĄŻOWE WCZORAJ I DZIŚ
5. A non-pregnant woman with elevated beta-HCG: A case of para-neoplastic syndrome in ovarian cancer. Jennifer Goldstein,  Prasamsa PandeyNicole Fleming, Shannon Westin, and Sarina Piha-Paul
6. Comparison of Result Times Between Urine and Whole Blood Point-of-care Pregnancy Testing. Michael Gottlieb, MD, Kristopher Wnek, MD, Jordan Moskoff, MD, Errick Christian, MD, and John Bailitz, MD
7. rys. A non-pregnant woman with elevated beta-HCG: A case of para-neoplastic syndrome in ovarian cancer Jennifer Goldstein, Prasamsa Pandey, Nicole Fleming, Shannon Westin, and Sarina Piha-Paul
8. New discoveries on the biology and detection of human chorionic gonadotropin. Laurence A Cole
9
. http://leki.urpl.gov.pl/files/Pregnyl_proszekirozpo_5000jm.pdf

Ta notatka ma charakter wyłącznie informacyjno – edukacyjny