Hiperstymulacja jajników jest powikłaniem, które występuje po indukcji owulacji za pomocą egzogennych gonadotropin (również po stymulacji kliomifenem). Dotyczy także kobiet, którym w cyklu stymulowanym udało się zajść w ciąże.

Hiperstymulacja polega na zwiększeniu przepuszczalności naczyń. Taki stan może być niebezpieczny dla życia.

Hiperstymulacja jajników, to nie jest tylko wzrost objętości jajnika, ale jest to jedna z rzeczy, która występuje w początkowym przebiegu choroby. Jeżeli jest to powikłanie zaawansowane mogą dochodzić do niego inne objawy np. płyny poza naczyniami (akapit niżej).

Co to znaczy? Normalną sprawą jest to, że w organizmie znajdują się naczynia (nie miski i talerze, a tętnice, naczynia włosowate i żyły). Podczas hiperstymulacji następuje wzrost przepuszczalności w naczyniach i to co powinno sobie być w nich znajduje się w miejscu w którym być nie powinno, czyli poza naczyniem. Np taki płyn może gromadzić się w jamie otrzewnowej, osierdziu (w worku w którym znajduje się serce) i opłucnej (worek w którym znajdują się płuca). Celowo używam tutaj takich słów, żeby Wam to lepiej zobrazować. Osoby, które chcą korzystać  powyższego akapitu do pisania prac, ostrzegam Was – będzie kompromitacja 🙂

Hiperstymulacja jajników

Objawy hiperstymulacji mogą być różne i zależą od “wielkości” hiperstymulacji. Do najczęstszych zaliczamy:

  • silny ból,
  • gwałtownym przyrost masy ciała,
  • nudności, wymioty,
  • wodobrzusze (powiększony obwód brzucha),
  • zmniejszona ilość moczu.

Kiedy zwiększa się ryzyko hiperstymulacji:

  • kobiety z niską wagą,
  • wiek poniżej 30 lat,
  • PCOS,
  • przebyt hiperstymulacja,
  • wysokie stężeniem estradiolu (E2) w surowicy pod koniec stymulacji.

Ile estradiolu po stymulacji? Stężenie estradiolu 3500-6000 pg/mL sprzyja wystąpieniu tego powikłania u 1,5% kobiet, stężenie powyżej 6000 pg/mL zwiększa ryzyko u 38% pacjentek.

Hipertymulacja w ciąży. Ryzyko wystąpienia OHSS (hiperstymulacji) jest od dwóch do pięciu razy wyższe, kiedy kobiecie uda się zajść w ciąże.

Powikłania zakrzepowo-zatorowe. Zmiany zatorowo-zakrzepowe w przebiegu tego zespołu nie są częste. U pacjentek z rozpoznaną hiperstymulacją jajników zaleca się stosowanie preparatów z heparyną.

Leczenie hiperstymulacji

Łagodna postać ustępuje wraz z krwawieniem miesiączkowym. Inne przypadki wymagają hospitalizacji


źródło:
1. Przebieg ciąży bliźniaczej po zapłodnieniu pozaustrojowym powikłanej zespołem hiperstymulacji i udarem mózgu – opis przypadku KAROLINA RABENDA-ŁĄCKA , PAWEŁ LEŚNIAK , JAN WILCZYŃSKI1 , GRZEGORZ H. BRĘBOROWICZ
2.Cezary Grygoruk, Grzegorz Mrugacz, Mirosław Grusza, Irena Grusza-Golatowska, Beata Stasiewicz-Jarocka, Piotr Pietrewicz ZESPÓŁ HIPERSTYMULACYJNY POWIKŁANY ZAKRZEPICĄ THROMBOSIS IN THE COURSE OF OVARIAN HYPERSTIMULATION SYNDROME