Metoda zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro IVF) jest jedną z technik wspomaganego rozrodu. Techniki przeprowadzenia in vitro z jakimi możecie się spotkać w klinikach to: zapłodnienie pozaustrojowe polegające na wstrzyknięciu do cytoplazmy komórki jajowej plemnika IVF-ICSI, oraz IVF- IMSI- 6600 czyli wybranie plemnika, po wcześniejszej dokładnej ocenie za pomocą sprzętu mikroskopowego w dużym powiększeniu i następnie wstrzyknięciu go do komórki jajowej.

Czyli jeszcze raz, biorąc pod uwagę, że staram się tworzyć teksty dla osób, które kompletnie nie wiedzą nic o tematach medycznych. IVF jest to zapłodnienie na szkiełku, potocznie mówiąc, komórka jajowa zostaje umieszczona na specjalnym podłożu do którego wprowadzane są plemniki i jeden plemnik zapładnia komórkę – kto pierwszy ten lepszy, albo, kto lepszy ten pierwszy. Metody ICSI i IMSI- 6600 to metody w których plemnik zostaje wybrany przez embriologa.

 

dziecko z in vitro

 “Luise Brown to pierwsza osoba, która urodziła się dzięki zabiegowi in vitro. Zabieg zapłodnienia komórki jajowej jej matki miał miejsce 10 listopada 1977. W lipcu 1978 roku urodziła się Luise.

 

Jeżeli interesuje Was temat tej Pani, to tutaj więcej informacji – Pierwsze dziecko z IVF 

źródło zdjęcia: 1, 2

Jak wygląda procedura in vitro krok po kroku?

Przygotowanie do zapłodnienia polega na farmakologicznej stymulacji kobiety, której celem uzyskanie kilkunastu pęcherzyków jajnikowych. Stymulacja jest kontrolowana poprzez monitoring oraz badanie estradiolu E2, które powinno wynosić 150-200pg na pęcherzyk. Kiedy pęcherzyki osiągają określoną wielkość (18mm) podaję się ludzką gonadotropinę kosmówkową, która indukuje owulację. Po około 36 godzinach, następuje pobranie płynu z pęcherzyków. Te pęcherzyki, wypełnione są płynem w którym znajduje się komórka jajowa i to właśnie ten płyn jest pobierany podczas nakłucia igłą w sklepienie pochwy. Wszystko wykonane jest pod kontrolą USG. Kobieta znajduje się w znieczuleniu ogólnym.

Następnym etapem jest odnalezienie komórek w pobranym płynie i umieszczenie ich w specjalnych podłożach. Kolejnym etapem jest połączenie komórek z nasieniem. Ma to miejsce kilka godzin po punkcji. Można użyć do tego poprzednio mrożonego nasienia, świeżego, lub nasienia dawcy. Metoda IVF polega na dodaniu do pobranych komórek jajowych, które znajdują się na specjalnym podłożu, około 100.000 plemników przeznaczonych na jedną komórkę. W przypadku zaburzeń ze strony męskiej i słabych parametrów nasienia, małej ilości plemników stosuje się docytoplazmatyczne wstrzyknięcie pojedynczego plemnika do komórki jajowej  o których wspominałam wyżej. Kobieta po punkcji wraca do domu.

Na podłożu następuje połączenie komórki jajowej i plemnika oraz pierwsze podziały. Po 28- 32 godzinach powinien nastąpić podział na dwa blastomery, po 40-48 godzinach powinno pojawić się 3-5 blastomerów, trzecia doba to czas na 7-8 blastomerów a piąta doba, to czas blastocysty. Zarodki hodowane są maksymalnie do osiągnięcia stadium blastocysty. Zarodki można podawać w drugiej dobie, trzeciej i piątej dobie. Termin podania zarodków ustala lekarza.

Transfer odbywa się przy pomocy cienkiego cewnika, który wprowadzany jest przez kanał szyjki do wnętrza macicy w której następuje zagnieżdżenie zarodka. Jest to zabieg bezbolesny. Tego samego dnia można udać się do domu. Kobietom po ivf zaleca się stosowanie progesteronu, a czasami wdraża się również podawanie hCG.

***

Jaka jest skuteczność in vitro?

Pomimo, że in vitro jest tak zaawansowaną techniką wspomagania rozrodu, to nie daje nikomu 100% szans na posiadanie potomstwa. Statystyki i odsetek ciąż uzyskanych dzięki tej technice, kształtują się następująco:

  • kobiety poniżej 30 roku życia -39%
  • kobiety 31-35 rok życia – 33%
  • kobiety  36 -40 roku życia – 24%
  • powyżej 40 roku życia – 10%

 

Niepłodność męska, a in vitro

Badania wykazały, że sama technika IVF nie jest skuteczna w przypadku mężczyzn, których wartość plemników w ejakujacie wynosi poniżej 5 mln. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu okazała się technika ICSI, która jest szansą dla prawie wszystkich przypadków męskiej niepłodności.


***

Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:
1.   Medycyna wspomaganego rozrodu w Polsce – raport za rok 2011 Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
2. ANETA DOWBÓR.DZWONKA, BERNADETA CEGŁA,. MAŁGORZATA FILANOWICZ, EWA SZYMKIEWICZ. Techniki wspomaganego rozrodu a naprotechnologia.
3. Zapłodnienie pozaustrojowe w leczeniu niepłodności PIOTR MARIANOWSKI