Inseminacja (IUI) jest to zabieg, który polega na wprowadzeniu spreparowanego nasienia do jamy macicy za pomocą specjalnej sondy. Nasienie można podawać nie tylko do jamy macicy, ale także do szyjki macicy (ICI, incervical insemination) lub jajowodu (FSP, fallopian sperm persfusion). Inseminacja ma za zadanie skrócić dystans plemników i zwiększyć szanse na powodzenie zajścia w ciąże, oraz ominąć potencjalne bariery, które mogą powodować obniżenie płodności.

Pierwsza, udokumentowana inseminacja odbyła się w Londynie i była wykonana przez pewnego Pana, który cierpiał na spodziectwo. Została ona wykonana na jego żonie w 1799. Inseminacja zakończyła się sukcesem. 🙂

Inseminacja – problem męski i żeński

W przypadku obniżenia męskiej płodności, poza zmianą stylu życia, suplementacją witamin – zalecane jet wspomaganie starań przy wykorzystaniu technik wspomaganego rozrodu.

Więcej—> Jak poprawić męską płodność?

Wskazania do wykonania inseminacji:

  • przedwczesny wytrysk,
  • impotencja,
  • wady prącia,
  • obniżenie parametrów nasienia,
  • niepłodność idiopatyczna
  • zaburzenia owulacji
  • wrogość śluzu

Przed wykonaniem inseminacji  należy potwierdzić u kobiety drożność jajowodów.

 

 

Jak wygląda przygotowanie do inseminacji?

Jeżeli u kobiety występują naturalne owulacje – nie zaleca się stymulowania cyklu. U kobiet z naturalnymi owulacjami wykonuje się monitoring cyklu za pomocą USG w celu określenia odpowiedniej wielkości pęcherzyka, który powinien wynosić 22-27 mm, oraz endometrium >7,5 mm. Na podstawie tych parametrów wyznaczany jest termin inseminacji.

Jeżeli u kobiety występują zaburzenia owulacji, do stymulacji stosuje się klomifen lub gonadotrpiny oraz monitoring cyklu.

Inseminacja przed pęknięciem pęcherzyka, czy po?

Według badań większa szansa na zapłodnienie istnieje, kiedy stosunek odbywa się przed pęknięciem i uwolnieniem komórki jajowej do jajowodu. Dotyczy to naturalnych starań. Czy taka sama teoria dotyczy IUI? Nie znalazłam badań, które wskazują, która opcja ma większą skuteczność.

Jak przygotowane jest nasienie do inseminacji

Nasienie należy oddać w dniu inseminacji do specjalnego pojemnika, który powinna zapewnić klinika w której ma odbyć się zabieg IUI. Oddane nasienie poddawane jest specjalnemu przygotowaniu w warunkach laboratoryjnym. Poddane jest płukaniu i wirowaniu. Podczas tego ma miejsce oddzielenie frakcji plazmy od plemników, pozbycie się plemników o  nieprawidłowej budowie i pozostawienie tych the best of the best.

Przed inseminacją i w dniu inseminacji

Lekarz przy pomocy USG określa termin wykonania zabiegu.  W celu zwiększenia szans i wyznaczenia odpowiedniego dnia inseminacji, podaje się kobietom lek – Pregnyl/Ovitrelle, które powodują ostateczne dojrzewanie pęcherzyka i jego pękniecie po około 36- 40 godzinach od podania. Iniekcję leku powinna wykonać osoba doświadczona np. pielęgniarka.

Po upływie tego czasu, kobieta wraz z partnerem przybywa do kliniki.

Jak wygląda zabieg IUI

Przygotowane nasienie, przy pomocy cewnika wprowadza się do jamy macicy. Kobieta znajduje się na fotelu ginekologicznym. Zabieg jest bezbolesny i trwa minutę. Po IUI lekarz wykonuje USG z którego dowiesz się na jakim etapie jest Twój pęcherzyk oraz endometrium. Po 15 minutach w pozycji leżącej, można zejść z fotela i opuścić gabinet. Po 14 dniach od zabiegu, zaleca się wykonanie BetaHCG, które potwierdzi ciąże.

Jakie badania należy wykonać przed inseminacją?

Przed inseminacją zalecane jest wykonanie badania nasienia w przypadku mężczyzn, oraz wykonanie histerosalpingografi w celu potwierdzenia drożności jajowodów. Dodatkowo wymagane są badania  na nosicielstwo – HIV, kiły, rzeżączki i WZW C u obojga partnerów. Niektóre ośrodki wymagają wykonania czystości pochwy i dostarczenia aktualnej cytologi.

 

Skuteczność inseminacji

Na skuteczność inseminacji składa się wiele czynników, zarówno męskich, jak i żeńskich. W przypadku niepłodności idiopatycznej, wykonywanie IUI ma małą skuteczność, ale jest zalecana w rekomendacjach leczenia niepłodności przed podejściem do IVF.

Na 15 tysięcy wykonanych IUI w 30 ośrodkach w kraju w 2011 roku, skuteczność wynosiła 13% u kobiet przed 40 rokiem życia, a 7% u kobiet powyżej 40 roku życia. Ciąża mnoga wystąpiła u 8,6% kobiet. Podawana skuteczność inseminacji na stronach klinik wynosi 10-15%.

 


Pytania

Jakie parametry nasienia musi posiadać mężczyzna, żeby można było wykonać inseminację?

„Zaleca się, aby zakwalifikować parę do inseminacji domacicznej liczba plemników o ruchu prawidłowym (ruch progresywny A+B) powinna być większa od 1 mln po przygotowaniu nasienia. Jeśli liczba plemników o ruchu prawidłowym jest mniejsza niż 1 mln odsetek ciąż wynosi poniżej 1% na cykl. Można również za graniczną wartość kwalifikującą do IUI przyjąć 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników. Zastosowanie samej oceny morfologii nasienia w przypadku kwalifikacji inseminacji domacicznej budzi kontrowersje. Szereg badań wskazuje na fakt, że morfologia nasienia sama w sobie nie koreluje z szansą na ciąże również w przypadku inseminacji. Wartością graniczną jest tu 4% prawidłowych plemników wg kryteriów Krugera.” Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu

Czy inseminacja musi być wykonana tylko na cyklu stymulowanym?

Jeżeli wskazaniem do IUI jest czynnik męski a kobieta posiada naturalne owulacje, należy rozważyć wykonanie owulacji bez stymulacji kobiety. W innych przypadkach stymulacja owulacji przed inseminacją jest wskazana.

Ile razy można wykonywać inseminację?

Liczba wykonywanych inseminacji wynosi 4-6 cykli. Wg ESHRE jest to 9 cykli

Jaki wiek powinna mieć kobieta do inseminacji?

Inseminację zaleca się kobietom, które nie ukończyły 35 lat. Niewykluczone są kobiety starsze, ale w ich przypadku zmniejszają się szanse na powodzenie tego zabiegu.

Jaka jest skuteczność inseminacji

Na 15 tysięcy wykonanych IUI w 30 ośrodkach w 2011 roku skuteczność wynosiła 13% u kobiet przed 40 rokiem życia, a 7% u kobiet powyżej 40 roku życia. Ciąża mnoga wystąpiła u 8,6% kobiet.


 

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (9)

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:
1. Niepłodność męska Male infertility Joanna Tkaczuk-Włach, Dorota Robak-Chołubek, Grzegorz Jakiel.
2. Algorytmy diagnostyczno-lecznicze w zastosowaniu do niepłodności pod redakcją prof. dr hab. n. med. Sławomira Wołczyńskiego, dr n. med. Michała Radwana.
3. Zalecane postępowanie terapeutyczne w rozrodzie wspomaganym – stanowisko ESHRE.
4. Joanna Gawinek, Beata Naworska. Zapłodnienie in vitro jedną z metod leczenia niepłodności w Polsce In vitro fertilization as one of the methods.
5. Medycyna wspomaganego rozrodu w Polsce – raport za rok 2011 Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (SPiN PTG) Assisted reproductive medicine in Poland, 2011