Częstość zachorowania na celiakię wynosi od 1:100 do 1:300, a 90% osób dotkniętych tą chorobą nie jest zdiagnozowanych.

Charakteryzuje się zaburzeniami trawienia i wchłaniania jelitowego. Wywołana jest nieprawidłową reakcją immunologiczną na zawarte w zbożach białko, które wspólnie noszą nazwę gluten. Konsekwencją celiakii jest zanik kosmków jelitowych  i nieprawidłowe wchłanianie substancji odżywczych. Ta choroba może być zdiagnozowana w różnym wieku, i to, że wcześniej ktoś nie reagował nieprawidłowo na gluten nie znaczy, że w późniejszym wieku nie zacznie.

***

Zobacz, jakie są objawy celiakii

***

Jak celiakia wpływa na płodność

Celiakia może wpływać na częstotliwość występowania miesiączek, opóźnienie występowania pierwszej miesiączki, ryzyko wcześniejszej menopauzy, zwiększony odsetek powikłań położniczych (nawracające poronienia, przedwczesne porody, stany przedrzucawkowe, wewnątrzmaciczne upośledzenie wzrastania płodu) oraz występowanie chorób, które w konsekwencji zaburzają płodność są to choroby autoimmunologiczne (choroby tarczycy).

Objawem celiakii jest również brak przyswajania kwasu foliowego, który jest niezbędny dla organizmu w okresie rozrodczym.

Zobacz historię Agnieszki, która cierpi na celiakię

***

Patrz: Witaminy na płodność

***

Niedobory składników pokarmowych obniżają płodności kobiet i mężczyzn. Niedobory kwasu foliowego, który ma ogromny wpływ na kobiecą płodność jest jednym z wielu objawów celiakii.

Wysokie niedobory folacyny u kobiet mogą prowadzić do zaburzeń w występowaniu prawidłowego śluzu. Ponadto prawidłowe dostarczanie folacyny powoduje zwiększenie ilości dojrzewających komórek jajowych. Częstość owulacji i poczęć może zwiększyć się w przypadku spożywania kwasu foliowego na poziomie 700 μg/dzień (przy ogólnie zalecanej normie 400 μg/dzień)

Jest on niezbędny do powstawania zarodka i jego wzrostu. Szczególnie ważny jest moment kształtowania cewy nerwowej, z której rozwija się później mózg i rdzeń kręgowy dziecka

Celiakia, a płodność męska

Badania wykazały, że u mężczyzn chorych na celiakię występuje zwiększone ryzyko: hipogonadyzmu, dysfunkcji seksualnych i niska jakoœści nasienia.

Badania na mężczyznach wykazały, że u mężczyzn z celiakią może występować zmniejszona aktywność seksualna, która znika po wprowadzeniu diety bezglutenowej. W badaniach laboratoryjnych u mężczyzn chorych stwierdzono  podwyższone poziomy FSH, LH, testosteronu i wolnego testosterony oraz obniżone stężenie dihydrotestosteronu w porównaniu ze zdrowymi mężczyznami.

Leczenie celiakii

Podstawą metodą leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie. Jest to dieta eliminacyjna, której podstawową zasadą jest zrezygnowanie ze wszystkich produktów w których skład wchodzą tradycyjne zboża (pszenica, żyto, jęczmień). Na stronie www.celiakia.pl możecie odnaleźć listę produktów, które można spożywać. Poprawia zdrowia następuje bardzo szybko po rozpoczęciu diety, a zanik objawów kilka miesięcy później. Kilka procent osób jest opornych na leczenie dietą najczęściej po 50 roku życia.


Dziękuję za wizytę na moim blogu.

Zapraszam Cię jeszcze tutaj facebook i instagram.


źródło:
1. Tomasz MILEWICZ, Magdalena PULKA, Danuta GALICKA-LATAŁA, Ewelina RZEPKA, Józef KRZYSIEK.Choroba trzewna celiakia a płodność
2.Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Celiakia i dieta bezglutenowa praktyczny poradnik. POLECAM!
3. Marian Grzymisławski, Hanna Stankowiak-Kulpa, Małgorzata Włochal. Celiakia — standardy diagnostyczne i terapeutyczne 2010 roku.
4. Joanna Myszkowska-Ryciak , Anna Harton , Danuta Gajewska. Analiza wartości odżywczej i kosztów diety bezglutenowej w porównaniu do standardowej racji pokarmowej.

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.