Czy coca- cola wpływa na płodność? Duńscy naukowcy,  przebadali 2,5 tysiąca mężczyzn u których powiązano picie coli z obniżonymi parametrami nasienia.

Cola zawiera wiele różnych związków chemicznych i nie ma pewności co do tego, które z nich mogą być związane z ryzykiem występowania zaburzeń niepłodności.
_
Cola zawiera duże ilości glukozy, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy co może prowadzić do otyłości, insulinooporności, hiperinuslinemi i dalszych konsekwencji wynikających z tych dolegliwości. 
_

Jak coca-cola wpływa na parametry nasienia

 

Przeciętnie liczebność plemników  mężczyzn, którzy pili litr coli dziennie,  była o 30 procent niższa, niż u mężczyzn, którzy nie pili coli.
Naukowcy twierdzą, że związek z kofeiną jest mało prawdopodobny, ponieważ kawa nie obniżała parametrów nasienia. Wysunięto wniosek, że wpływ na nasienie mogą być zaangażowane inne składniki napoju lub po prostu niezdrowy styl życia, jaki prowadzą Ci mężczyźni.
Warto zaznaczyć, że liczebność plemników u osób, które piły list coli dziennie, była obniżona o 30% i nadal mieściła się w zakresie normy.
_
 źródło:

1. Coffee and caffeine intake and male infertility: a systematic review. Elena Ricci,Paola ViganòSonia CiprianiEdgardo SomiglianaFrancesca ChiaffarinoAlessandro Bulfoni,and Fabio Parazzini.
2. Effects of cola intake on fertility: a review Atsushi Imai1 , Satoshi Ichigo , Hiroshi Takagi , Kazutoshi Matsunami, Noriko Suzuki, Akio Yamamoto.