Czy jazda na rowerze może obniżać parametry nasienia? Czy słusznie panowie, którzy jeżdżą na rowerze, powinni z niego rezygnować? Dziś dowiecie się o tym, jak ten rodzaj sportu wpływa na płodność.

Naukowcy z University College London przebadali 5,282 “męskich rowerzystów”, których pogrupowali na osoby, które na rowerze spędzały:

– poniżej 3,5 godziny w tygodniu;
– 3.5 – 5.5 godzin, 5,5 – 8.5 godzin;
– ponad 8,5 godzin.

W tym badaniu nie wykazano jednak powiązania zaburzeń erekcji, niepłodności i raka prostaty z jazdą na rowerze.

Bo tak naprawdę ta krótka jazda na rowerze od czasu do czasu, Miłe Panie, nie bądźmy już takie krytyczne – nie powinna mieć wpływu na płodność. Ale już pokonywanie 400 km tygodniowo może faktycznie ją obniżać.

Wśród 100 badanych kolarzy pokonujących tygodniowo dystans powyżej 400 km, zespół ucisku nerwu sromowego występował u 61%, podczas gdy zaburzenia erekcji zgłaszało 24% badanych.

W innym badaniu, przeprowadzonym przez pana Andersena, zespół ucisku oraz zaburzenia erekcji zgłaszało 21% i 13% długodystansowych kolarzy amatorów.

Jazda na rowerze może mieć wpływ na parametry nasienia u osób, które faktycznie dużo jeżdżą.

Do najczęstszych powikłań u długodystansowców należą: zespół ucisku na nerw sromowy oraz zaburzenia erekcji. Zespół ucisku objawia się bólem w obrębie moszny i krocza oraz drętwieniem.

Priapizm i jazda na rowerze

Priapizm natomiast to długotrwały, bolesny wzwód członka, który nie jest związany z podnieceniem lub pobudzeniem seksualnym. Wiele badań dowodzi, że zaburzenie to może być związane właśnie z jazdą na rowerze.

Aby uniknąć powikłań związanych z uprawianiem tego sportu, należy dobrać odpowiednie siodełko, które powinno być szerokie, a nie jak w przypadku wersji sportowych, wąskie.

W związku z tematem rowerowym, dużo informacji na temat doboru odpowiedniego siodełka znajdziecie na blogu Łukasza – roweroweporady.pl

Kilka razy zdarzyło się, że spotkałam się z pytaniem o ewentualny związek jazdy długodystansowej z niepłodnością. W tabelce znajdziecie podsumowanie badań o występowaniu zaburzeń erekcji u kolarzy. Niestety, większość badań faktycznie potwierdza występowanie zaburzeń w tej grupie osób.

Zainteresowanych większą ilością materiałów, odsyłam tutaj.

 

rower niepłodność

źródło 
1.Podsumowanie wszystkich badań o wpływie jazdy na rowerze opublikowanych do 2005 roku (bibliografia)
2.Infertility and prostate cancer in regular cyclists M. Hollingworth, A. Harper, M. Hamer.
3. Bicycling and erectile dysfunction: A review of the literature Ami Grunbaum, Khaleeq-ur-Rehman
4. Wpływ sportu męski układ rozrodczy. Natalia Ignaszak -Kaus, Piotr Jędrzejczak Katedra Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej, Klinika Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu w Poznaniu.

man-791548_960_720