Płodność to nie zmienna zero-jedynkowa. To nie coś, co jest lub czego nie ma. Płodność w różnych okresach Twojego/Waszego życia może być większa lub mniejsza, słabsza lub silniejsza.

Może wzrastać i opadać w zależności od tego, jak ułożą się w Waszym życiu różne wpływające na nią czynniki. Zgodnie z takim spojrzeniem na płodność Wasze możliwości poczęcia nie są jedynie funkcją malejącą zależną od zdrowia i upływającego czasu.

Wy zaś, by zwiększyć swoją płodność, nie jesteście jedynie zależni od lekarzy, gdyż jest naprawdę wiele obszarów, które możesz wspomóc w nadziei na osiągnięcie wymarzonego celu.

Czynniki wpływające na płodność to oczywiście zdrowie Twoje i Twojego męża, to styl życia każdego z Was, dieta, poczucie bezpieczeństwa, poziom doświadczanego stresu, poczucie bliskości w Waszej relacji, poczucie wsparcia przez bliskie i dalsze Wam osoby, poziom szczęścia/spełnienia, radość z seksu, wyobrażenia na temat ciąży i porodu a także macierzyństwa, ilość ruchu, masa ciała, jakoś i ilość snu, poziom witaminy D i wiele innych.

Przygotowałam dla Ciebie ćwiczenie, które chciałabym żebyś wykonała/wykonał tuż przed webinarem.

_

Wsłuchaj się teraz w swoje serce i po pobraniu ćwiczenia, zaznacz te obszary, w których podejrzewasz, że zmiana może wnieść coś dobrego, pamiętając równocześnie, że na niektóre obszary tj. wiek nie mamy wpływu.

 

POBIERZ PDF 

 

 

Wykonując ćwiczenie, dowiesz się, jakie obszary Twojego życia mogą potrzebować większej uwagi.

Spróbuj myśleć i mówić o swoich trudnościach jako o kłopotach z płodnością, z poczęciem, a o sobie samej zacznij myśleć jako o osobie doświadczającej kłopotów z płodnością. Jak to inaczej brzmi, prawda? O ile mniej ciężaru na Twoich barkach i sercu. Od tej chwili nie jesteś niepłodna, ale masz kłopoty z płodnością.


Autor: Justyna Kuczmierowska psycholog i psychoterapeutka.

 

Dodaj nagłówek (20)