Tytuł może wydać Ci się nie na miejscu, ale zostałam do niego zainspirowana przez Kasię, która nadal stara się o dziecko (swoją drogą, mądra z Ciebie i rozsądna kobieta).

Kasię odwoziłam przy okazji podróży na Konferencję do Poznania i zgarnęłam ją prosto z warsztatów “Obudź w sobie życie” w których uczestniczyła. Przez 3 godziny mogłam “poobserwować” sobie jej myśli.

Kasia powiedziała mi coś bardzo mądrego, nad czym zastanawiałam się jakiś czas, ale nie czułam się 100% pewna, czy mogę poruszyć ten temat bez saportu osoby, która wciąż stara się o dziecko. Zatem, słowa Kasi, która stara się o dziecko kilka lat stanowią wstęp do tego wpisu.

Dziecko nie da Ci szczęścia, jeżeli nie jesteś szczęśliwa sama ze sobą

Publikuję ten wpis dlatego, żebyś mogła mieć impuls do zastanowienia się nad tym wszystkim, żebyś poszukała odpowiedzi, czym dla Ciebie  jest szczęście.

Jak odnaleźć szczęście w sobie

Zastanawiałaś się dlaczego niektóre osoby, załamują się staraniami już na początku, a niektóre doskonale sobie z tym radzą nawet kilka lat? Ja do tej pory się nad tym zastanawiam i próbuje to zrozumieć oraz odnaleźć punkty, które będę mogła przekazać Czytelnikom.

Osoby, które spełniają się w innych rejonach, lepiej sobie radzą z problemem niepłodności. Kobiety, które mają cele, wykraczające poza ich możliwości, lepiej radzą sobie z niepłodnością.

Może to jest jakaś jedna z dobrych rad, aby ten czas był znośny. Warto się nad tym zastanowić.

Według Tatarkiewicza szczęście to trwałe poczucie zadowolenia związane z poznawczą oceną własnego życia, jako udanego, wartościowego i sensownego.

Bowiem szczęścia należy szukać w sobie.

B. Pascal (matematyk, nie ten kucharz) pisał, że nie w przestrzeni powinien szukać człowiek swej godności, ale w porządku własnych myśli.

Bowiem, cała krzątanina ludzkości, ciągła pogoń za szczęściem, jest odwróceniem uwagi od własnego życia. W 1600 roku tak prawił, a jakie to aktualne.

Czy szczęściem jest dla Ciebie dziecko?
Czy szczęściem jest zdobycie to czego nie masz?

Kiedyś zastanawiałam się na tym, co dzieje się później z osobami niepłodnymi. I wiesz, że często dziecko wcale nie daje ludziom szczęścia, bo kiedy nie żyjesz w zgodzie ze sobą, nadal będziesz nieszczęśliwa, tyle, że z dzieckiem u boku.

Tą krótką myśl, zostawiam dla Ciebie, być może zupełnie Cię nie dotyczy, albo wręcz przeciwnie, otworzy przed Tobą nowe wyzwanie i zainspiruje do poszukiwania odpowiedzi na pytanie – Jak żyć w zgodzie z samym sobą. 

M. Seligman opracował zestaw cech będących wskaźnikiem szczęścia. Zalicza się do nich:

  • wiedzę (kreatywność i rozwijanie pasji),
  • wytrwałość (walkę z przeciwnościami losu),
  • humanitarność (zdolność współodczuwania, samokontrola),
  • transcendecja (przekraczanie granic) teraz to chyba strefa komfortu.

Bowiem, szczęście to wyjście poza swoje ograniczenia i wyjście do drugiego człowieka.

I coś na podsumowanie dzisiejszego wpisu

Musimy chcieć niemożliwego, stawiając sobie wyzwania i obierając cele, które przynajmniej w chwili, gdy je obieramy, przerastają nasze siły. Ważne jest żywienie nadziei, iż dzięki długotrwałym staraniom, któregoś dnia uda nam się dorosnąć do owych wyzwań. Szczęście jest zawsze dopiero przed nami – na podobieństwo lini horyzontu, która jak wiadomo, oddala się, gdy próbujemy się do niej zbliżyć. W tym wszystkich chodzi o to, aby cały czas być w drodze. M. Seligman

 

Życzę Wam odnalezienia zgody z samym sobą.

Mi to zajęło kilka lat.

Ania

Źródło:

1. Leksykon PWN, Filozofia, red. W. Łagodzki, G. Pyszczek, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszaw 2000
2. Myśli. Blaise Pascal.  Wydawnictwo: Zielona Sowa
3. Esej o szczęściu. Marta Gliniecka