Zarówno nadwaga jak i niedowaga może wpłynąć na szanse poczęcia dziecka. Otyłość może wpływać na płodność, powodując nierównowagę hormonalną i problemy z owulacją. Wprowadzenie zdrowego stylu życia i leczenie mogą pomóc zoptymalizować płodność.

Kobiety z nadwagą mają większą częstość występowania zaburzeń miesiączkowania i braku owulacji

Ile wynosi płodne BMI?

Kobiety z nadwagą, u których BMI oscylowało w granicach 25,0–29,9 kg/m2 i kobiety z BMI poniżej 20 kg/m2 wykazywały podobne, wyższe ryzyko wystąpienia niepłodności związanej z zaburzeniami owulacji w porównaniu do kobiet, których BMI mieściło się między 20,0 a 24,9 kg/m2.

Płodne BMI powinno wynosić 20,0 a 24,9 

Pamiętajcie proszę, że restrykcyjne diety, pomimo straty kilogramów i znalezieniu się w płodnym BMI mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. To tak na marginesie, gdyby komuś wpadła do głowy idea ekstremalnego odchudzania. Róbmy to z głową i powoli.

 

Jak otyłość wpływa na płodność?

Otyłość, jest często spotykanym problemem wśród kobiet w wieku rozrodczym. Otyłość i nadwaga wiąże się z nadmierną akumulacją tłuszczu, która negatywnie wpływa na zdrowie organizmu.

Jeśli masz nadwagę i planujesz zajść w ciążę w ciągu najbliższego roku to warto zwiększyć swoją płodność  i znaleźć się w płodnym oknie.

W relację między płodnością a otyłością zaangażowanych jest kilka mechanizmów.

U otyłych kobiet występuje zaburzenia związane z wydzielanie gonadotropin (LH i FSH).
Insulinooporność i hiperinsulinemia u otyłych kobiet prowadzi do hiperandrogenemii.
Ilość globuliny wiążącej hormony płciowe SHBG jest zmniejszona (im mniej SHBG, tym więcej androgenów).
Poziom leptyny podwyższony.

To wszystko prowadzi do zaburzeń związanymi z całym układem i występowaniem owulacji.

Zwiększona ilosć tkanki tłuszczowej to zwiększony poziom leptyny. Leptyna możę wpływać na wczesny rozwój zarodka.

Tkanka tłuszczowa wpływa również na rozwój pęcherzyków poprzez hamowanie wydzielania gonadotropin!

Otyłość może nie być jedynym czynnikiem, który powoduje hiperandogenemię i brak jajeczkowania, ponieważ niektóre otyłe kobiety są płodne i nie mają hiperandrogenizmu.

Wykazano, że utrata masy ciała u kobiet z nadwagą i otyłością poprawia wyniki w zakresie rozrodczości. Nawet niewielka utrata masy ciała może spowodować poprawę owulacji.

 

Oocyty od dawczyń u kobiet szczupłych i otyłych?

W tym badaniu wzięto pod uwagę 2656 cykli w których podano komórki jajowe dawczyń. Kobiety, które brały udział w badaniu  podzielono ze względu na BMI. Kobiety z prawidłowym BMI miały większą szansę na ciąże, niż kobiety z BMI > 25 do 29,9 kg/m  i  30 kg/m (zielone kwadraciki).

Kobiety o prawidłowym BMI miały 46% szans na ciąże z komórką dawczyni.
Kobiety o nieprawidłowym BMI 36-38% szans na ciąże z komórką dawczyni.

otyłość i IVF

Rys.  Obesity and poor reproductive outcome: the potential role of the endometrium. José Bellver, M.D. Correspondence information about the author M.D. José Bellver, Marco A.B. Melo, M.D, Ernesto Bosch, M.D, Vicente Serra, M.D.

Źródło
1. Impact of obesity on infertility in women. Zeynep Özcan Dağ and Berna Dilbaz.