Palenie papierosów obniża płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak, ten jeden mały dymek szkodzi, kilka dymków również, dlatego jeżeli starasz się o dziecko lub chcesz się starać o dziecko i chcesz dla niego jak najlepiej – LEPIEJ RZUĆ PALENIE.

Palenie wpływa każdy etap procesu reprodukcyjnego, w tym dojrzewania komórek jajowym i plemników, produkcję hormonów, transport zarodka i implantację. Palenie powoduje uszkodzenie DNA zarówno w komórce jajowej jak i w nasieniu.

Czy palenie bierne to też palenie? Papieros ma dwie drogi wydzielania trucizn 1. Kiedy jest podpalony i sam się pali 2. Kiedy palacz wydycha dym. Porównują dwa dymy – bardziej trujący jest dym z samoczynnie zapalonego papierosa. Palacz bierny jest tak samo podtruwany co palacz czynny. Palacz bierny wdycha sobie dym w którym jest 50 razy więcej nitrozoaminy i około 3–4 razy więcej benzopirenu w porównaniu z dymem wydychanym. Co oczywiście nie oznacza, że palenie czynne jest zdrowsze. Palacz czynny też wdycha sobie te toksyny, ale on pali, ma prawo. Bierny wdycha pomimo, że nie trzyma papierosów w ustach.

Palenie papierosów powoduje zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej i ryzyko poronienia

Ciąża pozamaciczna to zagnieżdżenie się jaja płodowego poza jamą macicy. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla kobiety. Częstotliwość występowania to 2% wszystkich ciąż i jest to najczęstsza przyczyna zgonu wśród matek we wczesnej ciąży. Badanie przeprowadzone przez Andrew Horne i Colin Duncan w Medical Research Council (MRC) wskazało, że ciąża pozamaciczna jest skutkiem zaburzeń czynników, które wpływają na transport zarodka z jajowodu do macicy oraz zmian w środowisku wyścielającym jajowód, które powodują wczesne wszczepianie się zarodka. Palenie stanowi czynnik ryzyka ciąży pozamacicznej.

Palenie papierosów powoduje nieprawidłowe przygotowanie macicy do implantacji zarodka. Palenie wpływa również na negatywny wynik zabiegu in vitro. U kobiet, które palą papierosy odsetek ciąż jest niższy, niż u kobiet niepalących.

Palisz papierosy i masz problemy z układem endokrynnym?

Przyczyną tego mogą być związki, które znajdują się w papierosach i które to zaburzają procesy endokrynne tzw. endocrine disruptor chemicals (EDCs).

Co to jest EDCs

To substancje chemiczne, które mają zdolność do podstawiania się pod hormony. EDC może naśladować, blokować lub modulować syntezę, uwalnianie, transport, metabolizm i wiązanie lub wyeliminowanie naturalnych hormonów. Znajdują się one również w pożywieniu i pestycydach.

Palenie papierosów może powodować zaburzenia w pracy przysadki i podwzgórza, tarczycy i nadnerczy. Ponadto badania wykazują, że u kobiet palących papierosy wolniej rosną pęcherzyki jajnikowe i są gorszej jakości.

U palących kobiet stwierdza się podwyższony poziom FSH i obniżenie estradiolu!!!

Wygasanie czynności jajników

Palenie u mężczyzn obniża parametry nasienia

Palenie tytoniu może powodować uszkodzenia DNA plemników, powodować większy odsetek plemników o nieprawidłowej budowie i zaburzenia w ich ruchliwości. Palenie papierosów powoduje zwiększenie wydzielania wolnych rodników, które niszczą DNA plemników. Palacze cierpią na obniżony poziom witamina E  i witaminy C, które są odpowiedzialne za niszczenie wolnych rodników w organizmie.  

U palaczy zwiększa się ryzyko uszkodzenia DNA plemników!!!

Witaminy na płodność
Jak poprawić męską płodność

smokering


 Źródło
1.Wpływ dymu tytoniowego na płodność kobiety The impact of tobacco smoke on women’s fertility StreSzczenie
2.Agnieszka M. Sitarz Anna K. Wójtowicz. Żywienie a płodność. Dieta kobiet w okresie prokreacyjnym Nutrition and fertility. Diet of women in the reproductive period
3.Waylen AL, Metwally M Jones GL, Wilkinson AJ, Ledger WL Skutki palenia papierosów po wynikami klinicznymi wspomaganego rozrodu: metaanaliza Hum Reprod Aktualizacja 2009; 15:… 31-44)
4.ESHRE. Why smoking is ‘BAD’ for the Fallopian tube – and increases the risk of ectopic pregnancy
5.Impact of endocrine disruptor chemicals in gynaecology
6. Oxidative stress and male infertility—a clinical perspective
 Zdjęcie główne: “Children of parents who smoke, get to heaven earlier.” Advertising Agency: Serviceplan, Munchen/Hamburg, Germany Creative director: Ekki Frenkler | Art Director: Sybille Stempel | Copywriters: Carlos Obers, Christine Deinhart | October 2006