Witaj. Rozumiem, że jesteś tutaj, bo chcesz komuś pomóc, to miło z Twojej strony. Jak pomóc osobie niepłodnej? Stworzyłam dla Ciebie pytania i odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie zadają mi w mailach rodziny osób niepłodnych. Wiem z nich, że dla rodziny i znajomych, to również ciężki okres, bo na jakiś czas tracą siostrę, koleżankę, córkę, a w zamian dostają kogoś kto zamyka się na wszystko i przed wszystkimi.

Zapraszam Cię w świat osoby niepłodnej. Stworzyłam go na podstawie swojego doświadczenia i doświadczenia osób z którymi rozmawiałam tutaj na blogu i z realnym świecie. Wszyscy moi rozmówcy byli bardzo do siebie podobni, a ich pragnienie dziecka było tak samo silne. Uwierz, że opiszę osobę, której chcesz pomóc. Wiadomo, że zawsze są wyjątki, ale i wyjątki bardzo potrzebują wsparcia, nawet w momencie w którym mówią, że nie możesz jej pomóc. Na początek dobrze będzie, żebyś zrozumiał kilka ważnych kwestii.

P

Kim jest osoba niepłodna?

P

Twoja znajoma przechodzi teraz bardzo trudny czas. Zapewne zauważyłeś, że z tej tętniącej życiem kobiety – uchodzi powoli energia. Tak właśnie działa niepłodność. Wysysa z kobiety wszystkie pokłady energi. Ty, patrząc na to z pewnej odległości, nie widzisz powodu do takiego niepokoju, jaki przejawia Twoja znajoma. “Przecież mają tyle czasu, medycyna jest tak rozwinięta, tyle metod czeka przed nimi” – myślisz w spokoju. Jednak to nie działa na kobietę, bo ona już w momencie, kiedy podejrzewała, że coś jest nie tak, zaczęła opłakiwać przyszłość bez dziecka. Z każdym kolejnym dniem i nieudanym testem ciążowym ogarnia ją rozpacz. Rozpacz duszy. Dla niej, czas przybrał inne znaczenie. Od chwili starań jej wyznacznikiem życia stał się cykl miesiączkowy, a okres w jakim obecnie się znajduje odpowiedzialny jest za jej nastrój. Na początku cyklu (miesiączka) jest w największym dołku. W tym momencie możesz zaoferować jej swoją obecność. Po tej fazie występuje faza nadziei (owulacja), która kończy się kilka dni przed miesiączką. Wtedy kobieta doszukuje się symptomów ciąży i panikuje, że znowu się nie udało. Kolejna nieudana próba za nią. Każdy kolejny miesiąc to ogromne rozczarowanie.

Wynik negatywnego testu ciążowego to dla każdej kobiety przyczyna załamania. Mówię tutaj o epicentrum niepłodności, bo później człowiek godzi się ze swoim losem… tak jakby, mniej płacze po prostu.

P

Jestem w ciąży, jak poinformować o tym osobę niepłodną?

O

Jakiś czas temu dostałam maila od czytelników z tym pytaniem. Ten mail pokazał mi, jak bardzo niepłodność rozlewa się poza krąg ON I ONA. Czytelniczka opisała, jak nie umie zachować się w stosunku do niepłodnej siostry, którą bardzo kocha. Nie ma pojęcia, jak z nią rozmawiać, boi się mówić o dzieciach, jednocześnie nie umie o nich nie rozmawiać, bo jak ukryć fakt ich istnienia. Jest kompletnie zagubiona.

W tym wpisie możecie zobaczyć, jakie uczucia będą targały Waszą znajomą, kiedy powiecie jej o ciąży “Kiedy nie lubisz dzieci i kobiet w ciąży”. Jeżeli żyjecie blisko, możecie pokusić się zrobić to w tygodniu nadziei (owulacja). Ukrywanie tego faktu narobi więcej szkody, niż pożytku.

Co mówić i jak powiedzieć, że spodziewacie się dziecka?

[message_box title=”” text=”Chciałabym Ci coś powiedzieć. Wiesz, że od jakiegoś czasu staraliśmy się o dziecko z Maćkiem. Udało się. Wiem, że to co czujesz, to radość, która przeplata się ze smutkiem. Rozumiem to. Jeżeli masz ochotę płakać/rozmawiać nie krępuj się. Nazwij swoje emocje. Chciałabym, żeby nie popsuło to naszych relacji, bo ciąża nie zmienia mojego podejścia do Ciebie. Wiesz, że całym sercem trzymam za Was kciuki. Zrozum też mnie, że chciałabym cieszyć się tym okresem, a nie ukrywać go przed Tobą.”]

Nie udzielaj rad “Wam też się uda”. Daj się oswoić z Twoją ciążą i spraw, żeby ten czas był również wspaniały znośny dla Waszej relacji. Nie traktuj znajomej, jak odludka, który się nie zna. Zaproś ją do tego świata w którym się znajdujesz nie zapominając, że ona pragnie do niego należeć. Tłumacz bez nadmiernej ekscytacji. Wspieraj i upewnij, że ma w Tobie wsparcie. Powiedz jej, że jeżeli będzie chciała porozmawiać – Twój rękaw jest zawsze jest dla niej. Rozumiem, że jest to też Twój czas oczekiwania i radości i chciałabyś, żeby każdy się cieszył Twoim szczęściem, ale osoba niepłodna nie jest dobrym kompanem w takim przypadku, to nie znaczy, że nie możesz jej nic powiedzieć.

P

Dlaczego ona się nie cieszy, że jestem w ciąży?

P

Powiedziałaś koleżance, siostrze, znajomej  z pracy, że  spodziewasz się dziecka. Ona stanęła, jak wryta. Oczy zaszkliły się z prędkością światła na wieść o nowinie, a z jej ust usłyszałaś bez entuzjazmu słowo “Gratuluję”. Nie spodziewałaś się tego. Myślałaś, że znajoma rzuci Ci się na szyję i będzie cieszyła się Twoim szczęściem. Odnosisz wrażenie, że odkąd zaszłaś w ciąże Wasze kontakty się mocno oziębiły.

No cóż, nowiny o ciąży (nie swojej) to jedna z najbardziej dołujących wiadomości podczas starań. Na pierwszym miejscu jest negatywny wynik testu ciążowego i chociaż kobieta starająca się o dziecko, życzy Ci jak najlepiej, to dla niej wiadomość o ciąży – ZAWSZE będzie ciosem. Dlaczego? Żeby lepiej zrozumieć jej reakcję, możesz poczytać w tym wpisie “Dlaczego kobiety niepłodne nie lubią dzieci i kobiet w ciąży”.

P

Co mówić, a czego nie mówić w obecności osób niepłodnych?

P

To pytanie również pojawiło się ostatnio na mojej skrzynce pocztowej. Skoro to czytasz, to domyślam się, że jesteś osobą, która w życiu nie dopuści do obdarzenia kogoś innego tymi tekstami 10 irytujących tekstów, które usłyszysz starając się dziecko i których nie powinnaś brać do siebie”. Te teksty to przykład totalnego braku empatii i szarych komórek, ale skoro chcesz pomóc, to nigdy nie zażartujesz sobie w ten sposób. Żarty, dopytywanie i rady to jedna z najbardziej beznadziejnych rzeczy, jakie możesz z siebie wykrzesać, żeby pomóc osobie niepłodnej.

Ale przecież to tylko głupie żarty!

Nie, to są bardzo głupie żarty. Twoje żarty mogą sprawić, że osoby niepłodne przez kilka godzin/dni będą musiały się otrząsnąć z tego co powiedziałeś, bo te słowa ranią 100 razy bardziej, niż “zwykłego” człowieka.

y

Czy udawać, że nie mamy dzieci?

y

Będzie to trudne, bo dzieci to członkowie Twojej rodziny, więc nie zamkniesz ich w piwnicy i nie będziesz udawał/a, że nie istnieją. Zresztą, Ty też musisz żyć. Tutaj nie znajdziesz złotego środka. Warto się skupić na tym, żeby unikać zbędnej ekscytacji, jak w przypadku ciąży. Teksty “Macierzyństwo jest wspaniałe”, “Dopiero czuje, że żyje” i inne wzniosłe myśli na pewno nie pomogą w niczym, a bez nich też można się obejść. Z osobą niepłodną zawsze pozostanie naderwana nić porozumienia, którą będzie w stanie nareperować tylko ciąża. Bycie miłym, unikanie tematów o dzieciach… to pozwali zwiększyć komfort podczas spotkań, dzięki temu pomożesz przetrwać osobie niepłodnej w towarzystwie.

p

Jak mogę lepiej ją zrozumieć?Jak pomóc osobie niepłodnej

p

Starania o dziecka to czas bardzo trudny. Ty wierzysz, że i tak Twoim znajomym się uda, ale dla kobiety niepłodnej nie jest już to tak oczywiste. W jednej chwili jej organizm przejmuje niepłodne alter ego, które uprzykrza życie. Ciało i dusza są nim zaszczute w każdym calu. Wszystko co smakowało traci smak. Kobieta zaczyna egzystować, nic ją nie cieszy, nie bawi, nie potrafi czerpać przyjemnosći z życia, które całkowicie straciło kolory. Ona musi się nauczyć kolorować to swoje życie, a do tego potrzebny jest czas. Walka z niepłodnością dzieli się na etapy. W momencie w którym kobieta zachodzi w ciąże – szara paleta barw zanika, a jej życie zaczynają malować fioletowe kreski na teście ciążowym.

Kobieta potrzebuje nauczyć się żyć z niepłodnością i zrobi to, ale musi przejść przez kilka jej etapów.

Przeczytaj: W głowie osoby niepłodnej

Przeczytaj: Złote rady dla przyjaciół/znajomych długo starających się bądź leczących na niepłodność 

Jak zrozumieć emocje osoby, która stara się pięć lat przez osobę, która nie walczyła z niepłodnością? Jest to niemożliwe. Czy jest to złe? Nie sądzę.

 

[message_box title=”” text=” Osoby niepłodne oczekują zrozumienia od każdej napotkanej osoby, jego brak powoduje niechęć i płacz. Część osób nam bliskich mówi, że się stara pomóc, ale kroczy tą drogą na ślepo, bo niby skąd mają wiedzieć, jak robić to dobrze. Mogą sobie to jedynie wyobrazić, albo poczytać nasze blogi. ~ blogzapytajpolozna.pl”]

c

Jak pocieszać osoby/pary niepłodne?

c

Naucz się słuchać, to wystarczy. Nie udzielaj rad typu “Wyjedz na wakacje”. Po prostu bądź, zabierz na kawę, spróbuj przekonać do jakiegoś nowego hobby, ale nic na siłę.  Nie ma słów, które mogłyby pocieszyć i nagle naładować baterie osoby niepłodnej, ale baterie naładuje na pewno rozmowa w której nastawiasz się na słuchanie. Nie jednorazowo, bo ciało kobiety co miesiąc zostaje naładowane porządną dawką nadziei, która przy nieudanej próbie – przekształca się w żal i smutek, który musi mieć swoje ujście, CO MIESIĄC!!! Nie zaszkodzi co jakiś czas przypominać, że znajoma ma w Tobie wsparcie i jak tylko chce pogadać, to jesteś. Sytuacje stabilizuje czas.

Przeczytaj: Etapy niepłodności na blogzapytajpolozna.pl

Fragment: Ostatnia faza starań mówi o akceptacji i chęci zbudowania życia na nowo. Wg Syme do tego etapu para dochodzi w ciągu 2-5 lat. Gdy rozmawiam z parami starającymi się długo, to zwykle po takiej totalnej akceptacji sytuacji, że być może będzie dziecko a może nie. Ono się pojawia. Zaś czas trwania tej akceptacji wydaje się bardzo długi od 2 do 5 lat. Jak myślisz trafnie jest oszacowany?


Odnoszę wrażenie, że nie warto używać ram czasowych. Moim zdanie ta faza następuje, kiedy para przejdzie przez okres leczenia, który nie przynosi rezultatów. I to jest wyznacznik tego, że może najwyższy czas się z tym pogodzić. Co nie zmienia faktu, że trwa to mniej więcej tyle czasu.

d

Święta, zjazdy, spotkania rodzinne

d

Te spotkania są zaliczane do najgorszych, zaraz za spotkaniami z kobietami w ciąży naturalnie. Miej to na uwadze, kiedy ciocia Henia znowu zapyta Twoją siostrę, kiedy dzieci lub, jak ktoś zacznie niewygodny temat dla osoby niepłodnej. Wiesz jak możesz pomóc? Zmienić go szybko na inny. Bo dla ciotki Heni pomiędzy rozmową  o przepisie na schab i  dzieciach nie ma różnicy.

Święta to czas trudny dla par starających się o dziecko. Nie ma nic bardziej dołującego, niż przypominanie tego, że między zdrowiem i szczęściem, ważną częścią w życiu człowieka jest potomek, który musi być za rok przy rodzinnym stole i którego z dobroci serca, życzy nam każdy wujek, ciocia, babcia, wszyscy znajomi z pracy i sąsiedzi. Święta to okres w którym usłyszysz bardzo wiele takich życzeń, zapewnię wiele z nich spowoduje u ciebie smutek i żal. Żal potęguje ta magia świąt, która ewidentnie wskazuje, że udane święta to tylko te z dziećmi, że to one wprowadzają tę magię, nie bombki, sweter w renifery i ozdobny kocyk dla psa.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że po tak solidnej lekturze i wszystkich linkach, które tutaj umieściłam, zrozumiesz co czują osoby borykające się z niepłodnością. Możesz im pomóc zwiększając ich komfort. Uwierz, że będą Ci wdzięczne za każdy drobny gest w ich stronę. Rozmowa i wsparcie to dwa z tych najlepszych.

Życzę powodzenia i daj znać, jak już im się uda! Jeżeli starasz się o dziecko, pokaż ten tekst komuś na kim i zależy i od kogo oczekujesz wsparcia. On nie wie, naucz go.

Ania

P.S

A gdybyś zastanawiał się, jak wygląda problem niepłodności w formie obrazkowej, to tutaj masz odpowiedź.

Jak pomóc osobie niepłodnej


 

 Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.