Podczas pracy nad poprawą parametrów nasienia, należy pamiętać o jednej z ważniejszych rzeczy, która może te parametry obniżać, mam tutaj na myśli stres oksydacyjny. Czym jest zatem ten stres oksydacyjny? To moment w którym nasz organizm nie wyrabia z usuwaniem wolnych rodników przez “system antyoksydacyjny”. Nadwyżka rodników kumuluje się przez to w organizmie.

Skąd te wolne rodniki? Nasz organizm radzi sobie do pewnego momentu sam z wolnymi rodnikami. Problem powstaje dopiero wtedy, kiedy jest ich za dużo. Nadwyżka wolnych rodników powstaje poprzez nieprawidłowy styl życia (dietę, używki, brak aktywności, otyłość itp).

Wolne rodniki mają zawsze ochotę przytulać się gdzie tylko mogą i przez to psują prawidłowe komórki.

 Nadmiar wolnych rodników powoduje reakcję patologiczną powodującą uszkodzenie komórek i tkanek. Plemniki są szczególnie podatne na szkodliwe działanie wolnych rodników.

Już zapewne wiesz, dlaczego Panom na poprawę parametrów nasienia, często androlodzy przepisują antyoksydanty? Bo to właśnie one pomagają w niszczeniu tych wolnych rodników.

Stres oksydacyjny wpływa na aktywność plemników, uszkadza strukturę DNA i przyspiesza apoptozę, a co za tym idzie, zmniejsza ich liczbę, hamuje ruchliwość i wpływa na morfologię.  Prowadzi to do zaburzeń płodności lub zaburzeń rozwoju zarodka. Głównym komórkowym źródłem ROS w nasieniu są niedojrzałe plemniki i leukocyty. Wzrost liczby leukocytów może być spowodowany infekcją i zapaleniem, ale może być również objawem  z czynników środowiskowych, długiej abstynencji seksualnej lub żylaków.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to cząsteczki zawierające niesparowany elektron na orbicie zewnętrznej. Oznacza to, że są bardzo niestabilne. Poszukują i przechwytują elektrony z cząsteczek w zdrowych komórkach, chcąc się w ten sposób ustabilizować. Szybko wchodzą w reakcje, w tym łańcuchowe. Reagują z białkami, lipidami, cukrami i DNA obecnymi w komórkach, prowadząc do powstania kolejnych produktów wolnorodnikowych, jednocześnie uszkadzając daną komórkę. Pamiętaj, że komórka jajowa i plemnik są narażone na działanie wolnych rodników.

Ochronny system antyoksydacyjny w nasieniu składa się z enzymów, a także substancji nieenzymatycznych, które ściśle ze sobą współdziałają, aby zapewnić optymalną ochronę przed ROS.

I tutaj dochodzimy do meritum. 

Na jakie witaminy warto zwrócić uwagę?

Nieenzymatyczne przeciwutleniacze obejmują kompleks witamin A, E, C i B, glutation, kwas pantotenowy, koenzym Q10 i karnitynę oraz mikroelementy, takie jak cynk, selen i miedź.

Co warto wprowadzić do diety? Listę antyoksydantów znajdziesz tutaj. 

Wybierajcie produkty bogate w te witaminy! Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się, co warto jeść i jak wprowadzić te produkty do diety, to zapraszamy na darmowy WEBINAR “Superfoods dla męskiej niepłodności” juz 11.01.2018

Badania in vitro i in vivo wykazały, że wiele przeciwutleniaczy ma korzystny wpływ na płodność, a zatem ich stosowanie jest zalecane, jako terapia wspomagająca w leczeniu niepłodności u mężczyzn.

Pamiętaj również o stylu życia! Stres, obcisła bielizna i sauna to coś co nie działa pozytywnie na nasienie.

Czy dieta i styl życia ma znaczenie w poprawie parametrów nasienia? Wiadomość od Uczestniczki naszych webinarów.  🙂 

 

 

Jadłospis dla mężczyzn na 7 dni

Odpowiednie składniki, które mają wpływ na poprawę parametrów nasienia!