“Jak szybko zajść w ciążę” to jedna z częstych fraz, której szukacie w blogowej wyszukiwarce. Zaraz po niej znajdują się “Jak zajść w ciąże” i pytania związane z odpowiednim czasem współżycia. Pytanie zdawać by się mogło, że jest banalne, ale rozumiem, że szukacie tych informacji dlatego, że pragniecie zrobić lekką optymalizację organizmu przed staraniami lub, na bloga zaglądają osoby “początkujące”.

Ciekawostka

Zdrowa para ma 20%-25% szans na poczęcie dziecka w każdym cyklu.

Należy pamiętać, że zajście w ciąże, to rezultat na który składa się naprawdę dużo sprzyjających temu okoliczności.

Przepis na… jak szybko zajść w ciążę?

Dla kobiety, która nie ma problemów z płodnością, tym sposobem będzie poznanie terminu dni płodnych, dla kobiety z obniżoną płodnością – będzie to polepszenie stanu zdrowia, dla kobiety z hiperprolaktynemią – obniżenie poziomu prolaktyny, a dla mężczyzny z obniżonymi parametrami nasienia – próba podwyższenia tych parametrów. Tylko tyle i aż tyle.

Pozostaje wierzyć, że przepisem na szybką ciąże, jest stworzenie odpowiednich warunków w organizmie, które uważane są za prawidłowe dla utrzymania ciąży oraz współżycie w dni płodne.

Biorą po uwagę, że szukacie sposobu na polepszenie Waszego stanu zdrowia – wypisałam Wam na co zwrócić uwagę, aby przygotować organizm, wspomóc, aby zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.


 

Jak szybko zajść w ciążę

Podjęliśmy wspaniałą decyzję o tym, że chcemy zostaniemy rodzicami. Chciałabym dowiedzieć się, jak szybko zajść w ciąże? W jakie dni najlepiej współżyć, jak wyliczyć dni płodne, jakie witaminy powinnam spożywać, a może powinnam przejść na dietę? Mój partner również powinien zmienić sposób odżywiania? W co mam na początek zainwestować, żeby osiągnąć, jak najszybszy efekt?

Na początek, najważniejsze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda Twój cykl miesiączkowy i ile wynosi. Jeżeli Twój cykl mieści się w regule +/- 7 od 28 dni – można podejrzewać, że wszystko jest w porządku, jednak, kiedy znajdujesz się bliżej granicy długości cyklu 21 i 35 -warto udać się do lekarza. Natury człowieka nigdy nie można określić normami na 100% – pamiętaj.

Prawidłowy cykl powinien trwać 21–35 dni, a krwawienie miesiączkowe nie przekraczać 7 dni. Objętość krwi utraconej to 80 ml.

Jak wyznaczyć dni płodne

Kolejnym krokiem, będzie określenie terminu, kiedy masz dni płodne. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiedząc to, wiesz, kiedy możesz współżyć z partnerem. Dni płodne możesz wyznaczyć na wiele sposobów – obserwując swoje ciało, używając pasków owulacyjnych i innych gadżetów, starać się współżyć pomiędzy 14 i 16 dniem przed zakończeniem cyklu (druga faza cyklu jest zazwyczaj stała, mając cykle 35 dniowe, powinnaś współżyć w dniach 35dc- 16dc = 19 dzień cyklu, jest to potencjalny dzień w którym zaczynają się dni płodne i trwają kilka dni, 28 dni- 16dc = 12dc) – to nie jest moment owulacji, tylko potencjalny początek płodnych dni. Miej na uwadze, że w każdym organizmie mogą wystąpić odchylenia czasowe i słowo powinnaś, jest tutaj użyte w celu nakierowania, a nie wskazania 100% konkretnego dnia. Możesz skorzystać z kalkulatora dni płodnych, dostępnego na tym blogu i wyliczyć w jakim okresie wzrasta ryzyko zajścia w ciąże.

Czytaj: Jakie są objawy owulacji 

Mierzenie temperatury może posłużyć, jako metoda, która pokaże, jak zachowuje się organizm w płodnym okresie – dzięki temu łatwiej będzie Ci się nauczyć siebie i zaobserwować ewentualne odchylenia (brak owulacji, brak płodnego śluzu w dni płodne) to bardzo ważne, bo dzięki temu, nie marnujesz czasu na roczne starania. W internecie są portale, które zastępują papierowy wykres – korzystaj z takich udogodnień.

Jeżeli nadal nie masz pojęcia, jak określić dni płodne, nie chcesz się tego uczyć, nie masz czasu, to zawsze możesz wybrać się do ginekologa i powiedzieć, że starasz się o dziecko i chciałaś się upewnić, czy masz owulację i nie wiesz, kiedy masz współżyć. Lekarz może wykonać monitoring cyklu w okresie okołoowulacyjnym (12dc, 14dc, 16dc). Monitoring polega na wykonaniu USG w którym lekarz określa wielkość pęcherzyka, który podczas owulacji pęka i uwalnia komórkę jajową. Monitoring warto wykonać do pojawienia się ciałka żółtego, który świadczy o przebytej owulacji. Koszt monitoringu (średni) to 30 złotych za wizytę, jednak nie wiem, czy taki monitoring nie będzie poprzedzony pierwszą, normalną, płatną wizytą.

Plemniki w śluzie żyją 48 godzin po stosunku lub dłużej. Dłużej, to znaczy, że w większości przypadków jest to liczba 48 godzin, ale jak to bywa w naturze, teoria nie działa nigdy na 100% i istnieją badania, które wykazują obecność ruchliwych plemników w śluzie szyjkowym po 5 dniach od stosunku.

Komórka jajowa po uwolnieniu żyje maksymalnie 12-24 godzin.

Czytaj: Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy?

Wiem już, jak wyznaczyć dni płodne, co dalej?

Jeżeli wiesz już, kiedy należy współżyć, kolejnym krokiem będzie zadbanie o siebie, jako osoby w której powstanie nowe życie i to życie będzie czerpało z Twojego organizmu to co najlepsze przez kolejne 9 miesięcy. Tak właściwie, powinien to być krok numer jeden. Przed ciąża możesz zadbać o swoje zdrowie, dietę, styl życia oraz suplementację kwasem foliowym. Poniżej zamieściłam wpisy z którymi warto się zaprzyjaźnić przed zajściem w ciąże.

Czytaj: Witaminy, które poprawiają płodność
Czytaj: Kategoria “Dieta”
Czytaj: 3 bakterie, które obniżają płodność. Warto się zbadać
Czytaj: Co obniża męską płodność
Czytaj: Witaminy na płodność dla mężczyzn


Podsumowując 

Na początku starań, warto jest poznać swój organizm oraz zobaczyć, jak zachowuje  się w dni płodne. Dlaczego? Dzięki temu masz możliwość wcześniejszego wyłapania anomalii, które mogą wydłużyć starania, a uwierz, że długotrwałe starania o dziecko są wyniszczające psychicznie dla pary.

Monitorować swoją płodność możesz poprzez:

  • obserwację ciała (mierzenie temperatury, śluzu, prowadzenie kalendarzyka – papierowo lub online, stosowanie pasków owulacyjnych i innych gadżetów służących do monitorowania cyklu miesiączkowego)
  • monitoring wykonany przez lekarza ginekologa

 

 

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (9)

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku

jak szybko zajść w ciążę

Dołącz do społeczności

Facebook
Instagram żywienie
Instagram osobisty 

TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania