Nieprawidłowy wynik nasienia nie musi oznaczać niepłodności, a tylko wskazywać na obniżoną płodność. U około 90% pacjentów, u których stwierdzono odchylenia w badaniu, nie stwierdza się przyczyny niepłodności i kwalifikuje się ją do niepłodności idiopatycznej bez wskazania przyczyny. W takim przypadku zaleca się suplementację witaminami i zmianę stylu życia.

Dlaczego warto zmienić styl życia i co w nim zmienić —> Jak poprawić męską płodność 

Zalety stosowania antyoksydantów

Stres oksydacyjny jest to sytuacja w której występuje zaburzona równowaga pomiędzy reaktywnymi formami tlenu RFT, a możliwością ich usuwania. Duże stężenie RFT w organizmie jest niepożądane i obniża jakość nasienia oraz powoduje uszkodzenia plemników, pomimo, że badania nasienia wychodzą w granicach normy. U 25% niepłodnych mężczyzn występuje podwyższony poziom RFT i sugeruje się, że może być to właśnie jedna z przyczyn niepłodności idiopatycznej.

Aby podwyższyć poziom potencjału zapładniającego plemników stosuje się antyoksydanty:

  • witamina C i E
  • cynk
  • selen
  • kwas foliowy
  • karnityna
  • NAC
  • astaksantyna
  • czosnek
  • tokoferol
  • likopen

 

Witamina C

Jak witamina C działa na nasienie?

Badania przeprowadzone w tym temacie wykazały, że obniżenie spożywania dziennego spożycia witaminy C do 5 mg/dobę spowodowało utlenianie DNA nasienia. Zwiększenie spożycia o 500 mg/dobę zmniejszało poziom destrukcji DNA. Witamina C ma właściwości naprawcze, oraz antyoksydacyjne, czyli wymiata z organizmu niebezpieczne formy tlenu.

Palenie papierosów obniża poziom witaminy C

Palenie tytoniu powoduje obniżenie antyoksydantów organizmie co wpływa istotnie na jakość nasienia. Ponadto palenie powoduje większą liczbę leukocytów w nasieniu, oraz oddziałuje na zaburzenia w działaniu testosteronu. Dym tytoniowy jest najpopularniejszym czynnikiem, który powoduje stres oksydacyjny. Palenie powoduje obniżenie wartości witaminy C w organizmie, nawet o 40% w porównaniu z mężczyznami, którzy nie palą. U palaczy występuje większa ilość uszkodzeń DNA nasienia, niż u osób niepalących. Takie parametry nasienia mogą prowadzić do mutacji i chorób genetycznych u potomstwa.

Witaminę C znajdziesz tutaj:

[message_box title=”” text=”Owoce cytrusowe, borówka amerykańska, kapusta, ziemniaki, pomidory,  porzeczka “]

Witamina E

Jest antyoksydantem, który chroni organizm przed skutkami nadmiernego RFT. Stosowana w badaniach dawka 280mg/dobę przez 20 tygodni – wykazała poprawę konsekwencji stresu oksydacyjnego. Witamina E, nie wykazuje funkcji naprawczych DNA w nasieniu, tak jak witamina C.

Witamina E jest silnym antyoksydantem. Obecność tokoferoli i tokotrienoli, zawartych pod postacią witaminy E, chroni organizm przed starzeniem, ponieważ związki te potrafią skutecznie neutralizować wolne rodniki.

Tokoferol – jedna z form witaminy E

Witaminę E znajdziesz tutaj:

[message_box title=”” text=”Oleje roślinne i ryby, ale także kiełki pszenicy, pełne ziarna zbóż, nasiona, zielony groszek.”]

L-karnityna 

Bierze udział w procesie detoksykacji i jest uważana, za jeden w ważniejszych substancji witaminopodobnych podczas walki z niepłodnością. Poprawia jakość nasieniu. Główne jej źródła to baranina, wieprzowina i wołowina, najmniejsze ilości znajdują się w mięsie drobiowym. L- karnityna rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że proces obróbki pokarmów ma wpływ na ostateczne ich wartości.

L-karnitynę znajdziesz tutaj:

[message_box title=”” text=”Mięso z renifera (najwięcej), wieprzowina , wołowina, drób.”]

Koenzymu Q10

Obniżony poziom występuje w przypadku chorób, które są skutkiem działania RFT. O niedoborze koenzymu może świadczyć początkowo chroniczne zmęczenie. Niedobory koenzymu powodują upośledzenie komórek, tkanek i całego organizmu. Rozpuszczalny w tłuszczach. Witamina B i kwas foliowy wpływają na zwiększoną syntezę koenzymu w organizmie człowieka.

Koenzym Q10 znajdziesz tutaj:

[message_box title=”” text=”Ryby, algi morskie.”]

Witamina A i beta karoten

Regulują procesy prawidłowego przebiegu spermatogenezy, są przy niej niezbędne. Działanie antyoksydacyjne. Witamina A wchodzi w składy rodopsyny i bierze udział w tworzeniu komórek rozrodczych. Witamina A wykazuje działanie przeciwzapalne.

 Witaminę A znajdziesz tutaj:

[message_box title=”” text=”Olej, wątroba, masło, mleko.”]

Selen

Odpowiedzialny jest za prawidłową gospodarkę hormonalną i wydzielanie testosteronu wraz z  N-acetylo-cysteiną. Selen pełni istotną rolę w układzie odpornościowym. Selen poprawia jakość nasienia wraz z witaminą E.  W połączeniu z cynkiem wpływa na ruchliwość plemników.

Selen znajdziesz tutaj:

[message_box title=”” text=”Wątróbka, ryby, baranina, wołowina, mąka pełnoziarnista, pestki dyni.”]

Cynk

Odpowiedzialny za prawidłową syntezę testosteronu i dojrzewanie nasienia. Wraz z kwasem foliowym działa na praiwdłową spermatogenezę.

Cynk znajdziesz tutaj: 

[message_box title=”” text=”Szparagi, jaja, kiełki.”]

Kwas foliowy znajdziesz tutaj: 

[message_box title=”” text=”Surowe i mrożone warzywa liściaste (głównie sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka), a także bób, zielony groszek, pomidory, buraki, orzechy, słonecznik, pełne ziarna zbóż, owoce cytrusowe i inne. Cennym źródłem folianów są również wątroba, drożdże, jaja, sery.”]

Jak suplementacja witaminami działa na parametry nasienia?

Badania w których brali udział niepłodni mężczyźni z astenozoospermia, oligozoospermią, oligoastenozoospermią wykazały, że po podaniu im preparatów zawierających antyoksydanty: witamina C i E, kwas foliowy, karnityna, N -acetyl-cysteina, astaksantyna, cynk, selen, likopen i czosnek. W większości badań następował wzrost jakości nasienia, ruchliwości plemników oraz ich morfologii (w najmniejszym stopniu).

 


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania


zródło:
1.Anna Jeznach-Steinhagen, Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna Zakład Żywienia Człowieka. Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia
2. Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapi. Hanna Czeczot, Dorota Ścibior
3. Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka. Ewa Siemieniuk, Elżbieta Skrzydlewska
4. Czy witaminy antyoksydacyjne mają wpływ na proces karcynogenezy? Jolanta Guz, Tomasz Dziaman, Anna Szpila
5. Postępy Andrologii Online