Endometrioza jest przewlekłą, zapalną, zależną od estrogenów chorobą, charakteryzującą się obecnością błony, która wyściela macicę w miejscach w których nie powinno jej być. Szacuje się, że  endometrioza dotyka  2% -10% kobiet w wieku rozrodczym.

Czy możesz coś dla siebie zrobić mając endometriozę?

Jasne, że tak! Poprzez kilka zmian w swoim życiu, jesteś w stanie poprawić komfort swojego życia, pozbyć się bólu i znowu zacząć żyć! Dzięki odpowiedniej diecie – jest to możliwe.

Czy to działa? 

Kawa a endometrioza

W ostatnich latach wiele badań skupiało się na wskazaniu żywności, której spożywanie zwiększa ryzyko wystąpienia endometriozy. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy mając endometriozę można pić kawę.

Co mówią badania?

Ograniczone dane nie dają  możliwości wyciągnięcia wniosków dotyczących związku między piciem kawy a ryzykiem endometriozy.

1. Stwierdzono, że wysokie dzienne spożycie kawy wiąże się ze statystycznie istotnym spadkiem ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet po menopauzie, który jest estrogenozależny.

2. Metaanaliza z 2014 roku, biorąca pod uwagę 8 badań, nie dostarczyła dowodów na związek między spożyciem kawy / kofeiny a ryzykiem endometriozy. Wniosek z metanalizy jest taki, że obecnie stosowane w diecie, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

3. W jednym z badań stwierdzono, że stężenie estrogenu we wczesnej fazie pęcherzykowej było wyższe u kobiet z dużą dawką kofeiny. Kobiety częściej pijące kawę wykazują wyższy poziom we wczesnej fazie pęcherzykowej E 2   w porównaniu z pacjentami o niższym poziomie konsumpcji. Zgodnie z możliwym mechanizmem obejmującym produkcję E 2 , kobiety, które również spożywały więcej cholesterolu (jako substratu steroidowego) miały wyższy poziom E 2 w porównaniu z kobietami o niższym stężeniu cholesterolu przy jakimkolwiek poziomie spożycia kofeiny. Ograniczenia tych badań wymaga, aby wyniki były interpretowane ostrożnie.

 

Zatem, czy można pić kawę mając endometriozę?

0

Brak jest jednoznacznych dowodów, aby potwierdzić, że kawa służy kobietom z endometriozą, tudzież, źle działa na kobiety z endometriozą.

W przypadku endometriozy pewne jest to, że należy skupić się na odpowiedniej diecie, która nawet z wypitą raz dziennie filiżanką kawy, daje niesamowite efekty.

Jeżeli jednak boisz się pić kawy, to zamień ją na Endoeliksir. 

Dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie zmniejsza stan zapalny oraz ból podczas miesiączki.