Badanie opublikowane w Human Reproduction miało na celu wykazać, czy występowanie endometriozy jest związane z fenotypem. Fenotyp z greckiego oznacza phainomai – przejawiać, typos – wzór lub norma. Fenotyp mówi o cechach danego organizmu.

 

W badaniu wzięły udział  223 kobiety z endometriozą głęboko naciekającą, 247 kobiet z torbielami i 301 bez endometriozy.

Kolory oczu jakie oceniano u tych kobiet to:

niebiesko-szary,
zielony,
brązowy

Podczas badania, kobiety miały za zadanie powiedzieć same, jaki mają kolor oczu, aby uniknąć dodatkowo pomyłek.

Wyniki:
Kolory oczu z grupy z głęboko naciekającą endometriozą

61% kobiet miało brązowe oczy
30% niebieskie
9% zielone

Wyniki:
Grupa z torbielami jajnika

74%
16%
10%

Wyniki:
Grupa bez endometriozy (zauważcie, że wyniki są zbliżone do grupy z torbielami)

75%,
15 %
10%

Statystycznie więcej kobiet z endometriozą miało niebieskie oczy. Mniejsza część kobiet z endometriozą miała oczy brązowe w porównaniu z grupami kontrolnymi. Proporcje w grupach bez endometriozy były identyczne.

Co to znaczy? Wyniki zostały powiązana z tym, że geny które biorą udział w “tworzeniu” tęczówki niebieskiej są w obszarze genów zaangażowanych w powstawanie endometriozy. Dodatkowo odkryto, że niebieskookie kobiety, są podatne na mniejsze wytwarzanie witaminy 25-hydroksywitaminy D3 – zmniejszona ilość tej witaminy została powiązana z występowaniem endometriozy.

Absolutnie nie wiem co zmieniła ta wiadomość w Twoim życiu, niemniej dodaję ten tekst w ramach luźnej ciekawostki. 😉

A Ty jaki masz kolor oczu? 

źródło: humrep.oxfordjournals.org


Jeżeli interesujesz się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi płodności, możesz czytać mojego bloga, a jakże, a dodatkowo, możesz skorzystać z tej opcji i dzierżyć za chwilę w dłoniach e-magazyn Chcemy Być Rodzicami 😉

kup-roczna-elektroniczna-prenumerate-1