Wiele Czytelniczek bloga towsrodku, zastanawia się, jak mogą skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Głowią się, jakie skierowania może wydać lekarz rodzinny, jakie badania może zlecić lekarz rodzinny w kierunku niepłodności oraz czy warto iść do lekarza rodzinnego, jeżeli występują problemy z płodnością.

Lekarz rezydent medycyny rodzinnej – Dominika Wojsz, odpowie na wiele nurtujących Was pytań. 

Dokładna lista badań na jakie może skierować lekarz rodzinny pojawi się we wtorek 19.09.2017 w oddzielnym wpisie. 


Witaj Dominiko, czy spotykasz w swoim gabinecie osoby niepłodne, czy omijają one lekarza rodzinnego szerokim łukiem?

Z osobami niepłodnymi często spotykałam się w swojej pracy. Do gabinetu przychodziły kobiety, które zaczynały starania, ale też takie osoby potrzebujące opinii lekarza podczas kwalifikacji do zabiegu in vitro.

Czy starając się lub planując ciąże warto wybrać się do lekarza rodzinnego?

Do lekarza rodzinnego warto wybrać się jeszcze zanim rozpocznie się starania, żeby ocenić ogólny stan zdrowia, jak  również po skierowania do lekarzy specjalistów np. jeżeli istnieje podejrzenie niedoczynności tarczycy, lekarz może wtedy zlecić badanie TSH, ft3, ft4, USG tarczycy.

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny

Niestety, jako lekarz pracujący na NFZ nie mogę zlecić wiele badań, inaczej jest w sieciach przychodni. W zależności od wykupionego pakietu można zlecić naprawdę solidną diagnostykę.

Czy lekarz rodzinny może skierować pacjentkę na badanie mutacji genu MTHFR

W tzw. koszyku badań refundowanych z NFZ niestety nie ma badania mutacji genu MTHFR, natomiast w przychodni sieciowej w zależności od wykupionego pakietu, lekarz rodzinny może takie badanie zlecić przy powtarzających się niepowodzeniach położniczych.

Przychodzi osoba niepłodna do lekarza rodzinnego i…

Osoby, które wybierają lekarza rodzinnego, jako pierwszą osobę do której zwracają się z problemem niepłodności kieruję odpowiednio do ginekologa i urologa. Kobiecie mówię o istotności zdrowego stylu życia podczas starań, ale też zachęcam do poznania rytmu swojego cyklu.

Czy wśród osób niepłodnych, którzy odwiedzali Twój gabinet  byli również mężczyźni?

Nie zdarzył mi się mężczyzna w gabinecie, który leczyłby się na niepłodność. Co nie zmienia faktu, że  panowie z problemami z potencją w dość młodym wieku (30-40 lat) już TAK! Jeżeli chodzi o badania refundowane dla starających się panów mogę zlecić USG prostaty, jąder i najądrzy, niestety w pakiecie nie ma badania nasienia.

Jakie leki może przepisać lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny może przepisywać wszystkie leki, problemem jest kwestia refundacji. Jeśli lek w chpl (charakterystyka produktu leczniczego) ma refundację w danej jednostce chorobowej to należy do przychodni przynieść zaświadczenie od specjalisty, że choruję się na tą przypadłość. Takie zaświadczenie jest ważne przez rok-niestety są to kwestie prawne, na które nie mamy wpływu. Wiem jak bardzo jest to uciążliwe, ale niestety nie ma rady, alternatywą jest wypisanie leku w 100% odpłatności.

Poszczególne przyczyny niepłodności w gabinecie lekarza rodzinnego

Jeżeli chodzi o badanie typowych przyczyn niepłodności w gabinecie lekarza rodzinnego to niewiele można zdziałać. Przede wszystkim z tego powodu, że często wymagają one szerszej diagnostyki.

Endometrioza – lekarz rodzinny może wykonać badanie ginekologiczne, jednak powiedzmy szczerze, ono nie wnosi wiele. USG możemy zlecić przezbrzuszne, ale przezpochwowe już nie. Jednak nie oszukujmy się, najważniejsza jest endoskopia ginekologiczna, więc najlepiej udać się od razu do ginekologa

PCOS – USG przezbrzuszne może dużo wnieść, bo często jajniki są charakterystyczne w obrazie, jednak z badań refundowanych nie możemy zrobić testosteronu, LH, FSH, SHBG, DHEA, chyba że odpłatnie.

Hashimoto i niedoczynność tarczycy – w tym przypadku można zlecić pełny pakiet USG tarczycy, TSH, ft3, ft4.

Insulinooporność – badanie glukozy oraz test obciążenia glukozą (w to badanie nie wchodzi oznaczenie insuliny, które może okazać się ważne).

Wsparcie psychiczne, czy jest na to czas?

Często mam dla pacjenta 15 minut i ciężko o rozmowę, ale ja jestem specyficzna. Wychodzę z założenia, że podstawą mojej pracy jest właśnie dialog. Jestem też coachem i kiedy wyczuję, że powodem wizyty w dużej mierze jest aspekt emocjonalny- staram się wysłuchać, wesprzeć. Moja Mama zawsze dawała innym niepłodnym wsparcie i wiem jak bardzo jest ono ważne.

Natomiast osobiście mam sentyment do osób starających się o dziecko. Moi rodzice starali się o mnie 17 lat i temat niepłodności jest mi bliski. Szczególnie, że sama obawiałam się, że mogę mieć trudności z zajściem w ciążę. Dlatego jeszcze na studiach nauczyłam się obserwacji cyklu, by ewentualnie ułatwić sobie dalszą diagnostykę w przyszłości. Dzielę się swoim doświadczeniem z pacjentkami, bo często są to kobiety, które potrzebują przede wszystkim zrozumienia w tak delikatnym temacie.


Dziękuję za rozmowę

Dominika Wojsz lekarz rezydent medycyny rodzinnej.

Na stronie: mamalekarz.pl obala mity macierzyństwa nie tylko medyczne.

Ice Cream Party (1)