Shakuyaku-Kanzo-to jest japońskim lekiem, który składa się z mieszanki dwóch leków roślinnych: shakuyaku (korzeń piwonii) oraz kanzo (korzeń lukrecji).

W Japonii ta mieszanka jest na receptę i stosowana jest:

  • jako środek uspokajający,
  • lek przeciwbólowy i rozkurczowy ( skurcze łydek, bolesne miesiączki i niespecyficzne bóle brzucha)

piwonia

Lukrecja, piwonia dla PCOS – obniżają LH i testosteron

Lukrecja stosowana jest przez tysiące lat – wpływa na układ hormonalny ze względu na zawartość izoflawonów (fitoestrogenów), ale dodatkowo są to inne substancje zawarte w korzeniu. Fitoestrogeny działania podobnie, jak estrogen (łagodzą objawy menopauzy i zaburzenia miesiączkowania). Lukrecja może obniżać poziom testosteronu i wpływać na nadmierne owłosienie wśród kobiet. Nie nadaje się dla osób z wysokim ciśnieniem.

Piwonia  jest naturalnym sprzymierzeńcem płodności, która działa na obniżenie stężenia testosteronu . Dodatkowo zmniejsza ilość LH we krwi i wpływa pozytywnie na zmniejszenie mięśniaków macicy.

Dla kogo i na co te zioła?

  • lukrecja – bóle miesiączkowe, PMS, PCOS, za wysoki testosteron, nadmierne owłosienie, wysoka insulina
  • piwonia – wysoki testosteron, wysokie LH, PCOS po odstawieniu antykoncepcji (wysokie LH), mięśniaki macicy

Lukrecja i piwonia dla kobiet z PCOS – co mówią badania

Wiele wzmianek sugeruje, że spożywanie tego specyfiku obniża poziom testosteronu u kobiet z PCOS. Na 20 niepłodnych kobiet z Japonii, spożywanie lukrecji i piwonii obniżyło testosteron u 90% kobiet z czego 25% zaszło w ciąże (badanie).

W innym badaniu wzięły udział 34 kobiety z PCOS, które piły 7,5 gram mieszanki ziół lukrecji i piwonii przez 24 tygodnie. U żadnej z Pań nie zaobserwowano skutków ubocznych brania tego specyfiku, a po 4 tygodniach po rozpoczęciu leczenia, zaobserwowano zmniejszenie poziomu testosteronu we krwi surowicy. Po 12 tygodniach leczenia, średni poziom testosteronu był mniejszy u 35% pacjentów, którym udało się zajść w ciąże w tym czasie.

Wynik badania jest taki, że zioła zmniejszyły poziom testosteronu w surowicy. Dodatkowo jeszcze zmniejszyły stosunek  LH/FSH po 24 tygodniach leczenia. 

W trzecim badaniu podawano kobietom z PCOS mieszankę ziół w których skład wchodziła lukrecja, 2 razy dziennie rano i wieczorem, po 200 ml, przez 3 miesiące. Efektem było obniżenie poziomu testosteronu i insuliny. Przed (góra tabelki) i po (dół tabelki)


przed-i-po

Mieszanka ta składała się z takich ziół – Rehmannia 10 g, Alisma 10 g, Zhimu (Anemarrhena Rhizome) 6 g, 6 g korzenia lukrecji 6 g;  Codonopsis (żeń-szeń) 10 g, 10 Atractylodes, Poria 10 g, 6 g lukrecji, suszone skórki mandarynki 6 g, Pinellia 6 g. 

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (9)


źródło
1.Effect of TJ-68 (shakuyaku-kanzo-to) on polycystic ovarian disease. Takahashi K1, Kitao M.
2. Clinical observation on treatment of 43 women with polycystic ovary syndrome based on syndrome differentiation
Li-Na JIA (Department of Gynecology of Integrative Medicine, Huashan Hospital, Fudan University, Shanghai 200040, China )
3.  Nihon Sanka Fujinka Gakkai Zasshi.  Effect of a traditional herbal medicine (shakuyaku-kanzo-to) on testosterone secretion in patients with polycystic ovary syndrome detected by ultrasound.
4. An Update on Plant Derived Anti-Androgens. Paul Grant and Shamin Ramasamy.

Blog ma charakter tylko informacyjny, zamieszczone tu porady przed wdrożeniem w życie, należy skonsultować z lekarzem.