Płodny sklep

Diety, webinary, ebooki, które pomagają zwiększyć płodność

Luteina,  jest produktem leczniczym w którego skład wchodzi progesteron w formie mikronizwanej. Progesteron jest ważnym hormonem wydzielanym przez ciałko żółte, które utrzymuje ciąże. Wytwarzanie następuje w ilościach wzrastających od ok. 5 do 55 mg na dobę do 20-22 dniu cyklu i zmniejszających się do 27 dnia cyklu. Ciałko żółte, które powstaje po owulacji ma za zadanie utrzymać ciąże. W cyklach bezowulacyjnych nie dochodzi do wytworzenia ciałka żółtego i produkcji progesteronu, który odpowiedzialny jest za przygotowanie endometrium do zagnieżdżenia i procesów złuszczenia.

Wpis powstał na podstawie Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro.

Więcej na temat działania progesteronu —> “Jak działa progesteron.”

***

Luteina zawiera progesteron mikronizowany


Progesteron mikronizowany
podawany doustnie w 50–60% ulega wchłonięciu. To bardzo ładny wynik, bo metabolizm progesteronu podjęzykowego niemikronizowanego odbywa się głównie w wątrobie, ok. 90% podlega efektowi pierwszego przejścia, co oznacza, że 90% leku jest początkowo metablizowane przez wątrobę. Maksymalne stężenie jest osiągane w ciągu 2–3 godz., podwyższone wartości obserwuje się do 12 godz. od przyjęcia leku. Powrót do wartości sprzed następuje po 24 godzinach. Badania wykazują, że doustny progesteron wchłania się lepiej z jedzeniem.

 

Mikronizowany progesteron znajdziesz w Luteinie, która dostępna jest w dwóch postaciach farmaceutycznych: tabletki dopochwowe i tabletki podjęzykowe. Stosowana w  niepłodności związana z niedomogą lutealną, poronieniach nawykowych i zagrażających na tle niedoboru progesteronu, niewydolności fazy lutealnej okresu przed menopauzalnego, hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Wskazania do stosowania Luteiny dopochwowo

 • stany niedoboru endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń cyklu miesiączkowego,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • cykli bezowulacyjne,
 • zespole napięcia przedmiesiączkowego,
 • czynnościowe krwawienia maciczne
 • endometrioza,
 • zapłodnienie in vitro,
 • niepłodność związana z niedomogą lutealną,
 • poronienia nawykowe i zagrażające na tle niedoboru progesteronu,
 • niewydolność fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego,
 • hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Wskazania do stosowania Luteiny podjęzykowo

 • zaburzenia miesiączkowania spowodowane niedoborem endogennego progesteronu
 • wtórny brak miesiączki,
 • cykle bezowulacyjne,
 • niewydolność ciałka żółtego,
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • czynnościowe krwawienia z dróg rodnych,
 • zapobieganie rozrostom endometrium u kobiet przyjmujących estrogeny (np. w HTZ),
 • wspomagająco w leczeniu bezpłodności np. w zapłodnieniu in vitro i innych technikach wspomagania rozrodu,
 • poronienia nawykowe i zagrażające z powodu niedoboru endogennego progesteronu.

Progesteron w produkcie Luteina jest syntetycznie otrzymanym, naturalnym hormonem ciałka żółtego jajnika. W warunkach fizjologicznych progesteron jest wytwarzany w luteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, a od 14-18 tygodnia ciąży powstaje w zespole kosmków łożyska.

***

Dawkowanie progesteronu

Dawkowanie progesteronu powinno być każdorazowo ustalane indywidualne w zależności od wskazań oraz odpowiedzi na leczenie.

Dopochwowo dawkowanie luteiny

25-50 mg 2 x/dobę
W zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, zespole napięcia przedmiesiączkowego i niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego do wystąpienia menopauzy.

50 mg 2 x/dobę
W próbie progesteronowej we wtórnym braku miesiączki przez 5-7 dni. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 7- 10 dni od zaprzestania podawania. W leczeniu czynnościowych krwawień z dróg rodnych przez 5-7 dni. Leczenie kontynuuje się od 15 do 25 dnia cyklu przez kolejne 2-3 miesiące.

50-100 mg 2x/dobę
W endometriozie (6 miesięcy). W poronieniach nawykowych i zagrażających, cyklach bezowulacyjnych i indukowanych.

150-200 mg 2x/dobę
W programach zapłodnienia in vitro. Leczenie kontynuuje się do 77 dnia po transferze zarodka. Zakończenie terapii powinno następować przez stopniowe zmniejszenie podawanej dawki leku

Podjęzykowe dawkowanie luteiny

50 mg 3-4x/dobę
W zaburzeniach miesiączkowania i zespole napięcia przedmiesiączkowego przez 3-6 kolejne cykle. W zapobieganiu rozrostowi endometrium (w HTZ). W leczeniu czynnościowych krwawień z dróg rodnych od 15 do 25 dnia cyklu przezkolejne 2-3 miesiące.

100 mg 3-4x/dobę
W poronieniach nawykowych i zagrażających, cyklach bezowulacyjnych i indukowanych.

100-150 mg 3-4x/dobę
W programach zapłodnienia in vitro.


Czy luteina to ta sama co w suplementach?

Doprawdy, to nie jest to samo. Luteina o której mówię w tekście to nazwa leku w którego skład wchodzi progesteron. Nazwa “Luteina” jest zarezerwowana tylko dla tego leku. Luteina w suplach, to związek znajdujący się w roślinach, należący do karotenoidów (barwników) i w organizmie człowieka chroni plamkę żółtą. Nazwy produktów, które zawierają luteinę, zauważcie, że posiadają dodatki w nazwie  typu gold, bio, complex. Nie mylić!


Przeciwwskazania do stosowania Luteiny

 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych
 • Nowotwory piersi.
 • Okres karmienia piersią.
 • Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych.
 • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
 • Żółtaczka cholestatyczna.
 • Zespół Rotora i zespół Dubin-Johnsona.
 • Nowotwory narządu rodnego.
 • Przebyty lub aktualny epizod żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna).
 • Czynne lub ostatnio przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego).
 • Poronienia oraz obecność resztek po poronieniu w jamie macicy.

Wskazania, w których stosowanie progesteronu jest akceptowalne przez klinicznie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. I tutaj będą wyniki badań, jakie dawki działają najlepiej.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego: „W badaniach wykazano, że minimalna dawka progesteronu mikronizowanego podawanego doustnie powodująca przemianę wydzielniczą w endometrium powinna wynosić 300mg/dobę. Taka sama dawka jest niezbędna dla wywołania krwawienia u kobiet z wtórnym brakiem miesiączki. W przypadku terapii dopochwowej dawka ta może być niższa – 90mg/dobę.

Rozrosty endometrium: „Zwykle podaje się progesteron w dawce 200–300mg doustnie lub dopochwowo, a jego octan 10 do 20mg doustnie lub raz na 12 tygodni 150mg w formie domięśniowej. Zwykle jest to od 6 do 12 miesięcy. U kobiet miesiączkujących po zakończeniu kuracji ciągłej powinno się dążyć do prawidłowego przebiegu II fazy cyklu, co można osiągnąć poprzez suplementację progesteronem w dawce doustnej 200mg lub dopochwowej 100mg/ dobę. Rozrosty endometrium z atypią u młodych kobiet, chcących zachować płodność także mogą być poddane terapii za pomocą progesteronu.

Profilaktyka poronień: „Podawanie progesteronu u kobiet z poronieniami nawracającymi w wywiadzie zmniejsza ryzyko następnego poronienia. Brak jest obecnie badań potwierdzających skuteczność progesteronu w profilaktyce poronienia u ciężarnych z jednym lub dwoma poronieniami w wywiadzie.”

Krwawienia w ciąży: „Badania kliniczne pokazały, iż stosowanie progesteronu dopochwowo u ciężarnych z niedomogą lutealną oraz objawami poronienia zagrażającego zmniejsza dolegliwości i ryzyko poronienia. Jednakże ze względu na małą liczbę kobiet objętych badaniami, konieczne jest potwierdzenie skuteczności takiego postępowania w liczniejszych grupach ciężarnych.”

“Stosowanie progesteronu w pierwszej połowie ciąży u ciężarnych z porodem przedwczesnym w wywiadzie zmniejsza ryzyko kolejnego porodu przedwczesnego.”

W poronieniach zagrażających oraz profilaktyce porodu przedwczesnego “Stosowany dopochwowo w dawce 100mg/dobę.”

Ciąża po zapłodnieniu pozaustrojowym: „ Suplementacja progesteronem, którą należy rozpocząć dzień po pobraniu komórek jajowych i kontynuować do dnia testu ciążowego, wykonywanego 14 dni po punkcji. Jeżeli test jest dodatni, to suplementację należy prowadzić także w ciąży, dopochwowo w postaci mikronizowanej 200mg/dobę lub doustnie preparatami pochodnych progesteronu (dydrogesteron 20–30mg/dobę). W związku z najnowszymi doniesieniami należy rozważyć zastosowanie terapii kombinowanej w postaci progesteronu dopochwowego w dawce 100–200mg/dobę i doustnego (progesteron naturalny 300mg/dobę lub syntetyczny dydrogesteron 30mg/dobę).”

 


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:
1.Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz
postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro.
2. Luteina (Luteina®, Luteina 50®; progesteron) w leczeniu poronień nawykowych i zagrażających oraz zaburzeń cyklu miesiączkowego (N92.6 według ICD10) Raport w sprawie oceny świadczenia opieki zdrowotnej.