Ustalmy na początku, że miesiączka podczas ciąży nie jest możliwa. Mam tutaj na myśli również kwestie nazewnictwa. Kobiety w ciąży, często nazywają krwawienie w dniu miesiączki – miesiączką, co jest błędem, ale ja celowo nadałam temu wpisowi taki tytuł, bo wiem, że większość z Was będzie szukała informacji na ten temat dokładnie tymi frazami.

***

Krwawienie we wczesnej ciąży jest możliwe

***

Sugeruje się, że 7-24% kobiet (tak wiem, dosyć rozjechane procenty) mogą mieć epizody krwawienia, które nie oznaczają poronienia. Zastanawiam się, czy krwawienia również nie zastąpić słowem “plamienie” (bo według badań – na których opieram ten wpis – krwawienie, które jest zbliżone do tego miesiączkowego, jest niezwykle rzadkie, ale może wystąpić).

Najczęściej są to plamienia lub krwawienia o małej intensywności, które kobieta bez problemu powinna odróżnić od miesiączki (mniejsza ilość wkładek, mniejsza obfitość, krótszy czas trwania, “dziwna miesiączka”).

Jeżeli starasz się o dziecko, ważne jest wykonywanie badania betaHCG po każdym cyklu i przed kolejnym w którym bierzesz leki, aby upewnić się, czy udało się zajść w ciąże lub nie. Wiem, że jest to kosztowne, ale jest to niezawodna metoda (chyba, że Panie w labie pomylą wyniki – tak, znam też takie przypadki).

***

Jeżeli Twoja miesiączka jest krótka i dziwna, a wiesz, że jesteś po owulacji – wykonaj test betaHCG z krwi

***

Przyczyny krwawień we wczesnych etapie ciąży (niekoniecznie w dniu miesiączki)

  • nieznana przyczyna- wiele mechanizmów krwawienia we wczesnej ciąży pozostaje nadal niejasnych,
  • poronienie,
  • mięśniaki macicy,
  • ciążowa choroba trofoblastyczna,
  • plamienie implantacyjne (w badaniu tylko jedna osoba zgłosiła takie plamienie na 150 kobiet w ciąży)

***

Co to jest plamienie implantacyjne?

Czy można podejrzewać, że jest to wczesną oznaką ciąży? Jakie są oznaki i objawy krwawienia implantacji?

Co to jest plamienie podczas implantacji?

Zapłodniona komórka jajowa wędruje sobie wzdłuż jajowodu, aby po  kilku dniach dojść do jamy macicy w której zaczyna się dla niej jeden z ważniejszych procesów – implantacja.

Implantacja to moment w którym blastocysta łączy się z ciałem kobiety. Ważna rolę odgrywa tutaj endometrium, czyli błona wyścielająca jamę macicy, która dzięki odpowiednim hormonom, została przygotowana na przyjęcie zarodka. Implantacja zachodzi między 6 a 10 dniem po zapłodnieniu. Blastocysta dostaje się do jamy macicy około 5-6 dnia po owulacji. Kiedy blastocysta znajdzie się w macicy, osłonka przejrzysta, która ją otacza pęka pod wpływem enzymów proteolitycznych.  Kluczową rolę przy przygotowaniu endometrium bierze udział prawidłowo rozwinięte ciałko żółte.

Blastocysta, która wszczepia się do endometrium może powodować niewielką ilość krwawienia. Brak plamienia implantacyjnego nie oznacza, że ciąży nie ma.

Kiedy może wystąpić plamienie implantacyjne?

Plamienie może wystąpić po 6-12 dni po owulacji.  Implantacja zazwyczaj nie wiąże z żadnymi objawami, ale niektóre kobiety mogą odczuwać łagodne skurcze macicy oraz wzrost podstawowej temperatury ciała.

***

Jak odróżnić plamienie implantacyjne od miesiączki?

Implantacja zazwyczaj nie wiąże się z objawami takimi jak skurcze menstruacyjne, bóle pleców. Plamienie jest skąpe. i występuje przed miesiączką (2-7 dni przed miesiączką).

Plamienie implantacyjne? Jak często ma to miejsce?

Analizując badanie przeprowadzone na 151 kobietach w ciąży, jedna z nich zgłosiła krwawienie w dniu implantacji. To co widzicie na dole to 14 kobiet z tych 151, które miały krwawienia we wczesnej ciąży. Kółka to początek implantacji, kółka czarne to poronienia. Kobieta oznaczona literą “M” to ta, która zgłosiła plamienie implantacyjne.

***

“Miesiączka” podczas ciąży

O wiele częściej występuje takie zjawisko, niż plamienie implantacyjne. Należy pamiętać, że krwawienie w dniu miesiączki zazwyczaj jest mniejsze, niż przy normalnej miesiączce.

Na wykresie widzicie 8 z 14 kobiet, które zaczęły krwawić między 27 i 31 dniami cyklu. 5 z 14 kobiet miały swój początek krwawienia 12-16 dni po owulacji.  Cyfry na linii pokazują liczbę wkładek i tamponów. “S” to dzień bez wkładek. Małe kółka na początku każdej linii, oznacza dzień implantacji. Pełne kółko na końcu linii oznacza samoistne poronienie. Litera X rozkład częstości krwawień (rano i wieczorem).

Jak odróżnić plamienie/krwawienie w ciąży od miesiączki?

Na 151 kobiet (badanie niżej) tylko jednej osobie trafiło się krwawienie w ciąży w dniu spodziewanej miesiączki o takiej samej intensywności, jak podczas miesiączki i nie było związane z poronieniem, a zakończyło się urodzeniem zdrowego dziecka.

bez-tytulu

Łącznie u 9% kobiet odnotowano krwawienia w ciągu pierwszych 8 tygodni ciąży. Dane te sugerują, że kilka dni krwawienia we wczesnej ciąży nie jest rzadkim zjawiskiem, a ponadto, że takie krwawienie ma niewielkie znaczenie dla ostatecznego sukcesu ciąży.

Czy wiesz, że…

W tym badaniu zwrócono uwagę na częste pojawianie się krwawień, które zbiega się z rozwojem łożyska. W bardzo wczesnej ciąży to ciałko żółte produkuje progesteron. Przejście od produkcji progesteronu przez ciałko żółte do łożyska zaczyna się w siódmym tygodniu ciąży i może powodować chwilowe obniżenie poziomu progesteronu i powodować krwawienia.

 

Krwawienie w dniu miesiączki, kiedy jest ciąża 

Badanie występowania krwawienia na 4539 kobietach w ciąży

U 20% kobiet badanych odnotowano krwawienie. 15% z nich miało miejsce w dniu miesiączki, ale tylko 2% z nich trwały dłużej niż 3 dni! Większość epizodów trwała mniej niż 3 dni.

Krwawienie najczęściej występowało między 5-8 tygodniu ciąży. Większość przypadków scharakteryzowano, jako “plamienie” (75,6%) i było ono bezbolesne (70,7%). Połowa wszystkich krwawień trwała tylko jeden dzień, 30% trwało dwa lub trzy dni, a około 20% epizodów trwało dłużej niż 3 dni.

Na 4539 przebadanych kobiet w ciąży – wyniki pokazują, że wczesne krwawienie rzadko naśladuje krwawienie miesiączki. Większość kobiet w badaniu odnotowało, że krwawienie było lekkie, krótkotrwałe i rzadko przypominało zwykły cykl menstruacyjny.

Pamiętaj – miesiączka podczas ciąży jest niemożliwa, ale krwawienie, jak najbardziej.


źródło:
1.Vaginal bleeding in very early pregnanc E.W. Harville1,A.J. Wilcox2, D.D. Baird2 and C.R. Weinberg3
2. Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy Reem Hasan, PhD, Donna D. Baird, PhD, MPH, Amy H. Herring, ScD, Andrew F. Olshan, PhD,Michele L. Jonsson Funk, PhD and Katherine E. Hartmann, MD, PhD