Nadczynność tarczycy to zaburzenie w którym hormony w dużym stopniu mogą powodować szereg niepokojących objawów emocjonalnych. Zalicza się do nich depresję, chwiejność emocjonalną, porywcze zachowania, niepokój.

Szacuje się, że zaburzenia depresyjne mogą występować u co czwartej osoby cierpiącej na nadczynność i często taka osoba zgłasza się do lekarza z powodu depresji i złego stanu psychicznego, a dopiero później diagnozowana jest prawdziwa przyczyna.

[message_box title=”Ważne” text=”Jeżeli widzisz, że nagle straciłaś radość życia, warto zbadać hormony tarczycy, ponieważ stany depresyjne występują u osób z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy”]

Zapraszam do nowych grup wsparcia dotyczących nadczynności i niedoczynności na facebooku – kliknij w czarne. Grupy tworzę ze względu na różne działania blogowe w przyszłości  (wykłady, szkolenia, dieta), które będą skierowane do osób z problemami tarczycy. 🙂 Nie wykluczam wprowadzenia opcji czatu z lekarzem i będzie on odbywał się w takim miejscu, jak grupa na fb.

Co to jest nadczynność  tarczycy?

Nadczynność tarczycy stwierdza się, kiedy występuje  stan nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy. Objawami, jakie mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy tarczycy to: kołatanie serca (częstość uderzeń powyżej 100/min), depresja, nieprawidłowa tolerancja glukozy, biegunki, drżenia mięśniowe, spadek masy ciała. Niepokój jest objawem, który występuje dosyć często u osób z nadczynnością.

[toggles style=”toggles”][toggle title=””] U około 25% osób chorych na nadczynność tarczycy mogą występować stany depresyjne. Połowu osób cierpiących na nadczynność tarczycy ma zaburzony nastrój i tolerancję węglowodanów, u kilku procent występuje cukrzyca.[/toggle][/toggles]

Tarczyca należy do największych gruczołów wydzielania dokrewnego. Jej prawidłowe funkcjonowanie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zdrowia każdego człowieka. Jednak, tak jak w przypadku innych narządów, tak i prawidłowe funkcjonowanie tarczycy może ulec licznym zaburzeniom. Tarczyca znajduje się w przedniej części szyji poniżej krtani, ma dwa płaty, które otaczają tchawicę.

Hormony tarczycy wpływają na metabolizm, rozwój mózgu, oddech, serce i funkcje układu nerwowego, temperaturę ciała, siłę mięśni, suchość skóry, cykle miesiączkowe, wagę i poziom cholesterolu.

Masa (u dorosłego człowieka) waha się od 30 do 60 gramów (przy czym zwykle większa masa obserwowana jest u mężczyzn). 1,5 grama waży tarczyca noworodka.

Zaburzenia emocjonalne przy nadczynności tarczycy

Hormony tarczycy, a raczej ich nieprawidłowe wartości mogą powodować zaburzenia ze strony psychicznej człowieka. Badania sugerują, że mają wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu. Szacuje się, że depresja może dotyczyć 25% osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Objawy jakie mogą dotknąć chorych to problemy ze snem, spadek libido, niepokój, lęk, spadek sprawności intelektualnej. W niektórych przypadkach mogą występować objawy mani, charakteryzujące się podwyższonym nastrojem. Osoby z manią są pozytywnie nastawione do świata, wszędzie ich pełno, mają bardzo dużo energii. Takie osoby potrzebują również mało snu.

Jakie badania wykonać w celu rozpoznania nadczynności tarczycy?

Badanie jakie należy wykonać w celu rozpoznania to badania TSH. Przy nadczynności tarczycy poziom TSH powinien być niski. W przypadku niskiego stężenia TSH należy oznaczyć stężenie wolnych hormonów tarczycy FT3 FT4, które powinny być podwyższone. Jeżeli jednak ich wynik nie jest prawidłowy, należy wziąć pod uwagę subkliniczny rodzaj nadczynności tarczycy.

U osób ze zdiagnozowaną nadczynnością tarczycy koniecznie należy wykonać badanie USG, konsultację okulistyczną oraz oznaczenie ilość przeciwciał przeciwtarczycowych (podwyższone  jest typowe dla zaostrzenia choroby).

[message_box title=”NORMY TSH” text=”Obowiązujący obecnie zakres normy TSH mieści się w przedziale wartości od 0,2-0,4 do 4,0-4,5 mIU/l. W ostatnim czasie wielu autorów komentuje górny zakres normy TSH, uważając, że powinien być obniżony i wynosić 2,5 mIU/l. Przy stężeniu TSH w przedziale 2,5–4,5 mIU/l obserwowano zwiększone ryzyko występowania otyłości i zespołu metabolicznego w porównaniu ze stężeniem TSH poniżej 2,5 mIU/l. Przy niedoczynność TSH jest wysokie, a przy nadczynności TSH jest niskie.”]

Jak działają hormony tarczycy?

Za wydzielanie tyreoliberyny odpowiedzialna jest przysadka  (TRH). Tyreolibina stymuluje przysadkę do produkcji hormonu tyreotropowego (TSH). Hormon TSH jest transportowany do tarczycy (odpowiedzialny za wzrost komórek pęcheczykwych). TSH powoduje zwiększenie wytwarzania hormonów tarczycy: trijodotyroniny (fT3) oraz tyroksyny (fT4). Wytwarzanie hormonów tarczycy działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego to znaczy, że kiedy  TSH pobudza komórki tarczycy do produkcji fT3 i fT4, trijodotyronina hamuje wydzielanie TSH przez przysadkę.

Leczenie zaburzeń emocjonalnych podczas nadczynności tarczycy

Leczenie polega na unormowaniu hormonów. Zaburzenia powinny ustąpić po wdrożeniu leczenia. Pacjentom z zaburzeniami, zgłaszającymi się z dolegliwościami ze strony emocjonalnej zaleca się wykluczenie występowania ze strony tarczycy.

TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:
1.Wiesław Grzesiuk, Dorota Szydlarska, Katarzyna Jóźwi.  Insulinooporność w endokrynopatiach.
2. Zaburzenia psychiczne a nadczynność tarczycy. Marek Derkacz, Magdalena Michałojć-Derkacz, Iwona Chmiel-Perzyńska, Marcin Olajossy.
3. Angelika Ponichtera , Ewa Borowiak. Choroby tarczycy jako poważny problem medyczny w Polsce.