List do niepłodności to list terapeutyczny w którym możesz opisać swoje emocje, złość, ból, gniew, podziękowania, podziw i skargi.

 

Po co pisać taki list?

Emocje, które kłębią się w Tobie pod wpływem sytuacji w jakiej się znalazłaś należy nazwać. Wiele osób nie nazywa tego co czuje, nie rozmawia z nikim, dusi wszystko w sobie.

Z kim dzielisz swoje smutki? Nazywasz to co czujesz? Wyrzucasz to z siebie?

Czasami jest tak, że wydaje Ci się, że wyrzucasz wszystko z siebie, ale te najskrytsze emocje zostawiasz i tak w sobie.

Wyobraź sobie, że emocje, jeżeli nie zostaną nazwane i nie zostaną wyrzucone na zewnątrz, nie znikną! 

Teraz wiesz, dlaczego czujesz ulgę, kiedy wypłaczesz się przy mężu lub koleżance. Po takiej rozmowie jest lepiej, prawda? Tak samo działa ten list i na pewno wiele z Was, nie ma gdzie wyrzucić tych uczuć z siebie, a jeżeli ma, to czy robi to do końca? Czasami przed samym sobą nie jesteśmy w stanie nazwać tego co czujemy.

Tłumienie emocji powoduje to, że one rosną w siłę i niszczą nas od środka. Pisząc list uwolnisz się od wewnętrznego problemu.

 

Do kogo możesz napisać ten list?

Możesz napisać go do niepłodności, do nienarodzonego dziecka, do rodziców lub ludzi, którzy Cię nie wspierają i czujesz do nich żal. Do samej siebie, do cząstki siebie, która tak bardzo pragnie dziecka.

 

Jak napisać list terapeutyczny

Napisz adresata i określ do kogo skierowany jest list. Opisz w nim waszą relację, swój stosunek do niepłodności, jeżeli to do niej piszesz list. Napisz jak ewoluowały Twoje emocje względem niej. Co czułaś, jak się z nią spotkałaś pierwszy raz, co czujesz teraz. Jakie zmiany zaobserwowałaś odkąd się z nią spotykasz. Jakie refleksje wywołuje. Czego oczekujesz. Czego się nauczyłaś. Opisz swoje obserwacje. Co się zmieniło.

Możesz wyobrazić sobie część siebie, która chce dziecka. Wyobraź sobie, że piszesz list do siebie, ale tylko tej siebie, która chce dziecka. Postaw sobie swoje zdjęcie przed sobą i wyobraź, że osoba na zdjęciu, to osoba, która cały czas myśli o dziecku. Co byś jej powiedziała. Napisz to i przeczytaj na głos.

Nie zwracaj uwagi na interpunkcję, nie zwracaj uwagi na błędy ortograficzne. Jesteś tylko Ty i list. Opisz emocje. Możesz w nim przeklinać, jeżeli tylko czujesz taką potrzebę. Rysuj i koloruj! Nie poprawiaj, tego co napisałaś, może dowiesz się czegoś więcej o sobie.

Odpowiedź na te pytania

Jakie emocje wywołuje w Tobie niepłodność. 
Co czujesz, jak o niej myślisz.
Z jakimi emocjami walczysz.
Jakich emocji chcesz się pozbyć.
Wymień 3 negatywne i 3 pozytywne emocje, jakie Cię spotkały dzięki niej.
Za co możesz jej podziękować.
Czego nauczyła Cię niepłodność.
Czy dzięki niej zaczęłaś coś dostrzegać?
Jakie pozytywne cechy dzięki niej wydobyłaś z siebie.
Jak się zmieniłaś dzięki temu.

 

Jeżeli chcesz się podzielić listem – wyślij go na towsrodku@gmail.com
LUB
na facebooka