Nie lubię kobiet w ciąży – powie większość kobiet niepłodnych, które zapytasz, jaki mają stosunek do stanu błogosławionego innych. Nawet bardzo ich nie lubią – doda część. I nie chodzi tutaj konkretnie o człowieka tylko o zawartość tego co nosi pod sercem.

 Kobiety starające się o dziecko łączą bardzo podobne odczucia w stosunku do wielu sytuacji i ludzi.  Ba, zaryzykuję stwierdzeniem, że kobiety, które starają się o dziecko myślą bardzo, bardzo podobnie. Tak samo reagują na comiesięczną porażkę, obsesyjnie robią testy, czytają o niepłodności w internecie, szukają szczęśliwych historii, mają bardzo podobne oczekiwania względem ludzi i swojego partnera. Dzisiejszy wpis, będzie dotyczył jednej z bolesnych sytuacji z jaką spotyka się para niepłodna – ciąża u innych osób.

Nie lubię kobiet w ciąży

Zauważyłaś, że są “plagą”? Może nie egipską, ale na tyle obszerną, że momentami zastanawiasz się dlaczego Cię prześladują. Spotykasz je na każdym kroku, u lekarza i w kolejce do sklepu. Za każdym razem, myślisz, że ktoś specjalnie sprowadza je w miejsce w którym się znajdujesz.

Ty, jesteś na nie wyczulona. Czasami, aż kipisz ze złości, kiedy widzisz kobietę w ciąży. Kolejny raz, masz ochotę krzyczeć i płakać z bezradności. Myślisz sobie, że jesteś jakaś niemądra i przecież nie jesteś złym człowiekiem. Tłumaczysz sobie, że dziecko to szczęście i powinnaś się cieszyć szczęściem innym, przecież kiedyś tak było. Dlaczego teraz nie potrafisz tego robić?

Oszukujesz, że się cieszysz

Kiedy dowiadujesz się o kolejnej ciąży bliskiej osoby, cieszysz się. Jakaś część Ciebie się cieszy, kolejna część nienawidzi tej ciąży i koleżanki, a trzecia próbuje opamiętać tą drugą, bo wie, że tak nie wolno. Dlaczego tak bardzo nienawidzisz?

W pewnym sensie jest to strata. Ta strata przypomina czas, który poświęciliście na leczenie, brak skutku, potrafi być szpilą i dołkiem, który z impetem wpadasz. Być może Twoja znajoma była Twoim sojusznikiem w staraniach, czułaś, że jest ci bliską osobą, bo rozumiała i nie miała dzieci. Życzyłaś jej jak najlepiej, ale wiadomość o ciąży i tak zabolała mocno, a nawet bardzo mocno. Nie miej do siebie pretensji, że te okropne myśli nienawiści przeplatane ze szczerymi gratulacjami – rozsiewają się po Twojej głowie. Daj im upust mówiąc:

Cieszę się, ale jednocześnie jest mi przykro, że nadal u nas cisza. Czuję w sobie dwie sprzeczne osobowości, ale życzę Wam, jak najlepiej.

Wszystkim się udaje tylko nie nam!

Ile razy już wypowiadałaś te słowa? Ile razy wracałaś do domu po ogłoszeniu nowiny, padałaś z bezsilności. Dryfowałaś bezwiednie wpędzając się w poczucie winy, powtarzając, jak mantrę słowa: “Wszystkim się udaje”, “Za co mnie tak karzesz”, “Co ja zrobiłam”.

Z biegiem czasu zobaczysz, że kobiety w ciąży to nie gatunek na wymarciu i jest to “coś” co wtapia się w naturalny obrazek życia. Nie powinien dziwić. Nie, to nie jest tak, że świat się uwziął i każda kobieta w Twojej okolicy jest w ciąży.  Ty po prostu zapamiętujesz wszystkie napotkane ciąże, bo ranią cię okropnie i mają destrukcyjny wpływ na Twoje samopoczucie. Czy jest to coś złego, że tak to wszystko odbierasz? Nie, nie obwiniaj się o te uczucia.

Izolacja od kobiet w ciąży

Kiedy dowiadujesz się, że ONA (siostra, koleżanka, przyjaciółka) jest w ciąży tuż po gratulacjach, szpili w serce, bólu i płaczu – przychodzi czas na izolację, którą precyzyjnie tworzysz w formie muru. Snujesz wizualizacje przed propozycją spotkania, jak koleżanka opowiada o ciąży, o wyprawce, o bólach kręgosłupa i chociaż Ty jeszcze jej nie odwiedziłaś już płaczesz przez to co tam usłyszysz. To nie brzmi mądrze, prawda?

Jeżeli koleżanka nie wie, że się staraliście, a zależy Ci na tej przyjaźni to warto ją o tym poinformować, mówiąc

Wiesz, my się staramy o dziecko, już jakiś czas bez skutku. Cieszę się z Twojej ciąży, ale obawiam się, że kiedy będziesz opowiadała o swoich dolegliwościach, ja będę w coraz większym dole. Chyba nie umiem o tym rozmawiać/ boję się o tym rozmawiać, boję się o tym słuchać.

2. Jeżeli koleżanka wie, że się staracie to warto jej przypomnieć, że się cieszysz, ale

Wiesz, cieszę się, ale jednocześnie czuję ogromny smutek i boję się tutaj przychodzić. Pomóż mi się oswoić z Twoją ciążą.

Kiedy dowiadujesz się, że ktoś jest w ciąży

przeczytaj koniecznie:

Jak powiedzieć niepłodnej koleżance o ciąży- poradnik dla rodzin i znajomych par niepłodnych