Niepłodność męska występuje tak samo często, jak niepłodność kobieca. W tym tekście chciałabym wytłumaczyć Wam Mężczyznom i Kobietom, których partnerzy toczą bój z obniżonymi parametrami nasienia, dlaczego warto unikać nieprzegrzewania jader i ile może Wam to przynieść korzyści. W internecie znajdziecie dużo informacji, że mężczyzna z obniżonymi parametrami nasienia, nie powinien brać ciepłych kąpieli, nosić obcisłej bielizny i nie korzystać z sauny. Dla mnie takie informacje, bez dokładnego wytłumaczenia to żadne informacje. Przekonują mnie badania, procenty i konkrety, a nie zdawkowe i powielane z innego serwisu po raz setny te same regułki.

p

Niepłodność męska

Czy temperatura ma wpływ na jakość nasienia?

p

Wpływ temperatury ma ogromny wpływ na jakość nasienia. Wysoka temperatura wpływa na zmiany w spermatocytach, które w badaniach przeprowadzonych na grupie mężczyzn, zauważalne były już dzień po ekspozycji na wysoką temperaturę [1]. Prawidłowy przebieg procesu spermatogenezy wymaga temperatury o 3–4 °C niższej, niż normalna temperatura ciała. Zmiany temperatury w mosznie mogą w istotny sposób obniżyć wartość nasienia. Warto tutaj wziąć pod uwagę styl życia, jaki prowadzi mężczyzna. Sport, rodzaj pracy i formy spędzania wolnego czasu odgrywają również istotną rolę. Przy problemach z obniżonymi parametrami nasienia, warto przeanalizować, czy u mężczyzny nie występuje stałe przegrzewanie jąder, które może doprowadzać do obniżenia parametrów nasienia. Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie również na ruchliwość plemników. Niepłodność męska może być powiązana z przegrzewaniem jąder. [2]

p

Czy noszenie obcisłej bielizny obniża parametry nasienia?

p

ODPOWIEDŹ: TAK i NIE

p

Znalazłam kilka badań potwierdzających wpływ noszonej bielizny na jakość nasienia. Oto one.

  • Badanie w którym sprawdzano wpływ rodzaju bielizny na temperaturę moszny. Panowie nosili bieliznę obcisłą, luźną, a część badanych miała nie używać jej w ogóle. To badanie miało na celu pokazanie, czy rodzaj bielizny wpływa na temperaturę moszny w ściśle określonych warunkach aktywności i spoczynku. 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniu, taki sam ubiór wszystkich mężczyzn, taki sam wysiłek – 3km/h na bieżni i taki sam spoczynek na krzesłach biurowych. Najwyższą temperaturą moszny oznaczali się mężczyźni w obcisłej bieliźnie (35,8 °C), a najniższą zanotowano u mężczyzn nieposiadających bielizny (35,2 °C). [3]

 

  • Badanie z bielizną izolującą. W badaniu wzięli udział mężczyźni, którzy nosili, przez co najmniej sześć tygodni bieliznę izolującą. Jakość nasienia była oceniania co tydzień. Wszyscy badani mężczyźni począwszy od 3 tygodnia badania, zaczęli oznaczać się oligozoospermią (zbyt niska liczba plemników w nasieniu), która zniknęła po 8 tygodniach po rezygnacji z bielizny izolującej [4].

 

  • W niektórych badaniach nie stwierdzono  różnic w temperaturach moszny u mężczyzn noszących obcisłą bądź luźną bieliznę, co więcej nie wykazano potrzeby noszenia luźnej bielizny z powodu chęci polepszenia płodności [5]. Przyp. Towśrodku.pl (wzmianka pochodzi z 1998, więc uważam ją za niekatulaną, ale kto wie, ile artykułów powstało na jej podstawie, które są powielane do dziś).

p

Czy korzystanie z sauny obniża parametry nasienia?
p

ODPOWIEDŹ: TAK!

 

  • Badanie. Pan Brown-Woodman poddał badaniu grupę mężczyzn, którzy przez okres od 1 do 5 tygodni przebywali w saunie przez 20 min. Dziesięciu zdrowych ochotników (średnia wieku 33,2). Program – sauna fińska ( 80 – 90C o wilgotności od 20 do 30%) przez 15 minut, 2 razy w tygodniu, przez 3 miesiące.

Podczas badania stwierdzono spadek liczby plemników w nasieniu o

l

  60–70%!!!

 

Zapewne jesteście ciekawi, czy taki wyniki utrzymywał się cały czas. Nie, po trzech miesiącach od zakończenia używania sauny, ilości plemników był nadal niższa, niż w próbce przed rozpoczęciem badań. Dopiero po 6 miesiącach od zakończenia eksperymentu, stwierdzono wyrównanie ilości plemników do wartości na początku badania. Jeżeli jesteście zainteresowaniu dokładną analizą,  po kliknięciu w przypis nr. 6  znajduje się przekierowanie do tego badania.

 

zdj. designed by freepik.com

1.Young W.C.: The influence of high temperature on theguinea pig testis: histological changes and effects on
reproduction. J. Exp. Zool., 1927, 49, 459-499. Niepłodność męska 
2.Radwan J., Wołczyński S., Fizjologia rozrodu, [w:] Niepłodność i rozród wspomagany”, pod red. Radwana J., Wołczyńskiego S.,Termedia, Poznań 2005, s. 9 -24.
3. A.Jung1 , F.Leonhardt, W.-B.Schill and H.-C.Schuppe Influence of the type of undertrousers and physical activity on scrotal temperature artykuł —>http://humrep.oxfordjournals.org/content/20/4/1022.full.pdf
4.Rock J. and Robinson D.: Effect of induced intrascrotal hyperthermia on testicular function in man. Am. J. Obstet. Gynecol., 1965, 93, 793-800.
5. Ewa Synak, Magdalena Jendraszak, Izabela Skibińska, Katarzyna Kątniak, Róża Czarnecka-Kłos, Agnieszka Sadowska. Man’s lifestyle and problem of infertility.
6. Brown -Woodman P.D.C., Post E.J., Gass G.C. et al.: The effect of a single sauna exposure on spermatozoa. 
Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.