Nastał taki czas, kiedy kłębią się w Tobie lub w Was negatywne emocje, dużo negatywnych emocji. Zastanawiasz się, czy aby na pewno nie zaczynasz wariować.

***

Jakiś czas temu, wszystko było zależne od Ciebie

***

Studia, kariera, mieszkanie, kupno samochodu – żeby to zdobyć wystarczył pomysł, chęci i odrobina czasu. Czasami starałaś się bardziej, czasami mniej, ale zawsze wiedziałaś co jest na końcu.

Teraz, pomimo siły, pracy, pieniędzy i myśli – nie dzieje się nic.

Nie dostajesz tego czego chcesz, czego tak mocno pragniesz. W zamian dzieją się z Twoim światem dziwne rzeczy. Zajście w ciąże w tym momencie jest jedynym postawionym celem, a kolejne porażki bolą mocno, bardzo mocno i oddziaływają na wszystkie składowe Twojego życia.

Brak kontroli jest przytłaczający i to własnie ten brak boli najbardziej.

Ja sobie pomóc?

Zacznijmy od tego w które strefy Twojego życia zaczęła ingerować niepłodność i co już zdążyła zdominować. Związek? Pracę? Spowodowała niechęć do innych osób? Brak ochoty na aktywność? Zabrała chęci i siły na czerpanie z życia przyjemności?

Masz wrażenie, że prześladują Cię dzieci, kobiety w ciąży i bobasy w reklamach telewizyjnych? Nie martw się, to normalne. Nie bój się tych uczuć.

Twój stan jest prawidłową reakcją na to co właśnie się dzieje w Twoim życiu. Najważniejsze jest zrozumienie tego, co się z Tobą dzieje. Nazwanie tych emocji i przyznanie się do nich. Bo wiesz, niepłodności nie widać.

Niepłodności nie widać

Niepełnowartościowy człowiek niepłodny

Niepłodność to problem wielu par i wiele z nich czuje się przez to niepełnowartościowymi ludźmi. Przecież od małego tłumaczą Ci, że szczęście to rodzina a kobieta powinna wydać na świat potomstwo.

Presję wywołuje u Nas społeczeństwo i najbliżsi (uczucie beznadziejności potęgują kolejne ciąże bliskich). Takie myślenie wywołuje niepotrzebny stres.

Niepłodność należy traktować, jako pewien stan, jako “chorobę” z którą trzeba walczyć, żeby wygrać. Nie należy skupiać się na tym co będzie, jak się nie uda. Poczekaj, spokojnie. Spróbuj najpierw wszystkiego, żeby móc zadawać to pytanie, bo zdecydowanie, zadajesz je za wcześnie.

_

Problemy w związku
P

Jeżeli pojawiły się już problemy w związku – postaraj się zrozumieć

co On ma na myśli
i co Ona ma na myśli 

Mężczyzna inaczej odbiera problem z jakim walczycie. Zrozumienie tego, pozwoli Wam uniknąć wielu nieporozumień. Tak samo działa to w drugą stronę.

Niepłodność dla mężczyzny może oznaczać hańbę i poczucie ogromnego wstydu. Wy macie iść razem, a nie strzelać do siebie i się obwiniać o sprawy na które nie macie wpływu. Postaraj dowiedzieć się, czego oczekuje od Ciebie partner/partnerka i jaką formą wsparcia chciałby/chciałaby dostać. Poproś o dokładne instrukcje np. “Jak test pokazuje jedną kreskę, nie mów, że za miesiąc się uda, poklep mnie po ramieniu i daj się wypłakać”.
P

Bolesna kwestia innych ludzi

Gdybym w tym momencie, miała odpowiedzieć na pytanie: “Ile jest ciężarnych w okolicy jednego kilometra” – odpowiedziałabym, że nie wiem. Po chwili namysłu powiedziałabym, że chyba dwie sąsiadki, ale nie jestem pewna.

Kilka lat temu, wymieniałabym wszystkie kobiety w ciąży, które spotkałam przez ostatnie pół roku, wszystkie koleżanki z facebooka, uczelni, rodzinnego miasta, bo każda wiadomość o tym wywoływała u mnie żal.

Chcę Ci powiedzieć, że to nie jest tak, że ludzie gadają na złość o dzieciach, chwalą się ciążami i nagle jest wysyp kobiet w ciąży. To Ty wyłapujesz tylko te informacje, które do tej pory również Cię otaczały. Jeżeli uważasz, że ludzie celowo rozmawiają o dzieciach w Twojej obecności i robią to EWIDENTNIE na złość, to czas uświadomić sobie, że dzieje się tak przez Twój zaburzony odbiór informacji. Wpadasz w sidła nadinterpretacji, która spowodowana jest Twoim żalem i rozgoryczeniem.
p

Rodzina i przyjaciele

Każde słowo na temat przyszłego potomstwa boli. Jeżeli chcesz się lepiej poczuć i nie odpuszczać rodzinnych spotkań, to powiedz najbliższym, że staracie się o dziecko i pytania o niego są bardzo niewygodne.

Naucz się nazywać swoje emocje i nie bój się o nich mówić innych. Nie oczekuj, że każdy wie, co masz w głowie i co Cię boli. Zakomunikuj jasno, że nie chcesz słyszeć nieprzyjemnych tekstów na temat prokreacji. Wiele osób zazwyczaj rozumie co do nich mówisz.

Dlaczego starania o dziecko bolą…

 

Niepłodności nie widać


#nieplodnosciniewidac  to kampania magazynu Chcemy Być Rodzicami, która ma pokazać jak dużym problemem jest niepłodność w Polsce.

Zainteresowanych odsyłam do ich profilów na facebooku 🙂

Chcemy Być Rodzicami

Niepłodności nie widać


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)