Objawy owulacji, to pierwszy wpis z cyklu “Poznaj kobiecą płodność”. Poradnik dla kobiet, które pragną dowiedzieć się, jak funkcjonuje ich ciało, a przy okazji, mam nadzieję, że uda mi się stworzyć coś w rodzaju “naturalnego kompendium”.

Jeżeli macie pytania, które was nurtują, a internet podaje pięć miliardów rożnych definicji, to zapraszam do pozostawienia komentarza. Postaram się zaplanować wpisy również według waszych potrzeb.

pierwszy wpis z serii Poznaj kobiecą naturę (1)

***

Cykl owulacyjny trwa około 28 dni i zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed rozpoczęciem miesiączki. Cykl może być krótszy lub dłuższy i trwać od 21 do 35 dni. Obecnie uważane są one za normalne.

Jak to działa?

Poznaj fazy cyklu

***

Podwzgórze uwalnia hormon gonadoliberynę (GnRH), który pobudza przedni płat przysadki do wydzielania hormonów folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH). Te z kolei pobudzają aktywność jajników wytwarzających estrogeny i progesteron, które wpływają na zmiany w macicy i comiesięczne krwawienie.

Faza pęcherzykowa

Faza pęcherzyków trwa około 10 do 14 dni (jeżeli kobieta ma regularne miesiączki u kobiet z PCOS faza może być dłuższa), począwszy od pierwszego dnia miesiączki i trwa do wyrzutu hormonu luteinizującego (LH). W fazie folikularnej, podwzgórze, wydziela hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH). Hormon ten stymuluje przysadkę do uwalniania hormon folikulotropowy (FSH). FSH stymuluje rozwój pęcherzyków w jajnikach. Zwykle jeden z tych pęcherzyków staje się pęcherzykiem dominującym, a w nim zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Pozostałe pęcherzyki, które były stymulowane, zatrzymują się rozwoju.

Pęcherzyka dominujący wytwarza estrogeny, które wydziela do krwiobiegu kobiety. Wzrastające poziomy estrogenu powoduje, że przysadka zaczyna zmniejszać wytwarzanie FSH.

Faza owulacyjna

Fazę owulacjna rozpoczyna się w momencie wzrostu LH, a kończy  owulacją, która polega na uwolnieniu komórki jajowej z dominującego pęcherzyka jajnika. Przed owulacją następuje maksymalne stężenie poziomu estrogenu, który stymuluje przysadkę do uwalniania  LH. Około 32 do 36 godzin po rozpoczęciu uwalniania LH, z pęcherzyka dominującego uwalnia się komórka jajowa.

Faza lutealna

Faza lutealna zaczyna się tuż po owulacji i trwa na ogół około 12 do 16 dni. Po owulacja, pusty pęcherzyk, który zawierał komórkę jajową, staje się ciałkiem żółtym. Corpus luteum (ciałko żółte) wydziela progesteron, hormon, który pomaga przygotować endometrium do implantacji zarodka i ciąży. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, powstały zarodek dociera do macicy kilka dni później i zaczyna się wszczepiać w endometrium. Jeśli zarodek się nie zagnieździ, poziom progesteronu spada.

Endometrium następnie złuszcza się i jest uwalniane w trakcie miesiączki. Cykl zaczyna się od nowa.

 

Objawy owulacji

***

1. Ból owulacyjny

***

Powszechnie znany, jako objaw owulacji. Ból może być zlokalizowany w dolnej części pleców lub w podbrzuszu. Około 20% wszystkich kobiet doświadcza uczucia bólu związanego z owulacją. U większości kobiet ból nie trwa zbyt długo, od kilku minut do kilku godzin. Może towarzyszyć temu uczucie “pełnego brzucha”. W niektórych przypadkach dyskomfort może się utrzymywać się do kilku dni.

Ból owulacyjny

Ból może wystąpić przed, w trakcie lub po owulacji. Niektóre kobiety uznają bóle, jako objawy owulacji, jednak, jak wspominałam wcześniej, taki ból może występować przed owulacją i po. Warto w tym okresie wybrać się na badanie USG, które wskaże nam na jakim etapie znajduje się pęcherzyk. Może się okazać, że kobieta błędnie oceniała owulację.

Ból może świadczyć o owulacji, ale nie zawsze musi ją oznaczać. Należy pamiętać, że owulację można na 100% potwierdzić w badaniu przy pomocy USG z powtórzonym badaniem za kilka dni i obrazem ciałka żółtego. Ból jest odczuciem subiektywnym i może również wprowadzać kobiety w błąd.

Ból jest odczuwalny głównie w dolnej części brzucha i miednicy. Występuje mniej więcej w środku cyklu miesiączkowego. Ból pojawia się nagle i znika  w ciągu kilku godzin.

Gdy ból jest wyczuwalny lub długotrwały, można przeprowadzić badanie USG jamy brzusznej, by wykluczyć inne przyczyny. Ból może być mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Dlaczego boli?

Jednym z potencjalnych przyczyną bólu jest podrażnienie otrzewnej. Podczas owulacji  płyn z pękniętego pęcherzyka może powodować jej podrażnienie.

O bólu owulacyjnym możemy mówić jeżeli:

  • Występuje tylko po jednej stronie
  • Przechodzi on po kilku minutach lub kilku/kilkunastu godzinach. Może trwać 24 do 48 godzin.
  • Może zmieniać strony z miesiąca na miesiąc
  • Rozpoczyna się w połowie cyklu miesiączkowego

***

2. Temperatura ciała

***
Temperatura ciała jest wyższa, niż zwykle, tuż po owulacji. Temperatura ciała kobiety zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego. Do owulacji, ciało ma swoją normalną temperaturę.  Krótko po owulacji temperatura podnosi się do wyższych niż normalnie.

Wzrost ten jest często od 0,3 do 1 wzrostem stopnia. Chwilę przed terminem miesiączki temperatura spada do poziomu tej podstawowej sprzed owulacji. Jeżeli temperatura nie spadnie w dniu spodziewanej miesiączki i taki stan utrzymuje się przez kilka dni, powinnaś wykonać test ciążowy.

Temperaturę ciała należy mierzyć każdego ranka tuż przed wstaniem do łóżka. Jeśli sen trwał krócej niż trzy godziny, wynik może być zafałszowany.

Zafałszowanie może powodować:

  • alkohol,
  • leki,
  • choroba,
  • używki,
  • stres
  • zmiana termometru.

***

3. Wydzielina z szyjki macicy

***
Szyjka macicy produkuje śluz, który różni się w różnych etapach cyklu menstruacyjnego. Jest to łatwe do zaobserwowania, jeżeli nie występują zaburzenia hormonalne.

Hormony, które regulują cykl menstruacyjny również zmieniać rodzaj i ilość śluzu, trzeba przed i podczas owulacji. Zaraz po miesiączce, zazwyczaj trwa to kilka dni, obecny jest mała ilość śluzu lub występują “suche dni.”

Komórka jajowa zaczyna dojrzewać, zwiększa się ilość śluzu, który pojawia się u wejścia do pochwy. Wydzielina jest biała lub żółta, mętna i lepka.

Największa ilość śluzu pojawia się tuż przed owulacją. Podczas tych dni “mokrych” wydzielina staje się jasna, śliska, jak surowe białko.

Śluz, który jest przezroczysty, śliska i elastyczny jest wskazaniem, że owulacja nastąpi bardzo szybko. Jeżeli badanie pokazuje ten rodzaj śluzu jest to znak, że jesteś w okresie płodnym. Niektóre kobiety mogą również zaobserwować niewielką ilość krwawienia podczas owulacji.

Po owulacji, kolor i konsystencji śluzu szyjkowego zmienia się diametralnie i przypomina gęstą, lepiącą maź, która nie jest elastyczna.

***

4. Test owulacyjny

**

Test wykrywa wzrost hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Wzrost tego hormonu daje znak sygnał jajnikowi, który uwalnia komórkę jajową.  Jest to test, który możesz wykonać w domu.

Kiedy robić testy owulacyjne? 

Jeśli twój normalny cykl wynosi 28 dni, trzeba zacząć już testować 11 dnia cyklu. Wiele kobiet z testami i interpretacją ma problem, ponieważ, delikatna kreska LH może pojawić się na długo przed prawidłowym wyrzutem tego hormonu, kobiety często mylą to właśnie z owulacją.

Testy owulacyjny u kobiet z PCOS są już dobrą zabawą i wymagają pewnej wprawy w interpretacji ich i przy nieregularnych cyklach mogą stać się utrapieniem. Trafienie w jedną owulację pokaże, jak powinny się barwić, kiedy następuje plik LH.

A teraz trochę łopatologi. Kreska testowa powinna barwić się od razu, nie jak test ciążowy po 5 minutach. Kreska barwi się od razu (mocno), kiedy styka się z cieczą, nie jest to bladzioch, średnio bladzioch, ale jak na to patrzysz to jesteś w 100% pewna, że to właśnie oto chodziło. Po wyschnięciu nie ma co porównywać testów, bo one wyglądają podobnie.  Jak się zastanawiasz nad testem i jego kreską, to znak, że jeszcze nie czas.

***

5. Inne objawy

***
Oprócz wspomnianych wyżej objawów podczas owulacji może pojawić się zwiększone libido, a tuż po niej bolesność piersi. Wszystkie inne objawy owulacji mogą już zależeć od danego organizmu.

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (9)

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku

***

**


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.