Obniżona rezerwa jajnikowa, czyli o tym dlaczego jajniki przestają działać i się starzeją

obniżona rezerwa jajnikowa

W tym tekście dowiesz się, co to jest obniżona rezerwa jajnikowa, jakie są twoje szanse na ciąże, jak wygląda leczenie i diagnostyka.

ZOBACZ WPIS: JAKĄ DIETĘ STOSOWAĆ PRZY NISKIEJ REZERWIE JAJNIKOWEJ

***

Zmiany społeczno- ekonomiczne, które powadzą do możliwości podjęcia dobrej pracy przez kobiety, a także sytuacja, jaką jest w pierwszej kolejności pozyskanie kwestii materialnych przed urodzeniem dziecka, spowodowało, że kobiety rodzą pierwsze dzieci po 30, a nawet po 35 roku życia.

Wiek jajników nie jest już w kwiecie, tak jak kobieta, która ma 35 lat. Największa płodność kobiety przypada pomiędzy 20-25 rokiem życia, następnie delikatnie spada. Po 35 roku życia następuje gwałtowny spadek płodności kobiet i zmniejszenie liczby pęcherzyków jajnikowych.

***

Rezerwa jajnikowa

***

Czyli czynnościowy potencjał jajnika, dotyczy liczby i jakości oocytów w jajnikach w aspekcie skuteczności technik wspomaganej reprodukcji i zdolność odpowiedzi jajników na stymulację hormonalną, przeprowadzaną np. podczas procedury zapłodnienia in vitro. Rezerwa jajnikowa jest różna u różnych kobiet i nie jest tylko i wyłącznie ściśle powiązana z wiekiem kobiety. Zależy ona również od wielu czynników genetycznych i środowiskowych.

***

POF

***

Przedwczesne wygasanie czynności jajników jest definiowane, jako zanik czynności jajników przed 40 rokiem życia kobiety. Według danych 1 na 100 kobiet zetknie się w swoim życiu z POF  przed 40 rokiem życia, a 1 na 1000 przed 30 rokiem życia. Wyniki badań laboratoryjnych mogą wskazywać na POF,  jeżeli stężenie estradiolu jest niższe, a zwiększone jest stężenie gonadotropin – FSH i LH.

 

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku

***

Menopauza

***

Możemy podzielić ją na  premenopauzę w której na 6 lat przed menopauzą następuje wzrost stężenia FSH (powód- zanikanie inhibin jajnikowych, których zadaniem jest hamowanie wydzielania FSH, po 35 roku życia spada ich poziom). 4 lata przed następuje również wzrost stężenia hormonu LH. W tym okresie następuje zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graaffa i zahamowanie jajeczkowania. Ciałko żółte traci swoją wydolność oraz następuje spadek progesteronu. Pojawia się więcej cykli bezoowulacyjnych, a pęcherzyki są mniej wrażliwe na działanie FSH.

Długo utrzymujące się wysokie stężenie FSH powoduje zanikanie pęcherzyków jajnikowych.

***

Objawy POF

 • wtórny braku miesiączki, lub zaburzenia miesiączkowania,
 • uderzenia gorąca i inne objawy klimakterium,
 • starania o dziecko bez efektu.

***

Wyniki badań u kobiety z obniżoną rezerwą jajnikową:

 • niskie stężenie estradiolu (E2 < 20 pg/ml),
 • wysokie stężenie gonadotropin (FSH > 20 IU/l),
 • niskie stężenie AMH (hormonu antymüllerowskiego) < 0,5 ng/ml (< 1 ng/ml),
 • stężenie FSH > 40 IU/l  (badanie należy wykonać dwukrotnie w odstępie 4-6 tygodni.

 

Przyczyna wystąpienia POF

***

Opisane w “Premature ovarian failure” przez Grzegorza Stachowiaka, Agnieszkę Zając i Jacka Wilczyńskego.
 • niedobory enzymatyczne,  desmolazy cholesterolu, 17α-hydroksylazy, czy 17, 20-desmolazy,
 • choroby autoimmunizacyjne, w tym niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimoto, pierwotną autoimmunologiczną niedoczynność kory nadnerczy (chorobę Addisona), toczeń rumieniowaty trzewny, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę,
 • galaktozemię, podczas której dochodzi do toksycznego uszkodzenia pęcherzyków jajnikowych przez galaktozę i jej metabolity,
 • czynniki jatrogenne, chemioterapię i radioterapia,
 • infekcje wirusowe – np. epidemiczne zapalenie ślinianek połączone z zapaleniem przydatków,
 • choroby gorączkowe – np. dur brzuszny, malarię, ospę,
 • dużą grupę czynników genetycznych, w tym brak jednego z chromosomów X (np. zespół Turnera, mozai­cyzm), mutacje genu Xq 26-27, występowanie rodzinne (m.in. zespół łamliwego chromosomu X),
 • podłoże idiopatyczne (prawdopodobnie duży odsetek to nierozpoznane mutacje) jest to najczęstsza przyczyna POF.

Jakie badania przy obniżonej rezerwie jajnikowej?

Obecnie coraz częściej stosuje się metody określające rezerwę jajnikową, aby określić szanse kobiety podlegającej procedurze wspomaganego rozrodu na urodzenie dziecka.

 1. AFC – liczba pęcherzyków dojrzewających podczas badania ultrasonograficznego przezpochwowego.
 2. Badanie poziomu hormony anty-Müllerowskiego (AMH).
 3. Badanie inhibin B.

***

Hormon anty-Müllerowski jest produkowany przez komórki warstwy ziarnistej pęcherzyków jajnikowych. Stężenie tego hormonu zaczyna obniżać się w okresie przedmenopauzalnym, co jest spowodowane spadkiem liczby pęcherzyków.

Dodatkowe badania:

 1. Poziom FSH, jest często oznaczanym parametrem, jednak należy pamiętać, że poziom wyjściowy jest różny u kobiet, ponadto w czasie trwania cyklu zmienia się ze względu na poziom inhibiny B i estradiolu i może być trudny do jednoznacznej interpretacji.
 2. Inhibiny, będąca markerem liczby i stopnia dojrzałości pęcherzyków rosnących i dojrzewających.
 3. Estradiol (3 dzień cyklu)
 4. Progesteronu.

 

WAŻNE!!!

Powyższe pomiary nie mówią o jakości oocytów, a tutaj właśnie chodzi o jakość oocytów. Kobiety z obniżoną pulą jajników, mogą posiadać wysoką biologiczną jakość oocytów, co nie będzie oznaczało wielkich problemów przy staraniach o ciąże.

Powikłania

Niedobór estrogenów odpowiedzialny jest za osłabienie mineralizacji kości (osteoporoza) – dotyczy to również młodych kobiet. Konsekwencją tego jest większe ryzyko złamań kości.  Obniżenie estrogenów powoduje zaburzenia metaboliczne skutkiem tego wzrasta ryzyko zachorowania na miażdżyce i choroby układy krążenia. Zanikowe zmiany w układzie moczowo-płciowym mogą powodować (infekcje, suchość pochwy, zaburzenia mikcji).

Leczenie

Leczenie POF jest przyczynowe, jeżeli znana jest przyczyna występowania. Jako główną formę leczenie stosuje się hormonalną terapię zastępczą.

Niepotwierdzone doniesienia, mające na celu przywrócenie płodności kobiet z obniżoną rezerwą jajnikową:

 • stosowanie terapii immunomodulującej (wysokie dawki kortykosterydów lub dożylnie immunoglobin) w celu indukcji owulacji,
 • suplementacja melatoniną, która może przywrócić płodność.
 • suplementacji DHEA podczas której opisano spontaniczne zajścia w ciążę u niepłodnych pacjentek z POF zakwalifikowanych do procedury IVF z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni. Badanie wykazało, że te pacjentki posiadały niskie stężenia dehydroepiandrosteronu, w trakcie suplementacji zaszły naturalnie w ciąże (niepolecane dla pacjentek z prawidłową czynnością nadnerczy)

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (9)


źródło:
1.Katarzyna Jankowska Przedwczesne wygasanie czynności jajników Premature ovarian failure.
2. Barbara Macura Leopold Śliw. Parametry rezerwy jajnikowej i ich przydatność w określaniu aktualnej i przyszłej płodności kobiety.
3. Przedwczesne wygasanie czynnoœci jajników Premature ovarian failure Grzegorz Stachowiak, Agnieszka Zając, Jacek Wilczyńsk.
4. Ocena rezerwy jajnikowej u kobiet w okresie okoomenopauzalnym. Assessment of the ovarian reserve in a group of perimenopausal women. Joanna Korabel, Józef Krzysiek.

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

 Dziękuję za wizytę na moim blogu.

Zapraszam Cię jeszcze tutaj facebook i instagram.

Tagi:

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Comments

  • Agnieszka
  • Maj 20, 2017
  Odpowiedz

  Mam stwierdzone POF i zaszlam naturalnie w ciążę i urodziłam zdrowego synka. Pisze to ponieważ wiem ze kobiety które stykają się z problem niepłodności często szukająinformacji a co za tym idzie jakiejś nadzieji w Internecie. Sama tak robiłam kiedy nie dawani mi r zadnych szans. Mało było informacji na temat POF nie mówiąc już o kobietach które naturalnie zaszły w ciążę. Także dziewczyny nie możliwe jest możliwe .

   • Saba 29
   • Czerwiec 16, 2017
   Odpowiedz

   Mam pytanie a miała Panj robione AMH?JAkies leki Pani brala?GratulCje

  • Magda
  • Czerwiec 27, 2017
  Odpowiedz

  w moim przypadku amh wynosi 0,02,biorę htz od 2 lat. Lekarz powiedział, że jeśli ktoś zaproponuje mi in vitro tzn, że chce wyciągnąć ode mnie kasę.. Proszę o kontakt dziewczyny w podobnej sytuacji.

   • Ania
   • Czerwiec 30, 2017
   Odpowiedz

   Magdo zapraszam do grupy na fb, dużo Dziewczyn ma niskie AMH https://www.facebook.com/groups/1272979662717123/

   • Kasia
   • Styczeń 6, 2018
   Odpowiedz

   Witam, w ciągu kilku miesięcy AMH spadło u mnie z 0,9 do 0,17. W marcu 40 urodziny. Od 6 lat staramy się z mężem o dziecko. Nie wiem co robić… Trafiam na –
   w mojej opinii- niekompetentnych lekarzy, którzy zamiast mnie leczyć, przeciągają ile się da temat w czasie. Na wycięcie polipa czekam od kwietnia! Endo w 20 dc wynosi 19mm! Kiedy o to pytam, słyszę: zdarza się. Czeka mnie in vitro pewnie… Tylko jakie mam szanse? Dramat…

  • Nat20
  • Październik 9, 2017
  Odpowiedz

  Również zmagam się z podobnym problemem- zdiagnozowane POF w wieku 26 lat – buszuję w Internecie, szukam lekarzy, pomocy i informacji. W Internecie ciężko znaleźć konstruktywne informację, a z mężem staramy się o naszego dzidziusia. Również będę wdzięczna za kontakt. W szczególności Agnieszki – z pierwszego komentarza – jesteś dla nas nadzieją 🙂

  Pozdrawiam,
  N.

  • Małgosia
  • Luty 28, 2018
  Odpowiedz

  Moje amh to. 0,14 (: podczas stymulacji do in vitro tylko jedna komórka i zdegenerowana 🙁 aktualnie zaproponowana mi podanie do jajników osocza bogatopłytkowego to ma zwiększyć ilość komórek do pobrania. Metoda jest nowa i bardzo obiecująca. Leczę się w In Victa w Gdańsku u prof. Krzysztofa Łukaszuka.

  • Justyna
  • Kwiecień 12, 2018
  Odpowiedz

  Przy amh 0,8 zaszlam w ciążę przy pomocy invitro,teraz po roku od urodzenia dziecka spadlo do 0,4 ,zakonczylam planowanie rodziny ale czy majac 33 lata mam podjac jakies kroki by opóźnić menopauze? Czy to pewne ze za niedlugo nadejdzie?

  • Zaneta
  • Kwiecień 13, 2018
  Odpowiedz

  Witam ostatnio robilam badania na AMH FSH i estradion,i nie byly robione w miesiaczke Wynik AMH to 5,04 co to oznacza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 shares

Kategorie

Jak lepiej radzić sobie z niepłodnością (9)