Aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą zostać wprowadzone przez mężczyznę do dróg rodnych kobiety podczas stosunku płciowego, który kończy się wytryskiem nasienia. Kobieta natomiast musi być w fazie największej płodności w cyklu – przed, w trakcie, lub chwilę po owulacji. W nasieniu znajdują się plemniki, substancje odżywcze i substancje, które zmieniają Ph pochwy. Wszystko jest po to, żeby im tam był miło i sympatycznie i aby ułtawić im walkę do komórki jajowej i o komórkę jajową. Wygrywa najlepszy.

Jak powstaje życie

Owulacja

Fazę owulacjna rozpoczyna się w momencie wzrostu LH, a kończy wystąpieniem owulacji, która polega na uwolnieniu komórki jajowej z dominującego pęcherzyka jajnika. Przed owulacją następuje maksymalne stężenie poziomu estrogenu, który stymuluje przysadkę do uwalniania LH. Około 32 do 36 godzin po rozpoczęciu uwalniania LH z pęcherzyka dominującego uwalnia się komórka jajowa.

Tak wygląda pęcherzyk, który przed owulacją “przebija” się z jajnika i wyrzuca z siebie komórkę jajową.

owulacja obrazek

Pod wpływem hormony lutenizująceg (LH, hormon, który kobiety badają stosując paski owulacyjne) dochodzi do przyśpieszenia wzrostu pęcherzyka. Wybrzuszony pęcherzyk wydziela substancje chemiczne, które powodują, że strzępki jajowodu zbliżają się do niego. Z tego wybrzuszenia wydobywa się płyn, który widać w zatoce douglasa na USG i komórka jajowa, którą wychwytuje jajowód i dalej to już wiecie…

Zapłodnienie

Wygrywa najlepszy plemnik. Plemniki są bardzo mądre i kierują się w stronę substancji wydzielanych przez komórkę jajową. Odżywiają się fruktozą pochodzącą ze spermy i dzięki niej mają energię machać witkami i się przemieszczać.

Kiedy plemnik dotrze do komórki jajowej przykleja się do niej. Następnie plemnik przyklejony do komórki jajowej uwalnia z akrosomu substancje chemiczne rozpuszczające osłonki jajowe. W miejscu zetknięcia z plemnikiem, jajo uwypukla się, tworząc wzgórek przyjęcia, do którego wnika główka plemnika. I tutaj następuje piękne zapłodnienie. Po tym akcie, komórka wytwarza nową osłonkę i nie może być już zapłodniona przez inny plemnik.

komórka jajowa i plemniki

plemnik

plemnik

cc: Courtesy of the film, Building Babies. (c) Mona Lisa

Podziały

Zapłodniona komórka jajowa ulega licznym podziałom. Po 40-48 godzinach powinno pojawić się 3-5 blastomerów, trzecia doba to czas na 7-8 blastomerów, a piąta doba, to czas blastocysty.

Na zdjęciu zapłodniona komórka – 3 dni i 8 komórek

zapłodniona komórka

Na zdjęciu – zapłodniona komórka 4 dni

zapłodniona komórka 4 dni

Scanning electron micrograph of a human embryo, 12-16 cell stage, day 4.

Implantacja

Przeczytaj: Implantacja, dlaczego się nie udaje

Implantacja to moment w którym blastocysta łączy się z ciałem kobiety. Ważna rolę odgrywa tutaj endometrium, czyli błona wyścielająca jamę macicy, która dzięki odpowiednim hormonom, została przygotowana na przyjęcie zarodka. Implantacja zachodzi między 6 a 10 dniem po zapłodnieniu. Blastocysta dostaje się do jamy macicy około 5-6 dnia po owulacji. Kiedy blastocysta znajdzie się w macicy, osłonka przejrzysta, która ją otacza pęka pod wpływem enzymów proteolitycznych. Kluczową rolę przy przygotowaniu endometrium bierze udział prawidłowo rozwinięte ciałko żółte.

implantacja

Pozytywny test ciążowy

Przeczytaj: Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy
Przeczytaj: Pozytywny, negatywny test ciążowy.Kiedy test może oszukać

fałszywie dodatni test ciążowy

Embrion

Embrion ludzki mający 40 dni. Wczesny rozwój głowy, oczu, stóp i rąk

embrion 40 dni

Mam 8 tygodni 😉

face-7-8weeks-lunar-caustic

Jak powstaje życie. Embrion 8 tygodni


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:
http://www.webmd.com/baby/ss/slideshow-conception
http://www.justthefacts.org/get-the-facts/when-life-begins/
http://gloriajoyvictor.blogspot.com/2009/11/1.html