Owulacja to czas w której kobiety stają się bardziej atrakcyjne dla otoczenia. Myślisz, że widać, kiedy kobieta ma owulację? Ostatnio zapytała mnie moja znajoma. Na początku nie wiedziałam, czy słowo widać = coś ją boli, inaczej się zachowuje, jest ładniejsza, inaczej pachnie.  No, bo wiesz, ja widzę u mnie w biurze, które kobiety są w której  fazie cyklu miesiączkowego, to widać i zawsze udaje mi się trafić.  Kobiety emanują czymś w okresie owulacji? Ciekawe, czy potrafią zwabić tym mężczyzn?

Nie zastanawiając się i wierząc w coś co jest naturalne od zarania dziejów, odpowiedziałam: “Wiesz, myślę, że coś w tym może być”.

Nie czekając długo, zaczęłam wertować publikacje medyczne i szukać potwierdzenia moich słów. Ach, człowiek rośnie kiedy swoje własne obserwacje zostają potwierdzone dodatkowo badaniami.

 Kobiety podczas owulacji mają bardziej atrakcyjne twarze! Owulacja zmienia kobietę

Najnowsze badania sugerują, że ludzie potrafią wskazać portrety kobiet, które są w okresie płodnym. Te kobiety wydają się bardziej atrakcyjne, niż fotografie tych samych kobiet zrobionych podczas fazy lutealnej (faza po owulacji).

W przeprowadzonym badaniu udział wzięli mężczyźni i kobiety, którzy oceniali atrakcyjność kobiet na dwóch fotografiach. Jedna została zrobiona podczas fazy folikularnej, druga w fazie lutealnej, czyli po owulacji.

Zdjęcia były wykonane w tym samym miejscu, w standardowych warunkach oświetlenia na prostym białym tle i tym samym aparatem. Kobiety miały za zadanie nie uśmiechać się i nie używać kosmetyków. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku od 19 do 33 lat.

Wyniki badań pokazały, że kobiety, które były w okresie owulacyjnych wydawały się bardziej atrakcyjne dla mężczyzn. W badaniu stosowano również technikę zakrywania włosów i uszu na fotografiach. Rezultat był taki, że kobiety na fotografiach podczas owulacji z zakrytymi uszami i włosami nie były atrakcyjne. Stąd wniosek, że uszy i fryzura podczas owulacji również wpływają na atrakcyjność kobiet.

Kobiety nie potrafiły jednoznacznie wskazać, która z kobiet jest atrakcyjna, ale zapytane, które są uwodzicielskie wskazywały trafnie w kobiety podczas owulacji. Badacze sugerują, że kobiety podczas owulacji mogą stwarzać dla siebie konkurencje. Kobiety z naturalnymi cyklami z wyższym stężeniem estrogenów wskazywały częściej kobiety podczas owulacji, jako te, które są uwodzicielskie, niż kobiety z niskim poziomem estrogenów. Estrogen odpowiedzialny jest za dojrzewanie płciowe i regulację cyklu miesiączkowego.

Zgadnij, które zdjęcie przedstawia kobietę podczas owulacji

owulacja

Podczas owulacji uszy, twarz i piersi stają się symetryczne 

Tkanki miękkie, takie jak uszy, palce i piersi stają się bardziej symetryczne w dniach poprzedzających  owulację co dla wielu ludzie staję się również wizualnie atrakcyjne. Symetria na początku cyklu jest zazwyczaj niska i wzrasta do wartości szczytowej w dniu owulacja, a następnie zmniejsza, aż zaczyna się miesiączka. Asymetria zmniejsza się w dniu owulacji o 30% w porównaniu z  dniem miesiączki. Ta zmiana może być postrzegana przez mężczyzn, jako nagłe zwiększenie atrakcyjności.

Mężczyźni i kobiety w wielu badaniach potwierdzali fakt, że ludzie z symetrią twarzy są dla nich bardziej atrakcyjni. Natura, jak widać zadbała o to, żeby w okresie płodnym zwabić potencjalnego samca.

W kontekście rozwoju ludzkich zachowań seksualnych taki system mógł ewoluować i kiedyś służył kobietom do zwiększenia prawdopodobieństwa zapłodnienia.

Dużo symetryczny twarzy TUTAJ


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:
1.Human Reproduction vol 11 no 11 pp 2477-2480, 1996 Symmetry and ovulation in women
2. Female facial attractiveness increases during the fertile phase of the menstrual cycle. S Craig Roberts, Jan Havlicek, Jaroslav Flegr, Martina Hruskova, Anthony C Little, Benedict C Jones, David I Perrett, and Marion Petrie
3.Men’s preference for the ovulating female is triggered by subtle face shape differences. Bobst C, Lobmaier JS.
4. Can women detect cues to ovulationin other women’s faces? S. Lobmaier

*Pani podczas owulacji to Pani po lewej. 🙂