Społeczeństwo nazwało ją “Frankenbabies”. Pierwsza udana próba in vitro obchodzi urodziny

pierwsze dziecko z in vitro

 

 

Niedrożne jajowody w latach 70-tych były ogromną przeszkodą w zajściu w ciąże. 8 lat później dzięki in vitro, za sprawą cesarskiego cięcia na świat przyszła mała dziewczynka o wadze 2,6kg.

Społeczeństwo nazwało ją  “Frankenbabies”.

Przed narodzinami Dziewczynki Louise, Państwo Brown starali się bezskutecznie o ciąże 9 lat. W listopadzie 1977 roku zdecydowali się skorzystać z zabiegu IVF, jako nowej metodzie walki z niepłodnością, nieznanej i kontrowersyjnej w wielu środowiskach.

10 listopada 1977 roku, Pani Brown przeszła procedurę IVF, która po raz pierwszy zakończyła się powodzeniem.

25 lipca 1978 przyszła na świat Luois pierwsze dziecko z in vitro. 

Wywołało to ogromny szum medialny, a do rodziców Louise przybywały listy, w których sugerowano, że dzieci z próbówki powinno się trzymać w muszli klozetowej. Wśród wielu niepochlebnych listów znalazło się wiele takich  w którym ludzie dziękowali za nadzieję, że im też się uda.

Metoda IVF została opracowana przez Patrick Steptoe i Robert Edwards . W 2010 roku Edwards otrzymał za to Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

 

 

Na zdjęciu: Louise Brown, pierwsze na świecie “dziecko z próbówki” wkrótce po przyjściu na świat w szpitalu w Oldham w 1978 r.

Źródło zdjęcia
Źródło tekstu

 

 

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares

Kategorie