Poznaj hormony – Estrogen

poznaj-hormony-1

Estrogeny to ważne hormony kobiece. Estrogen regulowany jest przez hormon FSH i zależy od funkcjonowania podwzgórza i przysadki. FSH trzyma rękę na pulsie i kontroluje poziom estrogenów stymulując jajniki do ich produkcji. Estrogeny zaliczane są do hormonów steroidów, a to znaczy, że do ich wytwarzania potrzebny jest cholesterol. Substratem do wytworzenia, czyli produktem z którego pochodzą jest testosteron i androstendion. Synteza zachodzi w jajnikach oraz w niewielkim stopniu w innych tkankach: łożysku, tkance tłuszczowej, kościach, mózgu, pęcherzyki jajnikowe.

Kobiety podczas menopauzy mają niedobór estrogenów, bo ich jajniki przestają je wytwarzać. U młodej kobiet dużo estradiolu w cyklu powoduje sygnał aby przysadka zakończyła wydzielanie FSH. U kobiet podczas menopauzy brak jest tego sygnału, dlatego w badaniach wzrasta FSH.

 

Estrogeny są odpowiedzialne za przygotowanie endometrium, cykl miesiączkowy oraz przemiany metaboliczne i profil lipidowy oraz gospodarkę wapniową. Teraz już rozumiecie dlaczego podczas menopauzy zwiększa się ryzyko osteoporozy i zmniejsza się metabolizm.

 

ESTROGENY

Najbardziej aktywnym estrogenem jest estradiol.  Główne postacie u kobiet to estron E1 (wytwarzany przez jajniki i tkankę tłuszczową), estradiol E2 najsilniejszy estrogen (rozrost błony macicy) oraz estriol E3 (wzrost podczas ciąży).

Co reguluje cykl miesiączkowy? Jak to działa z estrogenem?

 • estrogen
 • progesteron
 • hormon folikulotropowy FSH
 • hormon luteinizujący LH

Na początku cyklu przysadka uwalnia FSH to daje znak, aby rozpoczęło się dojrzewanie pęcherzyków. FSH stymuluje pęcherzyki do wydzielania poziomu estradiolu. Dużo estradiolu daje sygnał  (jak rosną pęcherzyki wzrasta estradiol, dlatego podczas stymulacji do in vitro bada się jego poziom) aby przysadka zakończyła wydzielanie FSH. Wysoki poziom estrogenu jednocześnie daje sygnał przysadce aby ta uwolniła LH i bum następuje ostatecznie dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i owulacja FSH spada i LH spada. Dalej rolę przejmuje już progesteron, a estrogen usuwa się w cień. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia progesteron sobie spada i znowu wzrasta estrogen.

mestrual1

Kobiety, które cierpią na POF (przedwczesne wygasanie czynności jajnika) w badaniach mają wysokie FSH i niski estadiol.

POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników jest definiowane, jako zanik czynności jajników przed 40 rokiem życia kobiety. Według danych 1 na 100 kobiet zetknie się w swoim życiu z POF  przed 40 rokiem życia, a 1 na 1000 przed 30 rokiem życia. Wyniki badań laboratoryjnych mogą wskazywać na POF,  jeżeli stężenie estradiolu jest niższe, a zwiększone jest stężenie gonadotropin – FSH i LH.

Menopauzę możemy podzielić ją na premenopauzę w której na 6 lat przed menopauzą następuje wzrost stężenia FSH (powód- zanikanie inhibin jajnikowych, których zadaniem jest hamowanie wydzielania FSH, po 35 roku życia spada ich poziom). 4 lata przed następuje również wzrost stężenia hormonu LH. W tym okresie następuje zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graffa i zahamowanie jajeczkowania. Ciałko żółte traci swoją wydolność oraz następuje spadek progesteronu. Pojawia się więcej cykli bezoowulacyjnych, a pęcherzyki są mniej wrażliwe na działanie FSH (FSH stymuluje jajniki do wytwarzania estradiolu).

Długo utrzymujące się wysokie stężenie FSH powoduje zanikanie pęcherzyków jajnikowych.

To była krótka wzmianka na temat FSH, które jest istotnie powiązane z estrogenem.

Rola estrogenów

 • Promowanie powstawanie żeńskich cech płciowych
 • Przyspieszenie metabolizmu
 • Regulacja cyklu miesiączkowego
 • Zwiększenie wzrostu tkanki macicy
 • Zachowanie gęstość kości

 

Dlaczego masz za mało estrogenów? Przyczyną może być przedwczesne wygasanie czynności jajnika, patologie rozwoju jajników. Zanikanie estrogenów podczas menopauzy, to fizjologia.


Dlaczego masz za dużo estrogenów? Zaburzenia gospodarki hormonalnej może mieć różne podłoża. Wzrost estrogenów powiązane jest z przyjmowaniem leków, otyłością, PCOS i endometriozą. Istnieją również badania, które mówią, że wpływ na zwiększoną ilość estrogenów ma styl życia i związana z nim dieta, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe usuwanie estrogenów (zaburzona praca wątroby).

OBJAWY

 

za-duzo-estrogenow-1


Tą krótką notatką chciałam Was wprowadzić w podstawy o estrogenach, zanim weźmiemy się za wpływ diety, stylu życia i ziółek.

Kolejne wpisy z serii o estrogenach:

Ksenoestrogeny – sprawdź, jeżeli masz za dużo estrogenów

Fitoestrogeny – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Zioła, które obniżają estrogeny

Lista ziół, które wpływają na działanie estrogenów


źródło: Bibliografie umieszczę wkrótce lub pojawi się pod ostatnim wpisem z serii o estrogenach, fitoestrogenach i ksenoestrogenach.

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

 Dziękuję za wizytę na moim blogu.

Zapraszam Cię jeszcze tutaj facebook i instagram.

Tagi: , ,

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zdrowie to również jedzenie, przepisy i wolny czas. :)
Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  Muszę podsunąć Pani stronę siostrze. Niestety też choruje na PCOS, niedawno się dowiedziała:/

   • Ania
   • Styczeń 3, 2017
   Odpowiedz

   Zapraszam Twoją siostrę na grupy wsparcia. Z pcos można żyć i się mu nie dać

  • Aleksandra
  • Styczeń 11, 2017
  Odpowiedz

  Cieszę się, że trafiłam na tę stronę. Z zapartym tchem będę się zagłębiać w artykuły.
  PCOS chyba nie mam – zmagam się z wtórnym podwzgórzowym brakiem miesiączki. Niski estradiol, cienkie endometrium, małe pęcherzyki… i do tego problemy z glikiemią. Ale wszystko jest do zwalczenia, wierzę w to 🙂

   • Ania
   • Styczeń 12, 2017
   Odpowiedz

   Witaj, zachęcam jeszcze do zapoznania się z tym wpisem o przyczynach zaburzeń miesiączkowania, dużo pisałam o wpływie stylu życia i dietą -> http://www.towsrodku.pl/home/zaburzenia-miesiaczkowania/

   Mam nadzieję, że wskazówki na blogu pomogą 🙂

 2. Odpowiedz

  Czy można samemu zbadać poziom estrogenu czy trzeba udać się do specjalisty? Jestem ciekawy z z moim organizmem jest wszystko w porządku.

  1. Odpowiedz

   Możesz wykonać badanie w laboratorium na własną rękę.

 3. Odpowiedz

  W bardzo przystępny sposób opisany hormon, wielu studentów na pewno skorzysta z tego wpisu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares

Kategorie