Słowo probiotyk znaczy „pro bios”, czyli „dla życia” i jest to aktualna definicja WHO. Najczęściej do probiotyków zaliczane są bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, jak również Saccharomyces cerevisiae ssp boulardii  niektóre gatunki Escherichia i Bacillus.

***

Szczepy, aby mogły być uznane za probiotyczne, muszą wykazywać szereg popartych badaniami  korzyści zdrowotnych!!! Szczepy a nie rodzaje bakterii, które wymieniłam wyżej.

***

 

Co to znaczy?

Działanie probiotyczne odnosi się tylko do jednego testowanego szczepu, nie do gatunku, rodzaju lub do ogółu bakterii mlekowych. Dodatek w produktach  Lactobacillus (bakterii kwasu mlekowego) oznacza, że dany produkt nie jest probiotykiem, bo powinien być określony w nim szczep.

Nie oznacza to jednak tego, że pałeczki kwasu mlekowego nie mają żadnych właściwości, one również działają pozytywnie na zdrowie człowieka, jednak nie można tak ogólnej grupy nazwać probiotykiem i nadać im konkretnego działania.

Nazwa bakterii probiotycznej musi w swoim składzie zawierać trzy członową nazwę szczepu, który ma udowodnione działanie w badaniach.

Szczep probiotyczny musi składać się z nazwy rodzajowej, nazwy gatunku oraz oznaczenie literowo-cyfrowego (Lactobacillus casei DN 114001, Lactobacillus rhamnosus GG).

Ciekawostka Actimel

W działaniach marketingowych oraz nazwach handlowych można stosować nazwy własne. Tak robi Actimel, używając w Activi nazwy Lactobacillus casei Defensis.

Szczepy muszą przejść szereg badań zanim nada im się działanie probiotyczne, najczęściej trwa to kilka lat.

jogurt

***

Probiotyki w jogurtach

Przykłady szczepów, które można spotkać na naszym rynku i ich działanie.

 

B. lactis Bb-12 –  zmniejszenie zapalenia skóry wywołanej Streptococcus thermophilus  (paciorkowiec) zapobiega biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków, zapobiega biegunce rotawirusowej u dzieci przewlekle hospitalizowanych.

Gdzie szukać? Bakoma – jogurt naturalny 0%, Jana naturalny jogurt probiotyczny

Lactobacillus acidophilus  i L5- wrzodziejące zapalenie jelita, leczenie zaburzeń motorycznych jelit, biegunka.

Gdzie szukac? Biedronka Tola (OSM Kalisz), Jana naturalny jogurt probiotyczny, Krasnystaw jogurt naturalny, Lidl Pilos (OSM Kalisz)

zródło probiotyków: Konsumentalista.pl – Porównanie jogurtów naturalnych

*

Więcej probiotyków i ich wpływ na człowieka:

szczepy-jak-dzialaja-1

probiotyki

 

Źródło: numer 5

Jak działa taki probiotyk?

Szczepy probiotyczne przywracają naturalny stan bakterii jelitowych. Bakterie probiotyczne konkurują o substancje odżywcze z patogenami. Chronią przed kolonizacja przez szkodliwe bakterie, obniżają PH. Poprawiają działanie układu immunologicznego.

Czy warto spożywać probiotyki?

Odpowiedź brzmi:

WARTO!


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:
1.Elzbieta Klewicka
. Aktywność przeciwgrzybowa bakterii fermentacji mlekowej z rdzaju lactobacillus.
2. Adrianna Nowak, Katarzyna Ślizewka, Zdzisława Libudzisz – Probiotyki – Historia i mechanizm działania.
3. Prawidłowy ekosystem pochwy kluczem do sukcesu w operacjach ginekologicznych.
4. Konsumentalista.pl Wpis- Porównanie jogurtów naturalnych
5. PROBIOTYKI – ASPEKTY FUNKCJONALNE I TECHNOLOGICZNE Monika Jach , Renata Łoś , Maciej Maj2, Anna Malm