Skąd się bierze PCOS? Czy odpowiedzialne są za to Twoje geny?

skąd się bierze pcos

Zastanawiałyście się kiedyś, skąd się bierze PCOS? Jestem pewna, że szukałyście jego przyczyny. Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie dyskusja, w której kilka osób sugerowało, że za PCOS odpowiedzialne są geny.

Trudno odmówić im racji, gdyż faktycznie istnieje podejrzenie, że to geny odpowiedzialne są za PCOS.

Przy tej dyskusji powstał jednak nieprawidłowy wniosek wielu uczestniczek, że skoro PCOS to geny, to nic z tym się nie da zrobić. I z tym się zgodzić nie mogę.

Leczeniem pierwszego rzutu w przypadku PCOS powinna być zmiana stylu życia!

webinar logo pco

Sprawdź, ile wiesz na temat PCOS. Wypełnij QUIZ!

 

 

Naukowcy sugerują, że czynniki genetyczne i środowiskowe przyczyniają się do rozwoju zespołu policystycznych jajników (PCOS), ale nie wiadomo dokładnie, co go powoduje.

Zdarza się, że PCOS często występuje rodzinnie, co sugeruje, że zespół jest prawdopodobnie spowodowany, przynajmniej w części, poprzez zmianę lub mutację w jednego albo kilku genów.

Kobiety są bardziej narażone na rozwój PCOS, jeśli ich matka lub siostra również go ma. PCOS prawdopodobnie wynika z kombinacji przyczyn, w tym genów i czynników środowiskowych.

Zobacz – Kryteria rozpoznania PCOS

Skąd się bierze PCOS?

Większość objawów PCOS jest spowodowanych wyższymi niż normalne poziomami pewnych hormonów, zwanych androgenami.
Wysoki poziom androgenów może:

 • Zaburzać sygnały z mózgu, które zazwyczaj prowadzą do owulacji, tak, że nie zachodzi jajeczkowanie regularnie.
 • Przyczynić się do powstawania pęcherzyków w jajnikach.
 • Produkować inne objawy PCOS (nadmierne owłosienie i trądzik).

Inne objawy PCOS wynikają z problemów z insuliną. To ona pomaga glukozie wniknąć z krwiobiegu do komórek, gdzie zamieniana jest w energię. Gdy komórki nie reagują normalnie na insulinę, poziom glukozy we krwi wzrasta. Kiedy wzrasta poziom glukozy, Twoja trzustka pragnie go obniżyć i produkuję coraz więcej insuliny.

Nadwyżka insulina zwiększa wytwarzanie androgenów,  który następnie mogą powodować objawy PCOS. Wysoki poziom insuliny może także zwiększyć apetyt i prowadzić do nadwagi.
Aby zatrzymać ten kołowrotek, należy zmienić styl życia, bo geny to jedno, ale to, czy one dadzą o sobie znać, to inna sprawa. Na to już masz wpływ.

Czy istnieje lekarstwo na PCOS?

Nie ma jeszcze lekarstwa na zespół policystycznych jajników, ale pierwszym rzutem walki z PCOS powinna być zmiana stylu życia.

Jeżeli chcesz rozpocząć dietę, powinnaś zapoznać się z tym obszernym artykułem – Dieta PCOS 🙂
Utrata masy ciała i większa aktywność fizyczna mogą zminimalizować wiele objawów PCOS. Utrata wagi może przywrócić owulację, twoje cykle miesiączkowe staną się regularne co może zwiększyć szanse na ciążę. Utrata wagi zmniejsza ryzyko cukrzycy i obniża poziom cholesterolu. Dla wielu kobiet utrata masy ciała zmniejsza takie objawy jak nadmierny wzrost włosów i trądzik. Aktywność fizyczna może też zmniejszyć depresję związaną z PCOS.

Dołącz do grupy na FB – PCOS DIETA

 

Źródło:
1. National Institutes of Health. Polycystic Ovary Syndrome (PCOS)
2. Pozostałe wpisy na towsrodku.pl

Tagi:

Related Posts

by
Witaj, nazywam się Ania i tworzę to miejsce z myślą o osobach, które starają się o dziecko i interesują się swoim zdrowiem. Zawodowo zajmuję się dietoterapią niepłodności.
Previous Post Next Post

Comments

  • Marysia
  • Październik 26, 2017
  Odpowiedz

  Potwierdzam! U mnie zmiana stylu życia, wiecej sportu i dodatkowa suplementacja ovarinem pomogła mi w staraniach o dziecko <3

  • Marta
  • Listopad 15, 2017
  Odpowiedz

  Czy możliwe jest, że lekarz może stwierdzić PCOS tylko na podstawie badań hormonalnych? U mnie właśnie tak było. Robiłam kilka razy USG narządów rodnych – żaden z lekarzy nie stwierdził PCOS. Dopiero badania hormonalne podsunęły takie rozwiązanie lekarzowi – który jeszcze na tej samej wizycie polecił inofolic – stwierdził jeszcze, mogę mieć IO i zalecił wykonanie testu OGTT, który również wypadł prawidłowo. Jestem zdezorientowana, nie wiem tak naprawdę co mi faktycznie dolega.

   • Ania
   • Listopad 18, 2017
   Odpowiedz

   Marto, tu znajdziesz kryteria rozpoznania zespołu. http://www.towsrodku.pl/co-to-jest-pcos/

   • Agata
   • Listopad 19, 2017
   Odpowiedz

   Sam test glukozowy niewiele wniesie, trzeba robić krzywą glukozową jednocześnie z insulinową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 shares

Kategorie