Sok z marchwi to doskonały sposób na zachowanie młodości, dostarczenie witamin, usunięcie z organizmu tego co może wywoływać nowotwory, złe samopoczucie i spadek energii – mam tutaj na myśl wolne rodniki, które niszczą nas organizm.

Marchewka to doskonałe źródło witamin A,C,E, karotenoidów i polifenoli! Ilość witamin w soku wygląda następująco. 

ok z marchwi

Dlaczego świeży sok z marchwi jest lepszy od pasteryzowanego?

sok z marchwi

Wszystkie procesy cieplne stosowane na marchwi powodują zmniejszenie zawartości karotenoidów. Poprzez blanszowanie tracimy 17% karotenoidów, gotowanie to 13% straty, gotowanie na parze to 8% spadku karotenoidów. Obróbka przy pomocy ciepła powoduje zmniejszenie aktywności antyoksydacyjnej marchwi!

W praktyce wygląda to następująco:wyciskany-sok-z-marchwi-vs-pospolity-sok-dla-dzieci

Świeżo wyciskany sok marchwi zawiera 8,40 mg betakarotenoidów, a pospolity soczek w zielonym opakowaniu zawiera w swoim składzie 4,99 mg betakarotenoidów.

Karotenoidy występujące w marchwi powinny przyjmować wartości: α-karoten 4,6 mg  i β-karoten 8 -11 mg w 100 g.

***

Dlaczego warto pić sok z marchwi?

 

Sok z marchwi to witamina A (retinol)

Dzienna dawka witaminy A  to 800 uq (0,85 mg), czyli pół szklanki soku

W 100 ml soku z marchwi znajduje się 100% dziennej dawki witaminy A. Biodostępność karotenoidów w ludzkim organizmie wynosi od 19% do 34%.

Co to znaczy? Wiele osób ma obawy przed przedawkowaniem witaminy A, jednak nikt nie zwraca uwagi na ich przyswajanie. W 100 ml soku jest około 0,85 mg witaminy A, do organizmu dostanie się około 0,28 mg (25% dziennej zalecanej dawki).

Witamina A:witamina-a

Karotenoidy – to z nich powstaje witamina A

Karotenoidy to pomarańczowoczerwone barwniki. Są stosowane, jako dodatki do wielu  produktów spożywczych napojów.

Ile czasu potrzeba, aby karotenoidy znalazły się we krwi?

W grupie osób w której podano jednorazowo 12 mg, 30 mg beta karotenu lub 270 g marchewki – jego stężenie we krwi maksymalne wystąpiło 24-48 godzin. To badanie pokazało, że jednorazowe przyjęcie warzyw nie spowodowało wielkiego skoku karotenoidów w organizmie.

Czy witaminę A można przedawkować?

Witaminę A można przedawkować. Dzienna dawka powinna wynosić  800 µg. Taką dawkę mamy w niepełnej szklance soku (proszę pamiętać o biodostępności). Picie czystego soku powinno mieć miejsce 2-3 razy w tygodniu. Ta forma będzie miała doskonałe oddziaływanie terapeutyczne.

Czy wiesz, że…
witamina A zmniejsza trądzik?

marchew na tradzik

Witamina A polecana jest na trądzik wywołany androgenami. Podwyższona produkcja łoju spowodowana jest zwiększoną aktywnością androgenów w gruczołach łojowych. Izotretinoina (jedna z form witaminy A) efektywnie redukuje produkcję łoju i zmniejsza trądzik.

Sok z marchwi to 20% biotyny!

Biotyna to inaczej witamina B7. Dieta o niskiej zawartości biotyny upośledza produkcję insuliny. Biotyna buduje prawidłową warstwę lipidów w skórze, a jej niedobór powoduje występowanie wysypki skórnej.

Sok z marchwi to witamina C

W 100 gramach marchwi jest 5,9 mg witaminy C. Dzienna dawka to 1 mg/kg (niektórzy zalecają 200 mg dziennie niezależnie od wagi).

marchew witamina c

Po co nam witamina C?

Witamina C utrzymuje odpowiedni potencjał oksydacyjny, wymiata z organizmu to co go psuje i niszczy. Badania wykazały, że witamina C dodana do podłoża hodowlanego, spowodowała mniejsze uszkodzenia DNA materiału badanego.

Czy wiesz, że…

biodostępność witaminy C wynosi 100% do dawki 200 mg, powyżej ulega ona obniżeniu.

witamina c na przeziebienie

Witamina C jest niezbędnym egzogennym składnikiem pokarmowym dla człowieka, a jej niedobór powoduje osłabienie organizmu i podatność na wiele chorób infekcyjnych, które mogą obniżać płodność. Jej główną rolą jest działanie antyoksydacyjne.

Duże dawki witaminy C (powyżej 2000 mg/dobę) mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych oraz zaburzenia układu pokarmowego.

witamina c

3 kolory marchwi, czyli która jest najlepsza

carrots-1149173_1920

♦ Marchew pomarańczowa – ma dużo karotenoidów.

♦ Marchew biała – zawiera śladowe ilości karotenoidów, ale ma dużo cukrów.

♦ Marchew purpurowa – zawieraj acylowane antocyjany i najwięcej błonnika.

Sok z marchwi to witamina młodości – witamina E

Zawartość witaminy E w 100g marchwi wynosi 0,66 mg. Dzienna zalecana dawka to 1000 mg lub 1500 jm

witamina E

Witamina ta, zwana „witaminą młodości”, uczestniczy w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów, przekazywaniu sygnałów nerwowych oraz w procesach rozrodczych. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie jajników. Udowodniono, że niskie stężenie witaminy E jest związane z zaburzeniami owulacji u kobiet.

Razem w witaminą C należą do antyoksydantów, które w mogą redukować poziom wolnych rodników. Witamina E jest silnym antyoksydantem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fosfolipidów, wchodzących w skład błon komórkowych Z kolei obecność tokoferoli i tokotrienoli, zawartych pod postacią witaminy E, chroni organizm przed starzeniem.witamina-E MARCHEW

Aby witamina E działała jak należy – potrzebne są do tego inne witaminy

Sprawna regeneracja rodnika tokoferylowego (witamina E) zależy od prawidłowych stężeń innych antyoksydantów (witaminy C, witaminy E, glutationu, ubichinonu (koenzymu Q). Niedobór ich może obniżać działanie antyoksydacyjne witaminy E.

Dlatego suplementacja witaminy E wymaga stosowania innych antyoksydantów, jak witamin C, A, koenzymu Q.

 

Sok z marchwi poprawia płodność kobiet i mężczyzn! Ważne

machew

 

All- trans retinol  jest formą witaminy A, która jest kluczowa dla płodności mężczyzn i kobiet oraz w rozwoju embrionalnym. Tę formę witaminy A znajdziemy właśnie w roślinach.

Witamina A dla kobiet!

Witamina A wpływa na prawidłowe tworzenie się komórek jajowych oraz zagnieżdżanie zarodka. Braki witaminy A powodowały w badaniach występowanie różnych wad zarodków. Część z nich ze względu na liczne mutacje nie mogły zagnieździć się w macicy. Suplementacja witaminą A zlikwidowała ten problem. Wszystkie te badania były prowadzone na zwierzętach, sami rozumiecie. O wadach zarodków, jakie powodowały niedobory witaminy A , przeczytacie w tym badaniu.

ile-mm-powinien-miec-pecherzyk-przy-clo-i-owulacji-pecherzyk-powinien-wynosic-18mm-20mm-jednak-zazwyczaj-jest-on-wiekszy-22mm-24-mm

Witamina A dla mężczyzn! 

W badaniu w którym wzięli udział Panowie z obniżonymi parametrami nasienia i Panowie ze zdrowym nasieniem wykazało, że uszkodzenia DNA plemników była większa u tych osób które miały zmniejszone stężenie witaminy A. Panowie z obniżoną płodnością, wykazywali mniejsze ilości tej witaminy, niż grupa zdrowych mężczyzn. Inne badania wskazują, że witamina A odbywa kluczową rolę z procesie spermatogenezy, ta ich rola jest tak skomplikowana, że wymagałaby stworzenia dodatkowego wpisu, ale zainteresowanych już teraz odsyłam do tych dwóch badań: badanie 1, badanie 2 

 

Czego używam do wyciskania soku?

Od ponad roku wszystkie moje soki cisnę na takiej wyciskarce marki Hurom. 

wyciskarka do soków

Sok z marchwi działanie

Sok z marchwi zmniejsza ryzyko wystąpienia “złego” chlesterolu LDL, co przeciwdziała miażdżycy!!! Nadwyżka cholesterolu nie dotyczy tylko osób otyłych i starszych! Osoba szczupła i młoda również może mieć wysoki cholesterol.

Badania wykazały, że wyciąg z marchwi może hamować komórki nowotworowe i powodować zatrzymanie cyklu komórkowego w komórkach białaczki. Wyniki sugerują, że marchew może być doskonałym źródłem biologicznie czynnych związków chemicznych do leczenia białaczki.

sok z marchewki

Na jakie choroby sok z marchwi?

 • stany zapalne,
 • brak energii,
 • stany melancholii,
 • przewlekły stres,
 • infekcje,
 • nowotwory,
 • miażdżyca,
 • wysoki poziom złego cholesterolu,
 • obniżone parametry nasienia,
 • problemy z trądzikiem,
 • problemy z owulacją,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • obniżenie odporności,
 • choroby skórne,
 • zaburzenia neurologiczne (Parkinson, Alzheimer, schizofrenia, stwardnienie rozsiane),
 • zaburzenia przewodu pokarmowego (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
 • choroba reumatyczna

jak zrobic sok z marchewki

Zobacz poprzednie wpisy o sokach 

 Czytaj: 5 przepisów na soki warzywne
C
zytaj: Sok z buraka, dlaczego warto go pić


Wpis powstał we współpracy z marką HUROM, która od 1974 roku jest liderem na światowym rynku wolnoobrotowych wyciskarek do soków, więcej dowiecie się na ich stronie www.hurompolska.pl
KOD RABATOWY 5% “TOWSRODKU” na stronie 
hurom.com.pl

hurom


1. Kalina Maćkowiak i inni. Współczesne poglądy na rolę witaminy C.
2. Czy stosować witaminy E u kobiet po menopauzie?  Grażyna Bednar
3. Piotr Domaradzki, Agnieszka Malik, Wiesław Wójcik. Zawartość β-karotenu i witaminy C w wybranych produktach marchwi.
4. Rola witaminy C w uszkodzeniach oksydacyjnych DNA Role of vitamin C in oxidative DNA damage Maria Konopacka
5. Beata Roszkowska. Porównanie składu chemicznego korzeni marchwi.
6. Jolanta Szymańska-Pasternak, Anna Janicka, Joanna Bober. Witamina C jako oręż w walce z rakiem Vitamin C as a weapon against cancer
7. Karotenoidy i ich funkcje biologiczne. A. Szterk, P. P. Lewicki
8. Wpływ blanszowania marchwi i gotowania mrożonek na zmiany zawartości karotenoidów i właściwości antyoksydacyjne. M. Fik, R. Macura, A. Zawiślak
9. Witamina A – funkcje i znaczenie dla człowieka. A. Zaborska, J. Król, A. Brodziak
10. Vitamin A in Reproduction and Development. Margaret Clagett-Dame Danielle Knutson
11. Serum levels of lycopene, beta-carotene, and retinol and their correlation with sperm DNA damage in normospermic and infertile men. Taiebeh Ghyasvand, M.Sc. ,Mohammad Taghi Goodarzi, Ph.D.Iraj Amiri, Ph.D.,Jamshid Karimi, Ph.D., andMarzieh Ghorbani, M.Sc.
12. Anna Platta, Halina Kolenda. Kształtowanie się zawartości składników mineralnych w wybranych odmianach marchwi.
13. The key role of vitamin A in spermatogenesis. Cathryn A. Hogarth and Michael D. Griswol
14. Plasma carotenoids in normal men after a single ingestion of vegetables or purified beta-carotene. Brown ED, Micozzi MS, Craft NE, Bieri JG, Beecher G, Edwards BK, Rose A, Taylor PR, Smith JC Jr.
15. Bioactive chemicals from carrot (Daucus carota) juice extracts for the treatment of leukemia. Zaini R, Clench MR, Le Maitre CL.

Udostępnij ten tekst, będzie mi miło, a innym zdrowo 🙂