Zespół policystycznych jajników jest to zaburzenie endokrynologiczne, które można zdiagnozować na podstawie dwóch z poniżej wymienionych kryteriów: hiperandrogenizm, wielotorbielowata budowa jajników oraz brak jajeczkowania lub rzadkie jajeczkowanie. Do zaobserwowania tego zjawiska niezmiernie przydatne jest badanie USG. Wielotorbielowatość jajników rozpoznaje się, gdy w transwaginalnym badaniu USG wykonywanym w fazie folikularnej w każdym jajniku stwierdza się 12 lub więcej pęcherzyków o średnicy 2-9 mm lub gdy objętość jajnika przekracza 10 ml.

Leczeniem pierwszego rzutu powinna być zmiana diety i stylu życia. Tutaj widzę, że często zaczynają się schody, ponieważ od nadmiaru informacji co wolno i czego nie wolno dostajecie poplątania z pomieszaniem i nie wiecie nic. Musicie jednak wiedzieć, że dwie kobietki z PCOS z takimi samymi objawami mogą mieć totalnie różne diety! Nie ma czarno-białych zasad, niemniej, zanim do tego dojdziecie sami, mija bardzo dużo czasu.

Z Akademią Płodności organizujemy webinar na którym z dietetyk Zosią Mazurek- Dudek dowiesz się, jakie produkty są przyjazne  PCOS!

Obserwuj nas, bo materiały, które dla Ciebie szykujemy pozwolą Ci poukładać kierunek w którym warto iść.

SPRAWDŹ, ILE WIESZ O PCOS – QUIZ