Słyszeliście wiele historii o tym, jak para odpuściła i zaszła w ciąże? A o tym, jak para zdecydowała się na adopcję i również udało jej się zajść w ciąże? Ja takich par w swoim otoczeniu mam bardzo dużo.

Sama widzę na swoim przykładzie, że pogodzenie się z niepłodnością pomaga.

Jak dojść do etapu odpuszczenia?

Kiedyś chciałam odpuścić na siłę, myślałam, że jak odpuszczę to zajdę w ciąże, więc w każdy możliwy sposób próbowałam odciągnąć myśli od wszystkiego co jest związane z prokreacją. Dzięki temu miałam więcej czasu na swoje rzeczy, jednak prawda jest taka, że głowy nie da się oszukać.

Przerwa ma być w głowie, nie w mierzeniu temperatury, czy śledzeniu kresek na paskach owulacyjnych, taka prawdziwa przerwa. Nie można oszukać głowy, próbowałam.

Ale, mam wrażenie, że ona przychodzi, dopiero wtedy, kiedy dojdziesz do samego dna, godzisz się z tym wszystkim i w pewien sposób rodzisz się na nowo. Myślę, że ten mechanizm występuje u większości i jest on bardzo podobny do mechanizmu przy stracie (w tym przypadku tracimy możliwość zostania rodzicem).

p

Etapy straty 

Nie każda kobieta po stracie, będzie wpisywała się w poniższy schemat. Wszystko będzie zależało od jej predyspozycji do radzenia sobie w innych sytuacjach  stresowych i krytycznych

  • Szok (brak siły, zaburzenia oddechu, kołatanie serca). Zaprzeczenie i negacje
  • Reakcja emocjonalna, kobieta próbuje zmierzyć się z tym co się stało. Do tego celu wykorzystuje różne mechanizmy obronne np. wyparcie, tłumaczy sobie dlaczego tak się stało, szuka winnych
  • Akceptacja, oznaczająca zwrot ku możliwym rozwiązaniom i przyszłości
  • Nowa orientacja, następuje w niej uznanie kryzysowego wydarzenia za własne doświadczenie życiowe i pogodzenie się ze stratą. Kobieta  buduje od nowa swoją wartość.

Stres i niepłodność

p

Nie znam pary starającej się, której nie dotknął stres “staraczkowy”. Stres w niepłodności działa na zasadzie zamkniętego koła i kolejne szczebelki w diagnostyce i leczeniu tylko go nakręcają.  Zaburzenia płodności, diagnostyka, leczenie, stres sytuacyjny, zaburzenia relacji partnerskich, brak koncepcji, narastanie stresu, pogorszenie wyników diagnostycznych, niepłodność. [1]

Kobietom towarzyszy utrata zainteresowania codziennymi zajęciami, depresja, napięte kontakty z rodziną, partnerem, kolegami. Pojawiają się trudności w myśleniu o czymś innym niż niepłodność, wysoki poziom niepokoju, zmniejszona wydolność przy wykonywaniu zadań, trudności z koncentracją. [2] Kobiety niepłodne nie wierzą w swoje możliwości, mają mniejsze poczucie swojej wartości.  Co dziwne, takie kobiety mają świadomość potrzeby skorzystania z pomocy psychologa i rzadko o nią się ubiegają, a powinny, bo jak widać po tym artykule, stres ma ogromny wpływ na powodzenie w leczeniu! Czego tego nie robicie? Nie rozpatrujcie takiej pomocy w granicach fanaberii i czegoś niepotrzebnego. To podstawa, kiedy dzieje się źle.

 

Czy stres wpływa na płodność kobiecą?

Odpowiedź: TAK!

 

Stres ma niekorzystny wpływ na rezultaty leczenia IVF. Naukowcy z Domar Center for Mind przeprowadzili badania, w których uczono kobiety leczone z powodu problemów z prokreacją technik relaksacyjnych i poznawczo-behawioralnych. Kobiety udzielały się również w grupach wsparcia. Wyniki kobiet po ukończeniu 9-tygodniowego kursu, miały większą szansę na powodzenie leczenia. [3] Udowodniono, że ważną przyczyną niepłodności jest czynnik psychologiczny. Podczas depresji i stanów przygnębienia, które często towarzyszą niepłodności, występują zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Skutkiem takich zaburzeń są problemy z owulacją, zagnieżdżeniem się zarodka i utrzymaniem ciąży. [4]

 

Czy stres wpływa na płodność męską?

Odpowiedź: TAK

 

BadaniaStres o dużym nasileniu może spowodować zatrzymanie spermatogenezy. Potwierdzają to wyniki biopsji jąder więźniów oczekujących na wyrok [5,6]. Stres psychologiczny zaburza równowagę hormonalną i plemnikotwórczą funkcję męskich gonad. Wahania hormonalne zależą od siły i charakteru stresora, długości jego oddziaływania i wyjściowego stanu organizmu. Wywołane stresem zaburzenia spermatogenezy najczęściej ujawniają się jako obniżenie stężenia i ruchliwości plemników oraz zwiększenie odsetka plemników o nieprawidłowej morfologii.

  1. Badanie wpływu sytuacji stresowej na ruchliwości plemników i czynności plemnikotwórczej. W badaniu wzięło udział 27 mężczyzn zamieszkujących teren, na którym doszło do trzęsienia ziemi (Kobe, 1995 r.). U 10 mężczyzn, których domy zostały całkowicie lub częściowo zniszczone przez żywioł, stwierdzono obniżenie ruchliwości  i brak zmian stężenia plemników. Zmiany zniknęły w ciągu 9 miesięcy po wydarzeniu. U mężczyzn, którzy przebywali na terenie, gdzie trzęsienie ziemi nie przekroczyło 4 stopni w skali Richtera nie obserwowano żadnych zmian parametrów nasienia [1].
  2. Na podstawie obserwacji nasienia 500 mężczyzn biorących udział w procedurze zapłodnienia in vitro zaobserwowano, że wyjściowe parametry nasienia (na początku terapii) są wyższe, niż po aspiracji komórek jajowych u partnerki. U 21 mężczyzn obraz nasienia zmienił kategorię z prawidłowego na patologiczny i znacząco zwiększył ryzyko niepowodzenia procedury [7].

Szukajcie jak najwięcej możliwości wyładowania stresu, oderwania myśli. To pomaga, nie tylko Waszej “głowie”, ale zbawiennie wpływa na Wasz organizm.


Piśmiennictwo:
1.Marta Makara-Studzińska , Artur Wdowiak, Grzegorz Bakalczuk, Szymon Bakalczuk, Karolina Kryś. Problemy emocjonalne wśród par leczonych z powodu niepłodności.
2. Jędrzejczak P. Sokalska A. Niepłodność żeńska. W: Słomko Z: Ginekologia. Wyd. Lek. PZWL.
3.Women’s emotional adjustment to IVF: a systematic review of 25 years of research. Oxsford Jurnals Medicine, Human Reproduction Update 2007.
4. Joanna Gawinek, Beata Naworska. Zapłodnienie in vitro jedną z metod leczenia niepłodności w Polsce.
5. Paweł Jóźków , Marek Mędraś, Stres psychologiczny, a czynność gonad męskich.
6. Clarke RN, Klock SC, Geoghegan A i wsp. Relationship between psychological stress and semen quality.
7. Harrison KL, Callan VJ, Hennessey JF. Stress and semen quality in an in vitro fertilization program. Fertil Steril.

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.