Syrop z pędów sosny to mój ulubiony wspomagacz podczas leczenia przeziębienia. Dzięki tym małym, zielonym paluchom, staje przed Wami szansa na stworzenie syropu, który będzie wykrztuśny, odkażający, przeciwbakteryjny z dużą dawką witaminy C. Ja ten syrop uwielbiam i bardzo go polecam mieć w domowej aptece.

W naszym kraju znajduje się kilka gatunków należących do sosnowatych i wszystkie z nich posiadają właściwości lecznicze (świerk, jodła itp). Pędy sosny cenione są za zawartość olejków eterycznych. Przerabiać można nie tylko pędy sosny, ale także igły, szyszki, nasiona. Właściwości wykrztuśne syropu już dawno zostały wprowadzone na rynek farmaceutyczny co możecie zobaczyć tutaj –> syropy z pędów sosny.

Syrop, wyciąg z pędów stosowany jest w aromaterapii i inhalacjach górnych dróg oddechowych. Działa rozkurczająco, wykrztuśnie i bakteriobójczo.

Badania wykazały, że najbardziej działa na dwie bakterie gram ujemne – Prevotella, które powodują np zapalenie gardła oraz Porphyromonas i jego różne rodzaje mogą powodować zapalenia przyzębia. Z gram dodatnich, które zwalcza to bakterie z rodzaju Anaerococcus.

Ciekawostka” text=”Badania wykazały bakteriobójczy efekt działania α- i -β-pinenu (składników olejków sosny) na Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) opornego nawet na metycyklinę (antybiotyk)

Olejek z sosny ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe

Coraz częściej zwraca się uwagę na udział w olejków sosny w leczeniu nowotworowym. Badaniem objęto olejki pozyskane z sosny koreańskiej i stwierdzono, że podawanie ich chorym na raka jelita grubego, zmniejszyło namnażanie komórek nowotworowych.

syrop z pędów sosny

Jak przygotować syrop z pędów sosny

+

Przepis jest bardzo prosty. Potrzebujesz do tego cukru i młodych pędów sosny, które zbiera się wiosną. Ja zbieram cienkie, zielone o długości palca.

Potrzebujesz

  • pędy sosny (ja w tym roku uzbierałam pół wiklinowego koszyka i z tego wyszły trzy słoiki)
  • cukier

Przygotowanie

Uzbierane pędy wkładam do słoika (nie myję ich) i układam warstwami naprzemiennie zasypując cukrem. Odstawiam na miesiąc na szafkę i później przelewam w butelki. Mówiłam, że banał.

Czy syrop z pędów sosny się psuje?

Nie zdarzyło mi się, żeby na syropie wyrosło coś w postaci grzybów i innych żyjątek. Nie zawsze odlewałam również syrop od pędów. Najdłużej syrop z pędami, stał u nas dwa lata i nadal był dobry. Stosowałam go na gardło, co uważam za ogromne ukojenie.

syrop z pędów sosny przepis


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania


 

źródło:
RENATA NURZYŃSKA-WIERDAK Aktywność biologiczna olejków eterycznych roślin z rodziny Pinaceae.

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.